کاربردبوتاکس

کاربرد بوتاکس چیست و چطور عمل میکند ؟

کاربرد بوتاکس در پزشکی

اگر چه بهترین و شناخته شده ترین راه برای از بین بردن چین و چروک ها ، بوتاکس است که یکی از کشنده ترین سموم برای انسان ها به شمار می رود ، اما از آن به طور گسترده ای به منظور اهداف پزشکی استفاده می شود. در حالی که این داروی تزریقی برای درمان 9 وضعیت پزشکی و چندین مورد زیبایی مورد تایید قرار گرفته است ، اما آلرگان (Allergan)، شرکت سازنده بوتاکس، به طور بالقوه ای از این دارو در بیش از 800 پتنت مختلف استفاده می کند. هنگامی که 30 سال پیش بوتاکس برای اولین بار مورد تایید قرار گرفت ، در واقع یک عنصر آرایشی و زیبایی محسوب می شد ، اما امروزه بیش از نیمی از درآمد آن از مصارف درمانی در بیماری ها و شرایط مختلف ، مانند میگرن مزمن ، کمر درد ، تعریق بیش از حد و پرش پلک تامین می گردد.

اگر بوتاکس در مقادیر کم و توسط یک فرد حرفه ای دارای مجوز استفاده شود ، به طور کلی امن و بی خطر است ، اما بدون خطر و عوارض هم نیست. در سال 2009 ، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ، زدن برچسب هشدار (مهم ترین برچسب بر روی بسته هر دارویی) را الزامی اعلام کرد و در آن خاطر نشان کرد که این دارو با بروز عوارض جانبی جدی مرتبط است. در خصوص بوتاکس ، این عوارض از درد در محل تزریق آغاز می شود تا مشکلاتی از قبیل ضعف عضلانی ، مشکلات بینایی ، مشکل تنفسی و بلع دشوار.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2024

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

هنگامی که دارویی برای اهداف پزشکی مورد تایید واقع می گردد ، پزشکان از لحاظ قانونی مجاز به تجویز آن برای مشکلات پزشکی بیماران خود هستند و صرف نظر از این که آیا برای درمان وضعیت فعلی اثبات شده است یا خیر ، می توانند از آن بهره مند شوند. این امر در پزشکی رایج است ، اما برخی از کارشناسان بر این باورند که در خصوص ایمنی و اثربخشی بوتاکس در برخی شرایط پزشکی به تحقیقات بیشتری نیاز است.

در ادامه این مطلب به برخی از کاربرد های جالب بوتاکس در زمینه پزشکی اشاره کرده ایم:

 

کاربرد بوتاکس در پزشکی

1- کاربرد بوتاکس : میگرن مزمن (مورد تایید FDA)

درمان سردرد های میگرنی بکمک تزریق بوتاکس
درمان سردرد های میگرنی

در سال 1992، یکی از جراحان پلاستیک بورلی هیلز به نام دکتر ویلیام بیندر مشاهده کرد که هنگامی که برای چین و چروک به بیماران بوتاکس تزریق می کند ، آنها کاهش سردرد های شان را گزارش می دهند. بعد از آن شرکت آلرگان ، این دارو را در افراد مبتلا به میگرن مزمن آزمایش کرد و در سال 2010 بوتاکس جهت رفع این اختلال تایید شد. برخی از پزشکان سؤال می کنند که آیا این دارو واقعا برای میگرن مفید است یا این که تنها اثر ثانویه و تلقینی دارد.

دکتر دنیس چو، استاد گروه نورولوژی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا ، که به طور مرتب از بوتاکس برای درمان بیماران مبتلا به میگرن مزمن استفاده می کند (که هیچ ارتباط مالی با شرکت آلرگان ندارد)، می گوید: حتی اگر اثر این دارو ثانویه باشد ، بیماران ، حملات میگرن کمتری تجربه می کنند. در حال حاضر، داروهای ضد افسردگی، ضد تشنج یا داروهای ضد فشار خون ، و داروهای دیگری که به طور تصادفی در درمان میگرن اثبات شده اند نیز مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه افرادی که برای پیشگیری از میگرن، آمپول بوتاکس دریافت می کنند، 31 تزریق در نقاط مختلف سر و گردن دارند و اثرات آن می تواند حدود سه ماه طول بکشد.

درباره بوتاکس برای میگرن بیشتر بدانید…

2- کاربرد بوتاکس : تعریق بیش از حد زیر بغل (مورد تایید FDA)

درمان عرق زیر بغل با بوتاکس

هنگامی که پزشکان دریافتند با تزریق این دارو برای درمان اسپاسم صورت، تعریق کمتر می شود ، دانشمندان شرکت آرگان شروع به مطالعه و بررسی این موضوع کردند. نتیجه این شد که در سال 2004 ، بوتاکس به عنوان یک درمان موفقیت آمیز برای بیماران مبتلا به هایپرهیدروزیس اولیه شدید (تعریق بیش از حد زیر بغل ، کف دست و کف پا) مورد تایید قرار گرفت.

درباره بوتاکس زیر بغل بیشتر بدانید…

3- کاربردبوتاکس : مثانه بیش فعال (مورد تایید FDA)

دکتر لیندا بروباکر، دانشیار و رئیس دانشکده پزشکی لویولا در شیکاگو می گوید: “طی 30 سال فعالیت پزشکی ام، بوتاکس یکی از درمان های تاثیر گذاری بوده که من تا به حال دیده ام.” در یک مطالعه ، بروباکر دریافت که حدود 70 درصد از زنانی که وی با بوتاکس درمان کرده است ، حدود سه نشت ادرار در روز گزارش داده اند که در مقایسه با میانگین پنج نشت در روز در ابتدای مطالعه ، کاهش قابل توجهی به شمار می رود. اما یک مساله جدی هم وجود دارد. گاهی اوقات ، بوتاکس می تواند مثانه را بیش از حد مسدود کند و ممکن است لازم باشد افراد از کاتتر استفاده کنند.

 

4- کاربرد بوتاکس : انحراف چشم یا لوچی (مورد تایید FDA)

درمان انحراف چشم یا لوچی

یکی از نخستین تائیدیه های بوتاکس برای اختلالی است که حدود 4 درصد از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد: استرابیسم ، وضعیتی که در آن چشم ها در جهت یکسان نیستند.

بوتاکس اثرات خود را مستقیماً روی عضله ای که در آن تزریق شده است ، می گذارد. ماندگاری اثرات آن فقط حدود سه ماه به طول می انجامد. در استرابیسم ، هدف این است که ماهیچه آسیب دیده را در یک طرف چشم تضعیف کنیم تا عضله در طرف مقابل چشم بتواند بهتر کار کند.

 

5- کاربردبوتاکس : افسردگی (توسط FDA تایید نشده)

اگر چه بسیاری از متخصصان همچنان مردد هستند ، اما مطالعات اولیه نشان می دهد که بوتاکس موجب کاهش علائم در افراد افسرده می شود. مکانیسم پیشنهادی بر اساس “فرضیه بازخورد چهره” است. این فرضیه بیان می کند که حالات صورت یک فرد می تواند بر خلق و خو تأثیر بگذارد. یک مطالعه کوچک در سال 2014 که بر روی 74 فرد مبتلا به اختلال افسردگی ماژور بود ، نشان داد که 52٪ تن از افرادی که بوتاکس دریافت کرده بودند ، در مقایسه با 15٪ از افرادی که دارونما (پلاسبو) دریافت کرده بودند ، تا 6 هفته بعد کاهش علائم را تجربه کردند. آلرگان در حال حاضر در حال انجام آزمایشات بالینی بیشتری است تا ببینید آیا بوتاکس می تواند افسردگی را درمان کند.

درباره تاثیر بوتاکس بر افسردگی بیشتر بدانید…

6- کاربرد بوتاکس : انزال زودرس (توسط FDA تایید نشده)

چگونه برای شوهرمان دلبری کنیم
جذابیت جنسی برای شوهر

تزریق بوتاکس در آلت تناسلی مردان ، عضله را آرام می سازد و در نتیجه انزال را به تاخیر می اندازد. شرکت آلرگان در حال حاضر در حال آزمایش بر روی بوتاکس در خصوص این موضوع است. این شرکت همچنین دارای یک پتنت برای درمان اختلال نعوظ است که در حال حاضر در یک کارآزمایی بالینی ارزیابی شده است.

 

7- کاربرد بوتاکس : ضربان غیر طبیعی قلب (توسط FDA تایید نشده)

شرکت آلرگان در حال تحقیق بر روی بوتاکس به عنوان درمانی برای جلوگیری از الگوهای ضربان قلب غیر طبیعی پس از جراحی قلب باز که فیبریلاسیون دهلیزی پس از عمل نام دارد ، می باشد. دکتر میچل برین، معاون ارشد رئیس توسعه دارویی شرکت آلرگان و سرپرست علمی بوتاکس می گوید: “پس از 27 سال ارائه این دارو در بازار و داشتن درک صحیح از ایمنی و اثربخشی آن ، تصمیم گرفته شده است که بوتاکس را به عنوان یکی از موارد مورد نیاز اورژانس تبدیل کنیم.”

 

8- کاربرد بوتاکس : سردی شدید دستان (توسط FDA تایید نشده)

حذف موهای زائد دست توسط لیزر برای زنان
سردی و تعریق دست

در کلینیک کلد هند در دانشگاه شیکاگو ، پزشکان از بوتاکس برای درمان افراد مبتلا به سردی شدید دست استفاده می کنند. بوتاکس به دست یک فرد تزریق می شود تا ماهیچه های عضلانی را که عروق خونی منقبض شده را احاطه کرده اند و موجب ضعیف شدن جریان خون شده اند را باز کند. هنگامی که رگ ها شل و بزرگ می شوند ، جریان خون از طریق دست و به نوک انگشتان منتقل می شود و موجب تسکین علائم می شود. بنا به گفته پزشکان ، این درمان می تواند تا سه ماه ماندگاری داشته باشد.

 

9- کاربردبوتاکس : اسکار لب شکری در نوزادان (توسط FDA تایید نشده)

هر سال حدود 2650 نوزاد با شکاف کام و 4،440 نوزاد لب شکری متولد می شوند. بسیاری از آن ها تحت عمل جراحی قرار می گیرند. برخی از پزشکان مانند دکتر روبرتو فلورس ، مدیر بخش شکاف کام و لب در دانشگاه نیویورک ، به اسکار عمل این نوزادان بوتاکس تزریق می کنند تا بتوانند ماهیچه های لب آن ها را حفظ کنند و به آن اجازه دهند که التیام یابد. این روش می تواند به طور چشمگیری ظاهر اسکار را بهبود بخشد. فلورس می گوید “ما بوتاکس را به نوزادان تزریق می کنیم ، اما هنوز پشتوانه علمی برای این کار نداریم. این یک پیشنهاد نسبتا جدید و نوآورانه است.”

 

10- کاربرد بوتاکس : مقاربت دردناک یا واژینیسموس (توسط FDA تایید نشده)

عکس واژینیسموس

برخی از زنان ، اسپاسم عضلانی کف لگن یا انقباض واژن را تجربه می کنند که می توانند منجر به بروز ایجاد شدیدی در آن ها شود. تزریق بوتاکس می تواند موجب کاهش درد در عضلات این افراد شود. پزشکان کلینیک کلیولند که تزریق بوتاکس را برای بهبود رابطه جنسی دردناک (واژینیسموس) ارائه می دهند، اذعان دارند که برخی از زنان هر 6 ماه یک بار نیاز به تزریق دارند، در حالی که برخی از آن ها تنها به تزریق دو سال یکبار نیاز دارند.

درباره بوتاکس واژن بیشتر بدانید…

11- کاربرد بوتاکس : اسپاسم شدید گردن (مورد تایید FDA)

عوارض جانبی تزریق بوتاکس در درمان میگرن
اسپاسم شدید گردن

حتی قبل از این که بوتاکس برای رفع خطوط اخم بین ابروها در سال 2002 مورد تایید قرار بگیرد ، شرکت آلرگان از آن برای درمان اختلالی به نام دیستونی گردن (گرفتگی، انقباض و کجی گردن)، که با علامت درد شدید گردن ظاهر می شود ، استفاده می کرد که در سال 2000 تأیید شده است.

 

12- بوتاکس برای فلج بلز

بوتاکس یکی از مؤثرترین روش های درمانی در بیماران فلج بل ، فلج جزئی صورت و سینکینزی به شمار می رود.

طی دو دهه گذشته بوتاکس یک درمان اصلی برای بیماران مبتلا به سینکینزی ، فلج جزئی صورت و فلج بل محسوب شده است. بوتاکس پروتئینی است که از سم بوتولینوم حاصل می شود. این سم حرکت های عضلانی ناخواسته را در بخش های طبیعی صورت آرام می کند و منجر به کاهش تنش در مناطقی از صورت می شود که به دلیل سینکینزی بیش از حد فعال هستند.

در بسیاری از موارد برای درمان فلج بل ، از بوتاکس به منظور برطرف کردن حرکت نامتقارن صورت به شکلی جدید استفاده می شود تا یک حرکت متقارن تر در صورت حاصل شود و علائم فلج صورت و سینکینزی صورت کاهش یابد. در این مورد ویژه بوتاکس باید توسط یک متخصص با تجربه در زمینه تزریق بوتاکس جهت درمان فلج بل صورت پذیرد.

درباره بوتاکس برای فلج بلز بیشتر بدانید…

عوارض بوتاکس چیست

خطرات و عوارض بوتاکس چیست؟
خطرات و عوارض بوتاکس چیست؟

تزریق سم بوتولینوم به طور کلی قابل تحمل است و عوارض جانبی کمی در بر دارد. در موارد نادر ، ممکن است فرد یک استعداد ژنتیکی داشته باشد که منجر به واکنش ملایم و گذرا غیر معمول نسبت به دارو می شود.

حدود 1 درصد از افرادی که تزریق سم بوتولینوم نوع A را دریافت می کنند ، آنتی بادی هایی در مقابل این سم تولید می کنند که درمان های بعدی را بی اثر می سازد.

در کنار اثرات مورد انتظار ، سم بوتولینوم ممکن است اثرات ناخواسته ای نیز ایجاد کند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد خفیف ، ادم موضعی (تجمع مایعات) و یا اریتما (قرمزی پوست) در محل تزریق.
 • بی حسی.
 • سردرد.
 • کسالت – احساس ناخوشی عمومی.
 • حالت تهوع اندک.
 • ضعف یا فلج ناخواسته عضلات مجاور به طور موقت.
 • پتوز (افتادگی) موقت پلک فوقانی یا ابرو.
 • ضعف پلک تحتانی یا ماهیچه جانبی چشم (عضله کنترل کننده حرکت چشم).
 • دیسفاژی – بلع در مشکل.
 • ضعف گردن.
 • شبه آنفولانزا.
 • پلکسیوپاتی بازویی – شرایطی که بر اعصاب طرفین گردن و قفسه سینه تأثیر می گذارد.
 • اختلال عملکرد کیسه صفرا.
 • دیپلوپیا (دو بینی).
 • خون ریزی.
 • تاری دید.
 • کاهش بینایی.
 • خشکی دهان.
 • خستگی.
 • کهیر.
 • بثورات پوستی.
 • خس خس.
 • تورم.

 

سخن پایانی

برای تزریق بوتاکس کجا برم؟
برای تزریق بوتاکس کجا برم؟

گذشته از کاربردهایی که بوتاکس در زمینه زیبایی دارد ، همچنین یک درمان بسیار مؤثر برای طیف وسیعی از مشکلات پزشکی به شمار می رود. برای بسیاری از افراد ، این درمان می تواند کیفیت زندگی شان را به طرز چشمگیری بهبود بخشد و اعتماد به نفس شان را در زمینه های مختلف افزایش دهد. مزایا و کاربردبوتاکس بسیار زیاد است با این وجود ، می تواند پرهزینه باشد و همیشه تحت پوشش بیمه نیست.

چنانچه به دنبال مرکزی برای تزریق بوتاکس هستید به شما مرکز زیبایی مان واقع در محدوده شمال تهران (شریعتی ، قلهک ، دروس ، ظفر ، زرگنده ، میرداماد ، پاسداران ، فرمانیه ، تجریش) را پیشنهاد می کنیم.

مرکز زیبایی ما با بهره گیری از بهترین پزشکان و متخصصین زیبایی و هم چنین بهترین و با کیفیت ترین مواد، افتخار دارد کلیه خدمات تزریق بوتاکس ، ژل و چربی را به شما عزیزان ارائه دهد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین اطلاع از قیمت ها و تخفیف ها به این صفحه مراجعه کنید.

امیدواریم این مطلب توانسته باشد اطلاعات مفیدی به شما عزیزان ارائه کند.

زیبا و سلامت باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع:

botox-inection-uses

0 0 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments