13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

یبوست ممکن است ناشی از مصرف غذاهایی باشد که نباید بخورید اما می خورید و یا باید بخورید و نمی خورید

برخی از مطالعات نشان داده اند که افزایش مصرف فیبر می تواند مشکل یبوست مزمن را بدتر کند. مطالعات دیگر نشان داده اند که در حالی که فیبر غذایی می تواند تعداد دفعات کار کردن شکم را افزایش دهد ، اما کمکی به رفع سایر نشانه های یبوست مانند سفتی مدفوع ، درد ، نفخ و گاز نمی کند. زیرا که نوع فیبری که شما به رژیم غذایی خود اضافه می کنید مهم است.

13روش درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید |علت یبوست مزمن

y - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن
13روش درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید |علت یبوست مزمن

یبوست یک مشکل فوق العاده شایع است و اگر آن را درمان نکنیم تبدیل به یبوست مزمن می شود.  میلیون ها نفر در جهان به یبوست مبتلا هستند.  یبوست مزمن ممکن است ناشی از مصرف غذاهایی باشد که نباید بخورید اما می خورید و یا باید بخورید و نمی خورید و همچنین انتخاب شیوه زندگی اشتباه ، داروهای مصرفی و یا بیماری ها.

اما برای بسیاری از مردم ، علت یبوست مزمن اغلب ناشناخته است. این به معنای یبوست مزمن ایدوپاتیک است.  اگر در طول هفته شکم شما کمتر از 3 بار کار می کند یبوست دارید.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2022

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن پیج اینستاگرام مرکز قلهک

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک بالا کلیک کنید

با این حال ، یبوست مزمن می تواند علائم ناخوشایند دیگری داشته باشد.  مانند ناراحتی در هنگام رفتن به توالت ، نفخ و درد شکم به دلیل سفتی و خشک شدن مدفوع که عبور آن را دشوار می کند.

متأسفانه یبوست می تواند تأثیرات منفی جدی بر کیفیت زندگی و همچنین سلامت جسمی و روانی شما داشته باشد.

روش های طبیعی بسیاری برای کمک به کاهش یبوست وجود دارد.  شما می توانید این راهکارها را در خانه خود انجام دهید که بسیاری از آنها نیز مبنای علمی دارد.

 

 13 درمان خانگی و طبیعی برای پیشگیری از یبوست مزمن

1-آب بیشتری بنوشید

300x200 - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

اگر به طور مرتب آب ننوشید به یبوست دچار می شوید.  برای جلوگیری از این مشکل مهم است که آب کافی بنوشید تا بدن تان هیدراته بشود .هنگامی که شما مبتلا به یبوست هستید ، می توانید نوشیدن آب گازدار را امتحان کنید تا به حرکات روده شما کمک  کند.

برخی مطالعات نشان داده که تأثیر نوشیدن آب گازدار برای درمان یبوست بیش از تأثیر آب ساده است. این مورد شامل افراد مبتلا به یبوست مزمن ایدوپاتیک یا سندرم روده تحریک پذیر نیز می باشد.

با این حال ، نوشیدنی های گازدار با مواد قندی انتخاب بدی برای سلامتی شما هستند و ممکن است یبوست شما را بدتر کند.

نکته : از دست دادن آب بدن می تواند باعث بروز یبوست شود ، بنابراین مطمئن شوید که به اندازه کافی آب می نوشید. آب گازدار می تواند حتی بیشتر از آب مؤثر باشد.
جراحان متخصص ما انواع کاملی از روش های مختلف را برای جراحی هموروئید انجام می دهند و شما را به نتایج مطلوب و دلخواه تان می رسانند. 

 

2-فیبر بیشتری بخورید 

Fiber 300x178 - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

اغلب به افرادی که مبتلا به یبوست هستند گفته می شود مصرف فیبر خود را افزایش دهند.  این به این معنا است که افزایش مصرف فیبر،  حجم مدفوع و حرکات روده را افزایش می دهد و باعث می شود که مدفوع به راحتی از روده خارج شود.

در واقع یک بررسی اخیر نشان داد که 77٪ افراد مبتلا به یبوست مزمن که از مکمل فیبر استقاده کرده اند ، درمان شدند.

برخی از مطالعات نشان داده اند که افزایش مصرف فیبر می تواند مشکل یبوست مزمن را بدتر کند.  در حالی که فیبر غذایی می تواند تعداد دفعات کار کردن شکم را افزایش دهد ، اما کمکی به رفع سایر نشانه های یبوست مانند سفتی مدفوع ،  درد ، نفخ و گاز نمی کند.  زیرا که  نوع فیبری که شما به رژیم غذایی خود اضافه می کنید مهم است.

فیبرهای مختلفی برای استفاده در رژیم غذایی وجود دارد.  اما به طور کلی ، آنها به دو دسته تقسیم می شوند:

فیبر نامحلول : در سبوس گندم ، سبزیجات و غلات کامل یافت می شود. فیبرهای نامحلول حجم مدفوع را زیاد می کنند و به عبور سریع تر و راحت تر مدفوع از طریق سیستم گوارش کمک می کنند.

فیبرهای محلول : در سبوس جو ، جو ، آجیل ، دانه ها، لوبیا ، عدس و نخود فرنگی ، و همچنین بعضی از میوه ها و سبزیجات یافت می شود. آنها آب را جذب می کنند و یک خمیر ژله مانند تشکیل می دهند  که مدفوع  را نرم می کند و فرم آن را بهبود می بخشد.

مطالعات بررسی اثرات فیبر نامحلول به عنوان درمانی برای یبوست ناشی از عدم اطمینان است.   به این دلیل که فیبرهای غیرقابل حل می توانند برای برخی از افراد مبتلا به مشکل روده ای ، عملکردی مانند IBS یا یبوست مزمن ایدوپاتیک مشکلاتی ایجاد کند.

بعضی از فیبرهای محلول قابل تخمیر نیز ممکن است در درمان یبوست ناکارآمد باشند. زیرا آنها توسط باکتری در روده تخمیر می شوند و ظرفیت نگهداشتن آب در خود را از دست می دهند.  بهترین انتخاب برای مکمل های فیبر در هنگام یبوست ، فیبرهای محلول غیر قابل تخمیر است.  مانند پسیلیوم  psyllium ، که با مارک های تجاری مختلف در دسترس هستند.

برای جلوگیری از یبوست ، شما باید از ترکیبی از فیبرهای محلول و غیرمحلول استفاده کنید.  مجموع توصیه شده فیبر مصرفی در روز 25 گرم برای زنان و 38 گرم برای مردان می باشد.

نکته : سعی کنید در رژیم غذایی خود بیشتر از فیبر استفاده کنید. شما همچنین می توانید از مکمل های فیبر نامحلول مانند پسیلیومpsyllium  استفاده کنید.

 

3-بیشتر ورزش کنید

exersise 300x160 - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

مطالعات انجام شده در مورد تأثیر ورزش بر روی یبوست نتایج متفاوتی نشان داده است.  در واقع  مطالعات بسیاری نشان داده اند که ورزش کردن بر روی تعداد دفعات حرکت روده تاثیر نمی گذارد.  با این حال یک تحقیق که اخیراً انجام شده به صورت تصادفی بر روی افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر  IBS و مبتلا به یبوست نتایج جالبی یافت.  این یافته ها نشان داد که ورزش به طور قابل توجهی علائم یبوست مزمن را کاهش می دهد.

اگر مبتلا به یبوست هستید ، سعی کنید به طور منظم پیاده روی کنید.  قطعاً ارزش تلاش کردن را دارد.

نکته : ورزش کردن ممکن است علائم یبوست را در برخی افراد کاهش دهد. 

 

4-نوشیدن قهوه حاوی کافئین

coffee  300x187 - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

نوشیدن قهوه باعث می شود که برخی از افراد بیشتر به توالت بروند.  به این دلیل که قهوه عضلات سیستم گوارش شما تحریک می کند.  در واقع قهوه کافئین دار می تواند روده شما را مانند غذا تحریک کند.   اثر نوشیدن قهوه کافئین دار 60٪ قوی تر از آب آشامیدنی و 23٪ قوی تر از نوشیدن قهوه بدون کافئین (38) است.

قهوه همچنین ممکن است حاوی مقادیر کمی از فیبرهای محلول باشد که با متعادل کردن باکتری های روده به پیشگیری و بهبود یبوست کمک می کند.

نکته : قهوه می تواند به تحریک ماهیچه های روده کمک کند تا یبوست را از بین ببرد. و حاوی مقدار کمی فیبر محلول می باشد.

 

5-ملین کننده گیاهی را مصرف کنید ، سنا

HerbalTeaiStock 146 300x201 - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

سنا گیاهی است که به طور معمول برای از بین بردن یبوست استفاده می شود.  این دارو بدون نسخه یا آنلاین در دسترس است و می تواند به صورت خوراکی یا رکتال مصرف شود.  سنا حاوی ترکیبات گیاهی به نام گلیکوئید ها است که باعث تحریک اعصاب روده و سرعت حرکت روده شما می شود

استفاده از سنا برای بزرگسالان برای مدت کوتاهی در نظر گرفته می شود.  اما اگر بعد از چند روز علائم شما از بین نرود ، باید با پزشک خود مشورت کنید.

سنا معمولاً برای زنان باردار ، مادران شیرده یا برای افرادی با بیماری های خاص نظیر بیماری التهابی روده توصیه نمی شود.

نکته  گیاه سنا یک درمان معمول برای یبوست است که بدون نسخه در دسترس است. این گیاه می تواند اعصاب روده را تحریک کند تا سرعت حرکت روده افزایش یابد.

 

6-غذاهای پروبیوتیک یا مکمل های پروبیوتیک مصرف کنید

probiotic foods 300x164 - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

پروبیوتیک ها ممکن است به جلوگیری از یبوست مزمن کمک کنند.  افرادی که دارای یبوست مزمن هستند معمولاً دچار عدم تعادل باکتری در روده خود هستند.  تصور می شود غذاهای پروبیوتیک می تواند به بهبود این تعادل و جلوگیری از یبوست کمک کند.

پروبیوتیک ها همچنین با تولید اسید لاکتیک و اسید های چرب با زنجیره کوتاه می توانند یبوست را درمان کنند.  در این صورت حرکات روده را بهبود می بخشد و عبور مدفوع را آسان تر می کند.

بررسی های اخیر نشان می دهد که به نظر می رسد پروبیوتیک ها عملکرد یبوست را با افزایش دفعات کار کردن شکم و بهبود فرم مدفوع بهبود می بخشند.

برای مصرف پروبیوتیک ها در رژیم غذایی ، سعی کنید غذاهای حاوی پروبیوتیک مصرف کنید.   ماست و کیمچی حاوی باکتری های زنده هستند.  در صورت تمایل می توانید مکمل پروبیوتیک را امتحان کنید.  معمولاً توصیه می شود حداقل 4 هفته آن را به طور روزانه مصرف کنید تا اثرات آن را ببینید.

نکته : پروبیوتیک ممکن است به درمان یبوست مزمن کمک کند.  شما می توانید خوردن غذاهای پروبیوتیک یا مصرف مکمل آن را امتحان کنید.  مکمل ها باید حداقل 4 هفته مصرف بشوند تا اثر آن دیده شود. 

 

7-مسهل های بدون نسخه و با نسخه

300x180 - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

شما می توانید با پزشک یا داروساز خود در مورد انتخاب یک ملین مؤثر صحبت کنید.  پزشک ممکن است یکی از انواع زیر را توصیه کند :

مسهل های حجم دهنده : اینها مواد معدنی مبتنی بر فیبر هستند که برای افزایش میزان آب در مدفوع  استفاده می شود.

مسهل های نرم کننده مدفوع : نرم کننده های مدفوع حاوی روغن هایی برای نرم کردن مدفوع و عبور آسان تر آنها از روده است.

مسهل های تحریک کننده : این باعث تحریک اعصاب روده می شود تا حرکات روده را افزایش دهد.

ملین اسموتیک :  ملین های اسموتیک مدفوع را با جذب آب از بافت های اطراف سیستم گوارش به خود نرم می کنند.

با این حال بیشتر این مسهل ها نباید به طور مرتب و بدون مشورت با پزشک استفاده بشوند.

نکته : چون انواع مختلفی از مسهل ها وجود دارد ، سعی کنید با پزشک یا داروساز خود در مورد انتخاب یک ملین مؤثر صحبت کنید.

 

8-رژیم غذایی با مقدار کم کربوهیدرات های زنجیره کوتاه  FODMAP را امتحان کنید

Low FodMap 300x191 - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

یبوست می تواند نشانه ای از سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد.  رژیم غذایی با مقدار کم کربوهیدرات های زنجیره کوتاه  FODMAP یک رژیم غذایی است که اغلب برای درمان یبوست ناشی از  IBS استفاده می شود و ممکن است در درمان یبوست مؤثر باشد.

این  رژیم غذایی محدود کردن غذاهایی با پروتئین مانند ماهی ، تخم مرغ ، گوشت قرمز و محصولات لبنی برای یک دوره زمانی است و به منظور تعیین اینکه بیمار کدامیک را می تواند تحمل کند.

یبوست می تواند نشانه ای از سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد.  رژیم کم  FODMAP یک رژیم حذفی است که اغلب برای درمان IBS استفاده می شود.

با این حال، اگر به علت ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر IBS غالباً دچار یبوست هستید ، رژیم غذایی کم FODMAP  به تنهایی کافی نیست.  شما باید به جنبه های دیگر رژیم غذایی خود نیز توجه کنید.  از جمله مصرف  آب و فیبر کافی برای از بین بردن علائم یبوست.

نکته : اگر به سندرم روده تحریک پذیر   IBS مبتلا هستید ، یک رژیم کم  FODMAP ممکن است به برطرف شدن یبوست شما کمک کند.  اما این رژیم به تنهایی ممکن است کافی نباشد.

 

9-نودل شیراتاکی یا مکمل گلوکومانان بخورید

 

گلوکومانان نوعی فیبر محلول است. مصرف این مکمل به طور مؤثر یبوست را درمان می کند.  یک مطالعه در کودکانی که از یبوست شدید رنج می برند ، نشان داد که 45٪ از آنها که از گلوکومانان استفاده می کردند ، از یبوست مزمن نجات پیدا کردند.

گلوکومانان علاوه بر بهبود حرکات روده ، به عنوان یک پروبیوتیک عمل می کند و تعادل باکتری های خوب را در روده بهبود می بخشد.  اگر یبوست دارید ، از گلوکومانان بیشتری در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

شما می توانید با مصرف یک مکمل گلوکومانان یا خوردن نودل شیراتاکا که با گلوکومانان تهیه شده است ، این کار را انجام دهید.  مکمل های گلوکومانان در برندهای مختلف از مزایای متفاوتی برخوردار هستند.  بنابراین قبل از خرید باید آنها را با یکدیگر مقایسه کنید.

نکته : گلوکومانان ممکن است در بعضی افراد به طور مؤثر یبوست را درمان کند.  شما می توانید آن را از مکمل های حاوی گلوکومانان و یا خوردن نودل  shirataki دریافت کنید.
متخصصین مجرب و با سابقه آماده ارائه خدمات در زمینه هموروئید ، لیزر موهای زائد و درمان های زیبایی از جمله لیپوساکشن و ماموپلاستی می باشد.  برای گرفتن وقت از پزشک متخصص اینجا کلیک کنید.

 

10-غذاهای پری بیوتیک بخورید

pre biotic foods - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

فیبر غذایی باعث نرمی مدفوع و حجم زیاد آن می شود که هر دو می توانند تعداد حرکات روده را بهبود بخشد.

راه دیگر این که برخی از فیبرها به درمان یبوست مزمن کمک کنند ، از طریق تأثیر آنها بر سلامت دستگاه گوارش شما است.  فیبرهای پری بیوتیک با تغذیه باکتری های مفید در روده  به درمان یبوست کمک می کند.  مصرف غذاهای با فیبر پری بیوتیک می تواند توازن باکتری های مفید روده شما را بهبود بخشد

در واقع ، پری بیوتیک هایی مانند گالاکتو الیگوساکارید ها به افزایش دفعات دفع از روده کمک می کند و همچنین مدفوع را نرم ترمی کنند.  غذاهایی که سرشار از فیبر پری بیوتیک هستند عبارتند از سیر، پیاز و موز

نکته : غذاهای حاوی فیبرهای پری بیوتیک می توانند سلامت گوارشی و تعادل باکتری های مفید را در روده شما بهبود بخشد. که اغلب می تواند به کاهش یبوست کمک کند.

 

11- سیترات منیزیم را امتحان کنید

سیترات 300x300 - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

مصرف منیزیم سیترات یک درمان خانگی مناسب در برابر یبوست است. این یک نوع ملین اسمزی است که می توانید آن را بدون نسخه یا آنلاین خریداری کنید.

مصرف مقادیر متوسط ​​مکمل های منیزیم می تواند به کاهش یبوست کمک کند.  دوزهای بالاتر منیزیم سیترات به طور معمول برای تمیز کردن روده قبل از عمل جراحی یا سایر روش های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

نکته : مصرف مکمل منیزیم سیترات می تواند به بهبود یبوست کمک کند.  

 

12-آلو بخورید

Untitled 1 3 300x150 - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

آلو و آب آلو یک درمان طبیعی برای درمان  یبوست مزمن است.  آلو علاوه بر فیبر، حاوی لاگزتیو سوربیتول sorbitol laxative  طبیعی است که یک قند الکلی است که اثر ملین دارد.

مطالعات نشان داده اند که آلو می تواند مؤثرتر از فیبر باشد.  اگر شما مبتلا به یبوست هستید ، خوردن آلو می تواند ساده ترین راه طبیعی برای درمان مشکل تان باشد.  دوز مؤثر در حدود  50 گرم (حدود 7 آلو متوسط) دو بار در روز است.

با این حال اگر شما به سندرم روده تحریک پذیر  IBS مبتلا هستید ، ممکن است لازم باشد از مصرف آلو خودداری کنید.  چون قند الکلی موجود در آلو جزء کربوهیدرات های زنجیره کوتاه  FODMAP شناخته شده است.

نکته : آلو شامل قند الکلی سوربیتول است که دارای اثر ملین است. آلو می تواند یک درمان بسیار مؤثر برای یبوست باشد.

 

13-از مصرف لبنیات اجتناب کنید

dietry 300x225 - 13 روش برای درمان خانگی یبوست مزمن و پیشگیری از هموروئید|علت یبوست مزمن

در برخی موارد عدم تحمل لبنیات باعث ایجاد یبوست می شود.  زیرا مواد لبنی بر حرکات روده  اثر می گذارند.  در برخی موارد کودکانی که نمی توانند پروتئین شیر گاو را تحمل کنند و بزرگسالان با عدم تحمل لاکتوز ممکن است یبوست را تجربه کنند.

اگر حدس می زنید  که نمی توانید مواد لبنی را تحمل کنید ،  می توانید آن را به طور موقت از رژیم غذایی خود حذف کنید تا ببینید آیا علائم شما بهبود می یابد یا خیر.  فقط مطمئن شوید که دیگر مواد غذایی غنی از کلسیم را در رژیم غذایی خود جایگزین لبنیات می کنید.

نکته : عدم تحمل به لبنیات یا لاکتوز ممکن است در بعضی افراد باعث یبوست شود.  اگر به این مورد مشکوک هستید ، سعی کنید برای یک مدت کوتاه لبنیات مصرف نکنید تا ببیند آیا اختلال ایجاد می کند یا خیر.

 

درمان دیگری برای یبوست مزمن در نظر دارید؟

یبوست یک مشکل ناخوشایند است که به علل زیادی ایجاد می شود.  اگر به این مشکل دچار هستید ، باید قطعاً با پزشک خود صحبت کنید تا علل بالقوه را شناسایی کرده و برنامه درمانی مؤثر را پیدا کنید. بسیاری از درمان های خانگی طبیعی در این مقاله می تواند امید زیادی برای درمان یبوست داشته باشد.

در صورتی که به هموروئید مبتلا هستید ، با یک متخصص جراحی  معتبر و با تجربه مشورت کنید.  متخصصان جراحی ما آماده مشاوره و ارائه خدمات درمانی به شما عزیزان می باشند.  برای گرفتن وقت از جراحان ما در مرکز زیبایی و لیزر برکه اینجا کلیک کنید

محقق و مترجم : مینو شفیعی minoo shafie

 

0 0 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر شما چیه؟ سوالی دارین؟x