کلشیسین 0.6

مهمترین نکاتی که درباره داروی ضد نقرس کلشی سین (کلشیسین) نمی دانید!!!

حملات نقرس
بیماری نقرس

از کلشی سین یا کلشیسین (Colchicine) جهت پیشگیری یا درمان حملات نقرس استفاده می شود. معمولا علائم نقرس به طور ناگهانی گسترش می یابند و تنها یک یا چند مفصل را درگیر می کنند. اغلب انگشتان پا، مفصل زانو یا مچ پا تحت تاثیر حملات نقرس قرار می گیرد. نقرس، ناشی از وجود اسید اوریک بالا در خون است. هنگامی که میزان اسید اوریک در خون بیش از حد باشد، ممکن است در مفاصل کریستال های سختی ایجاد کند. عملکرد کلشی سین، کاهش تورم و کاهش تولید کریستال های اسید اوریک است که موجب درد در مفصل آسیب دیده می شود.

این دارو همچنین برای پیشگیری از حملات درد در شکم، قفسه سینه یا مفاصل که ناشی از یک بیماری خاص ارثی (تب مدیترانه ای فامیلیال) است، نیز استفاده می شود. تصور می شود که این دارو با کاهش تولید یک پروتئین خاص (آمیلوئید A) در بدن افراد مبتلا به تب مدیترانه ای فامیلیال تولید می شود، عمل می کند.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2024

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

کلشی سین، داروی ضد درد نیست و نباید برای از بین بردن سایر علل درد مورد استفاده قرار گیرد.

 

نحوه مصرف کلشی سین

کلشیسین
دوز قرص کلشی سین

پیش از شروع مصرف این دارو، اطلاعات مندرج در برگه دارو را مطالعه کرده و چنانچه سوالی دارید، آن را با پزشک یا داروساز خود مطرح سازید.

این دارو را به صورت خوراکی و طبق دستورات پزشک مصرف کنید. دارو را باید به دقت طبق برنامه زمان بندی و بر اساس دوز ارائه شده میل کنید. میزان مصرف داروی تان را افزایش ندهید و یا آن را بیشتر از حد تجویز شده مصرف نکنید. در مورد خطرات و مزایای مصرف این دارو با پزشک و یا داروساز خود مشورت کنید.

اگر این دارو را برای درمان حملات نقرس مصرف می کنید، به دقت از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید. بهتر است این دارو را به محض ظهور اولین نشانه های حمله مصرف کنید. میزان مصرف توصیه شده در اولین حمله 1.2 میلی گرم است و یک ساعت بعد 0.6 میلی گرم است. حداکثر میزان مصرف توصیه شده 1.8 میلی گرم است که طی یک دوره یک ساعته مصرف می شود. در صورتی که حمله نقرس دیگری داشتید، پیش از مصرف مجدد، از پزشک خود در خصوص چگونگی تکرار درمان با این دارو مشورت کنید.

اگر از این دارو برای پیشگیری از حملات نقرس یا پریکاردیت (التهاب و تورم غشای دور قلب) استفاده می کنید، با پزشک خود در خصوص میزان مصرف و برنامه ای که باید دنبال کنید، مشورت کنید. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

اگر از این دارو برای پیشگیری از حملات درد ناشی از تب مدیترانه ای فامیلیال استفاده می کنید، میزان مصرف معمول آن روزانه 1.2 تا 2.4 میلی گرم است. دوز کل می تواند یک بار در روز مصرف شود و یا به دو دوز در روز تقسیم شود. در صورت بروز عوارض جانبی، ممکن است پزشک برای کنترل علائم تان، میزان مصرف  را به گونه دیگری توصیه کند.

میزان مصرف این دارو به وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما بستگی دارد. برای به حداقل رساندن عوارض جانبی، از این دارو در پایین ترین دوز موثر برای کوتاه ترین مدت زمان ممکن استفاده کنید. میزان مصرف داروی تان را افزایش ندهید و یا آن را بیشتر از حد تجویز شده مصرف نکنید. در مورد خطرات و مزایای مصرف این دارو با پزشک و یا داروساز خود مشورت کنید.

اگر پزشک تان را به طور منظم برای تان کلشی سین تجویز می کند، به طور مرتب آن را استفاده کنید تا از مزایای آن بیشتر بهره مند شوید. برای کمک به شما به یاد آوری مصرف دارو، هر روز آن را در یک زمان مشخص مصرف کنید.

در صورت استفاده از این دارو، از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید، مگر این که پزشک یا داروساز صلاح دیده باشد که می توانید این کار را با خیال آسوده انجام دهید. گریپ فروت می تواند احتمال بروز عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

اگر از این دارو برای درمان علائم ناشی از تب مدیترانه ای فامیلیال استفاده می کنید، در صورتی که وضعیت تان بهبود نیافت یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض جانبی کلشی سین

کلشیسین
عوارض کلشی سین

در طول مصرف این دارو، اسهال، تهوع، گرفتگی، درد شکمی و استفراغ ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این گونه صلاح دیده که مزایای مصرف این دارو بر عوارض جانبی آن مقدم تر است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف کرده اند، عوارض جانبی جدی گزارش نداده اند.

اگر هر یک از این عوارض جانبی جدی را دارید، فورا مصرف دارو را قطع کرده و به فوریت های پزشکی مراجعه کنید: خونریزی یا کبودی غیر معمول، اسهال یا استفراغ شدید، ضعف یا درد عضلانی، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در انگشتان دست یا پا، رنگ پریده یا خاکستری شدن لب ها، زبان یا کف دست، علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، ضعف یا خستگی غیر معمول، ضربان قلب سریع، تنگی نفس، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر مقدار ادرار).

احتمال بروز واکنش های آلرژیک به این دارو بسیار کم است، اما در صورت بروز باید حتما به دنبال فوریت های پزشکی باشید. علائم واکنش های آلرژیک عبارتند از: خارش، بثورات پوستی، تورم (به ویژه بر روی صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، تنفس سخت و مشکل شدید.

در اینجا فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از قرص کلشی سین عنوان نشده است. در صورتی که متوجه علائمی دیگری شدید که در این مطلب قید نشده، آن را نیز با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید.

 

موارد احتیاطی

کلشیسین 0.6
کلشی سین 0.6

در صورتی که حساسیت دارویی دارید، پیش از مصرف قرص کلشی سین، موضوع را با داروساز یا پزشک مربوطه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که در شما ایجاد حساسیت یا سایر مشکلات کند. در این خصوص می توانید با یک پزشک داروساز مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو، همه سوابق پزشکی تان را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید؛ به ویژه: مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی (مانند سیروز).

الکل می تواند اثربخشی این دارو را کاهش دهد. حین مصرف این دارو، نوشیدن الکل را محدود سازید.

این دارو می تواند بر میزان چرب بودن برخی مواد غذایی و مواد مغذی (مانند ویتامین B12) تاثیر بگذارد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

قبل از انجام هر گونه جراحی، مصرف این دارو و سایر داروها (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به جراح یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه ضعف یا درد عضلانی و بیحسی یا سوزن سوزن شدن انگشتان دست یا پا حساسیت بیشتری داشته باشند.

کلشی سین می تواند تولید اسپرم را کاهش دهد، و ممکن است بر توانایی یک مرد برای باروری تأثیر بگذارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف این دارو در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب وارد سازد. چنانچه باردار هستید یا تصور می کنید باردار شده اید با پزشک تان مشورت کنید.

از آن جایی که ممکن است استفاده از قرص کلشی سین در دوران شیردهی سبب انتقال دارو به شیر تان شود نیز قبل از مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی بر روی عملکرد داروی مصرفی تان تاثیر گذاشته و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند. این مورد شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست و فهرستی از تمامی داروهایی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) که باید آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. از شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز داروها بدون تایید پزشک تان خودداری کنید.

سایر داروها می توانند دفع کلشی سین از بدن تان را تحت تاثیر قرار دهند که ممکن است بر اثربخشی کلشی سین تاثیر گذاشته یا خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این داروها عبارتند از ضد قارچ آئول خاص (مانند آنتی تریاکونازول، کتوکونازول)، دیلتایزم، داروهای HIV (مانند ریتوناویر)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، تلییدرومایسین، وراپامیل، و غیره.

کلشیسین ممکن است به ندرت منجر به یک آسیب جدی (حتی مرگبار) عضلانی (رابدومیولیز) شود. این آسیب عضلانی باعث آزاد شدن موادی می شود که می تواند منجر به مشکلات جدی کلیوی شود. اگر سایر داروهایی که ممکن است باعث ایجاد رابدومیولیز می شوند را همراه با کلشی سین مصرف کنید، ممکن است این خطر افزایش یابد. برخی از این داروها عبارتند از: آتورواستاتین، دیگوکسین، گامفیبروزیل، پرواستاتین، سیمواستاتین، و غیره.

این دارو می تواند نتایج تست های آزمایشگاهی خاص را تحت تاثیر قرار دهد. حتما همه پرسنل آزمایشگاهی و پزشکان تان را نسبت به مصرف این دارو مطلع کنید.

این سند شامل همه فعل و انفعالات و تداخلات دارویی احتمالی نیست. بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، فهرستی از تمام داروهایی را که استفاده می کنید، تهیه کنید و جهت کاهش خطر بروز عوارض جدی دارو، این فهرست را در اختیار پزشک و داروساز خود قرار دهید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع خارجی برای مطالعه بیشتر

0 0 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments