8 کاربرد پزشکی بوتاکس | بهترین مرکز بوتاکس | استراحت پس از بوتاکس

کاربرد های بوتاکس در زمینه پزشکی، اقدامات پس از تزریق بوتاکس

0 22

Page Content

8 کاربرد پزشکی و درمانی بوتاکس که ارتباطی با رفع چین و چروک صورت ندارد.

 

بهترین زمان تزریق بوتاکس و مراقبت پس از آن

از تعریق بیش از حد بدن گرفته تا سردرد های میگرنی، بوتاکس راه چاره ای برای درمان این بیماری ها دارد.

بوتاکس یا همان سم بوتولینوم نوع A بیشتر در زمینه زیبایی شناخته شده است. با تزریق این ماده می توان چین و چروک روی پیشانی را صاف کرده و خطوط پاکلاغی اطراف چشم را محو نمود.

IMG 20200114 114340 013 - 8 کاربرد پزشکی بوتاکس | بهترین مرکز بوتاکس | استراحت پس از بوتاکس
تزریق بوتاکس اطراف چشم ها
تزریق بوتاکس اطراف چشم ها

گرچه کاربرد سم بوتولینوم در زمینه پزشکی کمتر شناخته شده است. پزشکان از بوتاکس در زمینه درمان بیماری های مربوط به پا، نورولوژی و حتی اورولوژی نیز استفاده می کنند.

 

بهترین مرکز تزریق بوتاکس در تهران

مرکز زیبایی برکه مفتخر است با بکارگیری جدیدترین دستگاه های زیبایی-درمانی و با کمک متخصصین مجرب، بهترین خدمات زیبایی و درمانی پوست را به شما عزیزان ارائه نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و اخذ نوبت اینجا را کلیک نمایید.

در اینجا به برخی بیماری هایی که بواسطه تزریق بوتاکس درمان می شوند، اشاره می کنیم:

8 کاربرد پزشکی بوتاکس

 

 • اسپاسم پلک چشم (بلفارواسپاسم)

دکتر جنی یو، استادیار چشم پزشکی دانشگاه پیتسبرگ، در این زمینه می گوید: نوروتوکسین موجود در بوتاکس بطور موقت سبب فلج شدن عصب می شود. بنابراین “ارتباط عصب با ماهیچه قطع می گردد”.

در حقیقت زمانی که در سال 1989 سازمان غذا و دارو امریکا کاربرد بوتاکس را تائید نمود، یکی از کاربرد های اولیه بوتاکس “درمان اسپاسم پلک چشم” بود. منظور از اسپاسم پلک چشم، اختلال در حرکت ماهیچه های پلک می باشد.

افرادی که دچار اسپاسم پلک چشم هستند، نمی توانند با بخش گانگلیون پایه ای مغز ارتباط برقرار کنند. گانگلیون پایه بخشی از مغز است که حرکت چشم را کنترل می کند.

 

درمان اسپاسم چشم با بوتاکس
درمان اسپاسم چشم با بوتاکس

دکتر یو در این باره می گوید: “هنگامی که دچار اسپاسم کنترل نشده می شوید، آن دسته از نورون ها به شدت می سوزند. در نتیجه ماهیچه ها دچار اسپاسم پیوسته و متوالی می شوند.

در نهایت، پلک های فرد می افتد و یا بطور غیر قابل کنترلی تکان می خورد.

این گونه حرکات صورت ممکن است فعالیت روزانه فرد را مختل کند. اگر این حالات شدید باشد، در حقیقت بیمار نمی تواند پلک هایش را باز نگه دارد. بنابراین قادر به دیدن نبوده و نمی تواند به راحتی رانندگی کند.

 

فرآیند اثرگذاری بوتاکس در درمان اسپاسم چشم

بوتاکس بعنوان مسدود کننده پیوند های عصبی عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر بوتاکس مسدود کننده ارتباط عصب ها با ماهیچه است.

تزریق این سم ،گیرنده یا سایت ارتباطی را بلوکه می کند. بنابراین دسترسی به عصب از بین می رود. در نتیجه ماهیچه ها فلج می شوند.

 

 • انحراف چشم یا دوبینی (استرابیسموس)

انحراف چشم که از آن با نام علمی استرابیسموس نیز یاد می شود. این بیماری نیز در لیست اولین کاربرد های پزشکی-درمانی بوتاکس قرار داشت که مورد تائید FDA قرار گرفت.

انحراف چشم یا دوبینی نوعی اختلال مادرزادی است که در دوران کودکی بروز پیدا می کند. همچنین ممکن است در اثر ضربه یا آسیب روحی روانی همچون ترومای بلانت در ناحیه چشم بوجود آید. با این که انحراف چشم را می توان با جراحی درمان نمود، لیکن گاهی اوقات افراد بوتاکس تزریق می کنند. با این کار ابتدا ماهیچه را شل می کنند تا متوجه شوند انحراف چشم چقدر کم می شود.

 

تزریق بوتاکس و تاثیر فوق العاده آن

 

افرادی که دچار استرابیسموس هستند و نمی خواهند چشم شان را جراحی کنند، می توانند بوتاکس تزریق کنند. بنابراین ماهیچه چشم شان ضعیف می شود. این کار نوعی راه حل بلند مدت جهت درمان انحراف چشم بشمار می رود.

 

 • دیسفونیای اسپاسمی (عدم تکلم بواسطه اسپاسم ماهیچه ها)

دیسفونیای اسپاسمی نوعی اختلال در تکلم می باشد. این اختلال باعث می شود تار های صوتی ضعیف، لرزان و زمخت شوند. با این که این بیماری بعنوان اختلال گفتاری در نظر گرفته نشده، نوعی اختلال عصبی بشمار می رود.

افرادی که دچار دیسفونیای اسپاسمی هستند از مغز خود سیگنال های غیر طبیعی دریافت می کنند . بنابراین ممکن است دچار اسپاسم های غیر قابل کنترلی شوند که بر روی صدایشان تاثیر بگذارد.

 

فرآیند تاثیر بوتاکس در درمان دیسفونیای اسپاسمی

دکتر یانگ، استادیار گوش و حلق و بینی دانشگاه کالیفرنیا، می گوید: “تزریق بوتاکس در تار های صوتی، ماهیچه هایی را که سبب آزادسازی صدای صاف و پایدار می شوند، به آرامی ضعیف می کند.”

با این که دیسفونیای اسپاسمی می تواند توانایی فرد را در برقراری ارتباط با دیگران مختل کند، لیکن تزریق بوتاکس در درمان این اختلال بخوبی جواب داده است. یعنی این روش درمانی می تواند زندگی افراد مبتلا به دیسفونیای اسپاسمی را دگرگون کند!

بوتاکس و درمان دیسفونیای اسپاسمی
بوتاکس و درمان دیسفونیای اسپاسمی

دکتر یانگ می گوید: بسیاری از افراد فورا دنبال تخفیف گرفتن هستند… فکر می کنند کاربرد پزشکی بوتاکس همچون کاربرد آن در زمینه زیبایی است. فقط بخاطر این که کلمه “بوتاکس” از دهانتان درآمده است!!!

لیکن بسیاری از پزشکان در زمینه های مختلف علاقمندند که کارایی این ماده را در زمینه درمان بیماری های مختلف بشناسند. و به افرادی که بدنبال روش مناسب جهت درمان بیماری شان هستند، معرفی نمایند.

متاسفانه بسیاری از بیماران نمی دانند که تزریق بوتاکس یکی از روش های درمان این بیماری می باشد.

 

 • ترشح آب دهان (بزاق آوری بیش از حد)

معمولا پزشک گوش و حلق و بینی با تزریق بوتاکس در غدد بزاقی، می تواند اختلال ترشح بیش از حد بزاق را درمان نماید.

فرآیند اثر گذاری بوتاکس همچون تزریق آن در سایر قسمت های بدن است. بدین صورت که عصب ها را فلج نموده و از تولید بیش از حد بزاق دهان جلوگیری می کند.

 

 • تعریق بیش از حد (هایپرهیدروزی)

افرادی که دچار تعریق بیش از حد در زیربغل، کف دست ها، پاها، سر و یا صورت خود هستند، می توانند بوتاکس تزریق کنند. این روش درمانی مطمئن بوده و اثرات مطلوبی بهمراه دارد.

در حقیقت تزریق بوتاکس منجر به کاهش 87 درصدی تعریق شده است. (در قسمت هایی از بدن که تعریق بیش از حد داشته و تزریق انجام شده است.) همچنین افرادی که کف دست هایشان بیش از حد عرق می کند با تزریق این ماده، شاهد کاهش تعریق تا میزان 90 درصد بوده اند.

عرق کردن یکی از فرآیندهای مهم و ضروری بدن بوده و سبب می شود دمای بدن متناسب باشد. با این حال تاکنون تزریق مکرر جهت درمان تعریق بیش از حد بدن، مشکلی ایجاد نکرده است. قسمت هایی از بدن انسان که دچار این اختلال هستند معمولا دربردارنده درصد کمی از غدد تعریق بدن هستند.

 

بوتاکس و درمان تعریق بیش از حد بدن
بوتاکس و درمان تعریق بیش از حد بدن

بعنوان مثال کمتر از 2 درصد غدد تعریق بدن در ناحیه زیربغل قرار دارد. همچنین در ارتباط با توانایی کل بدن، این بخش وظیفه کوچکی در تنظیم دمای بدن دارد.

 

 • میگرن های مزمن

در سال 2010 تزریق بوتاکس در زمینه درمان میگرن مزمن مورد تائید FDA امریکا قرار گرفت. در این زمان بسیاری از افرادی که مبتلا به میگرن مزمن بودند به وجد آمدند.

افرادی که از سردردهای میگرنی رنج می برند، ساعت ها دچار حالت تهوع، حساسیت به نور و سردرد شدید هستند. همچنین ممکن است دردی را در ماهیچه های جمجمه خود احساس کنند.

ممکن است پزشک در ناحیه پشت گردن و پایه سر بیمار بوتاکس تزریق کند. با این کار ماهیچه مربوطه ضعیف شده و درد آرام می گیرد. قسمت دیگری از صورت که ممکن است بوتاکس تزریق شود، ناحیه گلابلار است. (فاصله میان دوابرو)

دکتر یو در این باره می گوید: “افراد بدون این که بدانند، اخم می کنند. اخم کردن با سردرد های میگرنی ارتباط مستقیم دارد.”

 

بوتاکس و درمان سردردهای میگرنی
بوتاکس و درمان سردردهای میگرنی

 

 • فلج بل (فلج شدن نیمی از عضلات صورت که اغلب موقت است.)

فلج بل نوعی از کار افتادگی عصب صورت است که باعث می شود نیمی از صورت آویزان شود. هنگامی که عصب جمجمه تحریک شود، فلج بل صورت می گیرد. معمولا پس از انتقال ویروس خاصی مانند بیماری لایم و یا اگر فرد طی دوران بارداری دیابت داشته باشد این اختلال رخ می دهد.

معمولا فلج بل موقتی است، لیکن تزریق بوتاکس می تواند ماهیچه صورت را از کار انداخته تا وضعیت فرد بهبود یابد.

 

 • بیماری تیروئید چشمی

افرادی که مبتلا به بیماری گریوز و یا پرکاری غده تیروئید هستند، معمولا با پایین آوردن پلک شان مشکل دارند. (این بیماری نوعی اختلال خود ایمنی است که طی آن غده تیروئید پرکار می شود.)

این وضعیت را می توان بیماری تیروئید چشمی و یا بیماری گراویز نامید.

افرادی که دچار بیماری تیروئید چشمی هستند، پلک چشم شان را می توانند تنگ کنند. انگار که پلک شان جمع و یا چشم شان قلنبه شده است.

دکتر یو در این زمینه می گوید: “پلک این افراد کاملا پایین نمی آید تا از سطح چشم ها محافظت کند.” همچنین می افزاید: “توجه داشته باشید که پس از این اتفاق، چشم ها بشدت خشک شده و زندگی روزمره فرد را مختل می کند.”

هنگامی که این اتفاق می افتد می توان به پلک ها بوتاکس تزریق نمود. با تزریق بوتاکس، ماهیچه ای که سبب جمع شدن پلک و یا باز شدن آن می شود، ضعیف می گردد. در نتیجه این امر نیز سبب افتادگی پلک چشم می شود.

 

آنچه که می بایست قبل از تزریق بدانید.

علی رغم این کاربرد های پزشکی بوتاکس که ذکر شد -و سایر کاربرد های آن- بوتاکس معجزه پزشکی نیست. بوتاکس روی همه افراد نتیجه مطلوب نمی دهد.

همچنین ممکن است نهایتا افراد مجبور باشند درمان با بوتاکس را کنار بگذارند. بدین معنا که از محصولات دیگری که حاوی سم بوتولینوم هستند، استفاده کنند. بطور مثال از دیسپورت، myobloc و xeomin استفاده کنند.

از آنجایی که توکسین نوعی سم است، سیستم ایمنی بدن نسبت به آن واکنش نشان می دهد. در صورتی که با گذشت زمان دوز انباشته شده ای در بدن تان باشد، دارو شروع به حل کردن و از بین بردن آن می کند.”

 

کاربرد سم بوتولینوم
کاربرد سم بوتولینوم

“دوز تزریق بوتاکس در زمینه پزشکی نسبت به کاربرد آن در زمینه زیبایی، بیشتر است.” دکتر یو در ادامه می گوید: “تمامی شرکت های تولید کننده بوتاکس، پروتئین را کمی متفاوت با آنچه که هست می سازند. با این کار می توانند سیستم ایمنی بدن را گول بزنند.” “علاوه بر این افراد می توانند به روش های مختلف شاهد تاثیر سم بوتولینوم روی بدن خود باشند.”

 

نکات مهم در رابطه با تزریق

تاثیر بوتاکس و سایر دارو هایی که با سم بوتولینوم ساخته می شوند در افراد مختلف، متغیر است.

بطور کلی، داروی ساخته شده با سم بوتولینوم پس از گذشت 4-3 ماه اثر خود را از دست می دهد.  بدین معنا که مدت زمان ماندگاری تاثیر بوتاکس چه در زمینه پزشکی و چه در زمینه زیبایی، یکسان است. بنابراین با این که بوتاکس کاربرد های مختلفی دارد، لیکن یک راه حل موقت بشمار می رود.

قبل از این که تصمیم بگیرید بوتاکس راه حل مناسبی برای درمان درد شماست، حتما با پزشک و یا متخصص مربوطه مشورت نمایید. همچنین اطلاعات لازم را درباره میزان اثرگذاری بوتاکس، عوارض جانبی و … جویا شوید.

 

آیا پس از بوتاکس صورت، می توان استراحت کرد؟

طبیعی است که پس از تزریق بوتاکس روی صورت خود، بخواهید استراحت کنید. با این که استراحت و محدود کردن فعالیت روزانه به بهبود شما کمک می کند، خوابیدن، چرت زدن و یا روی صورت افتادن پس از تزریق بوتاکس می تواند نتایج منفی بهمراه داشته باشد.

چند ساعت پس از تزریق می توان خوابید؟

بوتاکس پس از تزریق نیاز به زمان دارد تا بخوبی در جای خود قرار گیرد. از این رو می بایست حداقل 4 ساعت قبل از خواب این تزریق را انجام دهید. در این بخش به یک سری از کارهایی که می بایست پس از تزریق  انجام دهید، اشاره می کنیم:

کار هایی که می بایست پس از تزریق بوتاکس انجام دهید.

 • پس از گذشت 4 ساعت از تزریق می توانید بخوابید و یا دراز بکشید.
 • سر خود را بالاتر از بدن تان نگه دارید.
 • از انجام کار های سنگین و یا ورزش کردن خودداری کنید.
 • از گذاشتن کیسه یخ روی ناحیه تزریق شده اجتناب کنید.
 • روی ناحیه تزریق شده دست نکشید و یا آن را ماساژ ندهید.

بهترین کاری که می توانید طی 4 ساعت پس از تزریق انجام دهید اینست:

در منزل صاف بنشینید و استراحت کنید.

بهترین وقتی که می توان بوتاکس کرد، چه زمانی است؟

بهتر است پس از تزریق حداقل نصف روز استراحت کنید. لیکن ممکن است این بازه زمانی چالش برانگیز باشد. چراکه تمامی بیماران شاهد قرمزی و تورم ناحیه تزریقی هستند. بنابراین می بایست اجازه دهید با گذشت زمان این عوارض بهبود پیدا کند.

 

بهترین زمان تزریق

 • روزی که سرتان خلوت است.
 • هنگام صبح و یا اوائل عصر
 • هنگامی که وقت کافی برای بهبود صورت داشته باشید. (ایام تعطیل)

با برنامه ریزی زمان تزریق، اجازه می دهید که ماده تزریقی به خوبی روص صورت تان بنشیند. در نهایت با نتیجه بهتری روبرو شده و احساس خوشایندی خواهید داشت.

 

محقق و مترجم : عطیه فضلی

منبع :

https://www.healthline.com/health-news/medical-uses-for-botox#8

https://myersplasticsurgery.com/how-soon-can-i-sleep-after-botox/

Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!