فنازوپیریدین برای چیست؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟ چه عوارضی دارد؟

فنازوپیریدین یا پیریدیوم در واقع یک رنگ است که به عنوان یک مسکن جهت تسکین و بی حس کردن مخاط داخلی دستگاه ادراری عمل می کند. این دارو جهت از بین بردن علائم مربوط به ناراحتی های دستگاه ادراری مانند درد، سوزش و احساس نیاز اورژانس فوری به دفع یا تکرر ادرار استفاده می شود.

فنازوپیریدین یا پیریدیوم در واقع یک رنگ است که به عنوان یک مسکن جهت تسکین و بی حس کردن مخاط داخلی دستگاه ادراری عمل می کند. این دارو جهت از بین بردن علائم مربوط به ناراحتی های دستگاه ادراری مانند درد، سوزش و احساس نیاز اورژانس فوری به دفع یا تکرر ادرار استفاده می شود.

 

 

همه چیز در مورد داروی فنازوپیریدین (Phenazopyridine)

 

فنازوپیریدین که با نام پیریدیوم نیز شناخته می شود، جهت از بین بردن علائم مربوط به ناراحتی های دستگاه ادراری مانند درد، سوزش و احساس نیاز اورژانس فوری به دفع یا تکرر ادرار استفاده می شود.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2022

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - فنازوپیریدین برای چیست؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟ چه عوارضی دارد؟ پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

insta - فنازوپیریدین برای چیست؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟ چه عوارضی دارد؟ پیج تخصصی لیزر موهای زائد

insta - فنازوپیریدین برای چیست؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟ چه عوارضی دارد؟ نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

این دارو علت اصلی سوزش ادراری را درمان نمی کند، اما زمانی که درمان های دیگر اثر گذار و موثر نیستند، می تواند به کاهش این علائم کمک کند. فنازوپیریدین در واقع یک رنگ است که به عنوان یک مسکن جهت تسکین و بی حس کردن مخاط داخلی دستگاه ادراری عمل می کند.

phenazopyridine box 200x200 - فنازوپیریدین برای چیست؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟ چه عوارضی دارد؟
قرص فنازوپیریدین 100

نحوه مصرف فنازوپیریدین

پیش از مصرف، اطلاعات دارویی مندرج در بسته دارو را مطالعه کرده و در صورتی که سوال یا ابهامی دارید از داروساز در خصوص این دارو اطلاعات کسب کنید.

این دارو را به صورت خوراکی، پس از غذا، معمولا 3 بار در روز یا طبق دستور پزشک، مصرف کنید. اگر این دارو را در کنار یک آنتی بیوتیک جهت درمان علائم مربوط به عفونت مجاری ادراری یا به عنوان خود درمانی استفاده می کنید، مدت زمان مصرف بدون کشورت با پزشک نباید از 2 روز تجاوز کند.

میزان مصرف این دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می گردد. این دارو را بیش از حد و بیشتر از مدت تجویز شده، استفاده نکنید.

چنانچه وضعیت تان بهبود نیافت یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

Urine Test For Alcohol - فنازوپیریدین برای چیست؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟ چه عوارضی دارد؟
تغییر رنگ ادرار ناشی از مصرف فنازوپیریدین

عوارض جانبی فنازوپیریدین

در طول مصرف این دارو، سرگیجه، سردرد یا ناراحتی معده ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این گونه صلاح دیده که مزایای مصرف این دارو بر عوارض جانبی آن مقدم تر است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف کرده اند، عوارض جانبی جدی گزارش نداده اند.

در صورت بروز عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، فورا به پزشک مراجعه کنید، از جمله: زرد شدن پوست یا چشم ها، ادرار تیره، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر مقدار ادرار، ادرار خونی)، درد معده یا شکم، استفراغ، تب، لرز، کبودی یا خونریزی آسان، خستگی غیر معمول، تنگی نفس، ضربان قلب سریع، تشنج.

احتمال بروز واکنش های آلرژیک به این دارو بسیار کم است، اما در صورت بروز باید حتما به دنبال فوریت های پزشکی باشید. علائم واکنش های آلرژیک عبارتند از: خارش، بثورات پوستی، تورم (به ویژه بر روی صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، تنفس سخت و مشکل شدید.

در اینجا فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از فنازوپیریدین عنوان نشده است. در صورتی که متوجه علائمی دیگری شدید که در این مطلب قید نشده، آن را نیز با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید.

phenazopyridine - فنازوپیریدین برای چیست؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟ چه عوارضی دارد؟
قرص فنازوپیریدین 100

موارد احتیاطی

چنانچه به فنازوپیریدین حساسیت دارید؛ یا اگر حساسیت دارویی دارید، قبل از مصرف آن به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که در شما ایجاد حساسیت یا سایر مشکلات کند. در این خصوص می توانید با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید.

اگر شرایط پزشکی خاصی دارید، این دارو را نباید استفاده کنید. چنانچه دچار بیماری کلیوی، بیماری کبد، اختلالات خونی (مانند کمبود G6PD، کم خونی همولیتیک) هستید، قبل از استفاده از این دارو، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو، همه سوابق پزشکی تان را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

قرص فنازوپیریدین ممکن است سبب ایجاد خواب آلودگی در شما گردد. مصرف الکل یا ماری جوانا می تواند به خواب آلودگی تان بیفزاید. در طول مصرف این دارو از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین اجتناب کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. در صورت مصرف ماری جوانا با پزشک تان مشورت کنید.

فنازوپیریدین می تواند منجر به رنگی شدن ادرار یا اشک به نارنجی یا قرمز شود. این امر ممکن است بر روی لباس و لنزهای تماسی لکه ایجاد کند. هنگام استفاده از این دارو، لنزهای تماسی خود را خارج سازید. ادرار و اشک پس از قطع مصرف دارو به رنگ طبیعی خود باز می گردد.

در دوران بارداری باید این دارو را تنها در موارد خاص و در صورت تجویز پزشک مصرف نمایید. در خصوص مزایا و خطرات متوکلوپرامید در دوران بارداری با پزشک تان مشورت کنید.

از آن جایی که ممکن است استفاده از فنازوپیریدین در دوران شیردهی سبب انتقال دارو به شیرتان شود نیز قبل از مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید.

phenazopyridine 200mg tablets  - فنازوپیریدین برای چیست؟ نحوه مصرف آن چگونه است؟ چه عوارضی دارد؟
تداخل دارویی فنازوپیریدین

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی بر روی عملکرد داروی مصرفی تان تاثیر گذاشته و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند. این مورد شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست و فهرستی از تمامی داروهایی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) که باید آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. از شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز داروها بدون تایید پزشک تان خودداری کنید.

این محصول می تواند نتایج تست های خاص آزمایشگاهی (مانند میزان اسیدهای خاص در ادرار) را تحت تاثیر قرار دهد. حتما پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان خود را نسبت به مصرف از این دارو مطلع سازید.

این سند شامل همه فعل و انفعالات و تداخلات دارویی احتمالی نیست. بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، فهرستی از تمام داروهایی را که استفاده می کنید، تهیه کنید و جهت کاهش خطر بروز عوارض جدی دارو، این فهرست را در اختیار پزشک و داروساز خود قرار دهید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع خارجی برای مطالعه بیشتر

3.8 4 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر شما چیه؟ سوالی دارین؟x