مراقبتهای بعد از عمل رینوپلاستی

نکات رینوپلاستی : قبل و بعد از عمل بینی چه باید کرد ؟

رینوپلاستی (Rhinoplasty)

رینوپلاستی (Rhinoplasty) یا جراحی ترمیمی بینی ، عمل بسیار رایجی است. طبق نظر انجمن جراحان پلاستیک آمریکا در سال 2016،  بیش از 220،000 عمل رینوپلاستی انجام شده است.

رینوپلاستی بنا به دلایل خاصی انجام می شود. برخی از افراد از یک مشکل عملکردی مانند انحراف بینی یا انحراف سپتوم رنج می برند که به آن جراحی رینوپلاستی کاربردی می گویند. برخی دیگر نیز جراحی بینی را تنها به منظور اهداف زیبایی انجام می دهند.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2024

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

بینی نه تنها نقطه مرکزی صورت شما محسوب می شود و در زیبایی چهره نقش به سزایی را ایفا می کند ، بلکه نقش بسیار پر رنگی در نحوه نفس کشیدن نیز دارد. حتی یک مشکل کوچک در بینی ، مانند انحراف جزئی سپتوم بینی ، می تواند بر روی تنفس و حتی خواب شما تأثیر بگذارد.

در بسیاری از موارد ، پروسه رینوپلاستی به صورت سرپایی و در یک مرکز جراحی انجام می شود. در مرکز جراحی، شما می توانید مراقبت های با کیفیت بدون نیاز به هزینه اقامت در بیمارستان را دریافت کنید. در طی این روش متخصص بیهوشی بر عملکردهای حیاتی شما نظارت می کند. همچنین می توانید انتخاب کنید که برای انجام رینوپلاستی در بیمارستان بستری شوید.

بهترین جراح بینی در تهران کیست؟

در ادامه این مطلب به تشریح کامل اقدامات قبل ، بعد و حین عمل رینوپلاستی پرداخته ایم. پس چنانچه در صدد انجام این جراحی زیبایی هستید ، لطفا این دستورالعمل های رینوپلاستی را به دقت مطالعه کنید. رعایت دقیق این دستورالعمل ها به شما در دستیابی به بهترین نتیجه ممکن کمک می کند.

برای جستجوی آسان و دسترسی سریع تر به پاسخ سوالات خود می توانید بر روی لینک های موجود در جدول زیر کلیک کنید و مستقیما به سوالاتی که مد نظر شماست رجوع کنید.

 

اقدامات اولیه جراحی بینی | اقدامات قبل از رینوپلاستی    

رعایت نکات قبل و بعد عمل بینی  
 • از مصرف آسپرین ، ایبوپروفن (ادویل ، موترین) ، ناپروکسن (الیو) و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، ویتامین E ، مکمل های گیاهی یا هر دارویی که حاوی این ترکیبات است به مدت دو هفته قبل از رینوپلاستی اجتناب کنید. استامینوفن (تیلنول یا هر نام ژنریک دیگر) و یا مولتی ویتامین های روزانه مشکلی ندارند.
 • دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل رینوپلاستی از کشیدن سیگار خودداری کنید. دود نیکوتین و تنباکو دوره ریکاوری را به تأخیر می اندازد و می تواند منجر به اسکار شود. این دوره ، زمان مناسبی برای ترک دخانیات است.
 • دو هفته قبل از عمل از قرار گیری در معرض آفتاب خودداری کنید. در حالی که توصیه می کنیم کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید ، پزشکان و متخصصان SPF 50 را پیشنهاد می کنند.
 • نسخه برای داروهای بعد از عمل (به طور معمول داروی مسکن و آنتی بیوتیک) در روز عمل به شما داده می شود.
 • داروهای زیر را بدون نسخه تهیه کنید:
  • اسپری بینی سالین
  • پماد وازلین
  • آرنیکا – یک مکمل گیاهی است که به کاهش تورم و کبودی کمک می کند.
  • نرم کننده مدفوع (دوکوزات یا مسهل). کاهش دامنه فعالیت ، استفاده از داروهای ضد درد و بیهوشی برخی از افراد را در معرض یبوست قرار می دهد.
 • بعد از نیمه شب قبل از عمل جراحی ، هیچ چیز نخورید و نیاشامید.
 • ترتیبی دهید که شخصی شما را از بیمارستان یا مرکز جراحی به خانه ببرد. شما اجازه رانندگی یا به تنهایی مرخص شدن را نخواهید داشت. همچنین ترتیبی دهید که شخصی 24 ساعت ابتدایی بعد از عمل را در کنار شما بماند.

اقدامات شب قبل از عمل بینی

شب قبل عمل بینی ، زمان تقریبی برای عمل جراحی به شما داده شود. روز قبل از عمل شما تماس تلفنی دریافت خواهید کرد که زمان دقیق مراجعه به مرکز جراحی به شما اطلاع می دهد.

 

مراحل انجام جراحی زیبایی رینوپلاستی : عمل بینی چگونه انجام میشود ؟

عمل بینی چگونه انجام میشود

جراحی رینوپلاستی مراحل زیر را شامل می شود:

مرحله 1 – بیهوشی

در طی عمل جراحی برای راحتی تان به شما داروهایی تزریق می شود. این گزینه های دارویی شامل آرام بخش داخل وریدی یا داروی بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین و مناسب ترین انتخاب را به شما توصیه می کند.

مرحله 2 – برش

جراحی زیبایی بینی رینوپلاستی یا با استفاده از روش بسته انجام می شود ، که در آن برش ها در داخل بینی پنهان می شوند ، یا به روش باز ، که در آن برش در راستای کلوملا (نوار باریک بافتی که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند) انجام می شود.

رینوپلاستی باز و بسته چه فرقی دارند؟ 

از طریق این برش ها ، پوستی که استخوان ها و غضروف بینی را پوشانده است ، به آرامی بالا زده می شود و امکان تغییر شکل ساختار بینی را می دهد.

مرحله 3 – تغییر شکل ساختار بینی

ممکن است با از بین بردن استخوان یا غضروف ، اندازه یک بینی بیش از حد بزرگ ، کاهش یابد. بعضی اوقات ممکن است رینوپلاستی نیاز به افزودن غضروف پیوندی داشته باشد.

برای این منظور ، به طور معمول غضروف از سپتوم ، تیغه وسط بینی ، گرفته می شود. گاهی اوقات از غضروف گوش یا به ندرت می توان از بخشی از غضروف دنده نیز استفاده کرد.

مرحله 4 – اصلاح انحراف سپتوم

اگر سپتوم انحراف داشته باشد ، می تواند صاف شود و زائدات داخل بینی به منظور بهبود تنفس کاهش یابند. به این عمل جراحی ، سیتوپلاستی اطلاق می گردد.

مرحله 5 – بستن برش

هنگامی که ساختار زیرین بینی به شکل مورد نظر ترمیم و اصلاح شد ، پوست و بافت بینی دوباره پوشیده شده و برش ها بسته می شوند.

برش های اضافی ممکن است در شکاف های طبیعی حفره های بینی ایجاد شوند تا اندازه آنها تغییر کند.

مرحله 6 – مشاهده نتایج

طی چند روز ، اسپلینت (گچ بینی) و گاز استریل می توانند از ابتدای شروع بهبودی از بینی پشتیبانی کنند. اطلاعات بیشتر در مورد نتایج جراحی رینوپلاستی را از جراح تان کسب کنید.

فیلم عمل رینوپلاستی بینی

 

دوران نقاهت بعد از عمل بینی

دوران نقاهت بعد از عمل بینی

بعد از انجام عمل رینوپلاستی معمولاً افراد برای هفته اول اسپلینت بینی دارند. بعد از عمل ، باید انتظار تورم و کمی کبودی در اطراف چشم را داشته باشید که بعد از روز سوم بهبود می یابد. اگرچه می تواند تا دو هفته ادامه یابد.

این انتظار را داشته باشید بینی تان کمی ورم داشته باشد که احتمالاً تنها خودتان و جراح تان متوجه آن خواهید شد. این ورم ظرف شش ماه آینده کاملا از بین خواهد رفت. شکل نهایی بینی شما پس از طی کامل دوره بهبودی ، مشخص می شود.

شما باید سه تا شش هفته بعد از رینوپلاستی از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید. شما می توانید به محض طی دو تا سه هفته ریکاوری به فعالیت های اجتماعی خود بازگردید و هیچ نشانه قابل تشخیصی مبنی بر انجام یک عمل جراحی را نداشته باشید.

 

مراقبتهای بعد از عمل رینوپلاستی

مراقبتهای بعد از عمل رینوپلاستی

ممکن است بلافاصله مشتاق دیدن نتایج عمل زیبایی رینوپلاستی باشید ، اما روند بهبودی نیاز به زمان دارد. در طی این مدت ، مراقبت ها و اقداماتی وجود دارد که می توانید برای سرعت بخشیدن به دوره ریکاوری به کار بگیرید تا این اطمینان حاصل شود که همه چیز به درستی بهبود می یابد.

جدول زمانی ریکاوری رینوپلاستی

میانگین زمان بازیابی رینوپلاستی یک سال است. ممکن است مدت زمانی طولانی به نظر برسد ، اما هنگامی به یک جدول زمانی تقسیم شود ، بسیار قابل درک تر می شود. نقاط عطف بهبودی ممکن است در هر بیمار متفاوت باشد ، اما به طور کلی ، چیزی شبیه به این اتفاق می افتد:

 • 1 هفته: اسپلینت از روی بینی تان برداشته می شود و می توانید بدون علائم قابل توجه جراحی به بیرون از منزل بروید ، مگر اینکه کبودی در اطراف چشم تان وجود داشته باشد. این وضع ممکن است 2 هفته طول بکشد. از سرگیری فعالیت های روزانه زندگی کاملا بی خطر است.
 • 2 هفته: بخش زیادی از تورم صورت فروکش کرده است و بیشتر کبودی ها باید برطرف شده باشد.
 • 3 تا 4 هفته: با خیال راحت می توانید فعالیت های هوازی مانند دویدن ، شنا و دوچرخه سواری را انجام دهید.
 • 6 هفته: استخوان ها تثبیت شده اند و شما می توانید تمرینات مقاومتی (تحمل وزن) را از سر بگیرید ، عینک بزنید و بینی خود را خالی کنید.
 • 3 تا 6 ماه: بی حسی و احساس غیر طبیعی در بینی تان باید برطرف شود.
 • 1 سال: روند بهبودی کامل شده است – تورم باید کاملاً فروکش کرده باشد و شکل جدید بینی کاملاً جا افتاده شده باشد.

آیا راهی برای سرعت بخشیدن به این جدول زمانی وجود دارد؟ در واقع موارد بسیار جزیی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا دوره جراحی رینوپلاستی تان با سرعت بیشتری پیش برود. در این خصوص نکات زیر را توصیه می کنیم:

 1. به مشاوره های دکتر خود گوش دهید

اول و مهمتر از همه ، دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. می توانید 100 مقاله دیگر مانند این مطلب راجع به ریکاوری جراحی زیبایی بینی در اینترنت مطالعه کنید ، اما هیچ چیزی با اطلاعاتی که از جراح پلاستیک صورت تان دریافت خواهید کرد ، قابل مقایسه نیست. شما دستورالعمل های مشخصی را در مورد این که چه داروهایی مصرف کنید ، چه موقع آنها را مصرف کنید ، چگونگی مراقبت از منطقه جراحی برای جلوگیری از بروز عفونت و این که چه زمانی باید برای معاینه پیگیرانه مراجعه کنید دریافت خواهید کرد.

 1. به بدن خود گوش دهید

جراح پلاستیک تنها قادر خواهد بود از بیرون بررسی کند که دوره ریکاوری رینوپلاستی شما چگونه پیش می رود ، اما فقط خودتان می دانید که چه احساسی از درون دارید. بنابراین به ندای بدن خود گوش دهید – اگر بعد از عمل یک چیزی در بدن تان درست پیش نمی رود ، فوراً در مورد آن با پزشک تان مشورت کنید.

 1. سر خود را بالا نگه دارید

خوابیدن به پهلو بعد از عمل رینوپلاستی فقط ناراحت کننده نیست ، بلکه همچنین می تواند به ایجاد کبودی و تورم بیشتر منجر شود و مدت زمان بهبودی شما را طولانی تر کند. ترسناک تر این که این حالت خوابیدن می تواند بینی شما را جابجا کند. برای جلوگیری از این امر ، باید 6 هفته پس از عمل ، شب ها زیر سر خود را بلند کنید. یکی از ساده ترین راه ها برای انجام این کار این است که سر خود را روی دو یا سه بالش قرار دهید. خوابیدن در حالت نشسته روی مبل نیز ایده خوبی است.

اگر عادت دارید در حین خواب غلت بزنید ، می توانید سر خود را با استفاده از یک بالش مسافرتی ثابت نگه دارید یا اطراف سر خود حوله لول شده قرار دهید.

4. از کمپرس سرد استفاده کنید

در 72 ساعت اول بعد از عمل ، استفاده از کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم کمک کند. فقط مراقب باشید که کمپرس را مستقیماً روی بینی خود قرار ندهید. بلکه آن را روی گونه های خود بمالید تا به طور تصادفی استخوان یا غضروف جابجا نشود.

 1. استراحت زیادی داشته باشید

احتقانی که بعد از عمل احساس می کنید خوابیدن را دشوارتر می کند ، اما استراحت یک بخش اساسی در روند بهبود است. بدن شما برای بهبودی خود از انرژی استفاده می کند و دریافت هفت یا هشت ساعت خواب خوب در هر شب به بدن تان فرصت می دهد تا این انرژی را بازیابد.

 1. حفظ رژیم غذایی سالم

چه ارتباطی بین خوردن سبزیجات و ریکاوری رینوپلاستی وجود دارد؟ در واقع ارتباطی زیاد دارد. داشتن یک رژیم غذایی متعادل بعد از جراحی می تواند با رساندن مواد مغذی مورد نیاز برای بهبود بدن ، به سرعت بخشیدن دوره ریکاوری شما کمک کند.

پروتئین یک ساختمان اساسی برای پوست ، ماهیچه ، غضروف و خون به شمار می رود. رژیم غذایی متشکل از آجیل ، گوشت ، تخم مرغ ، ماست ، ماهی و سایر غذاهای سرشار از پروتئین به بدن شما کمک می کند تا بافت آسیب دیده را در داخل و اطراف بینی تان بازسازی کند.

همچنین باید مطمئن شوید که ویتامین های متعددی را در رژیم غذایی خود دریافت می کنید ، از جمله ویتامین A و ویتامین C. ویتامین A که معمولاً در سبزیجات تیره و برگ دار مانند اسفناج و کلم وجود دارد ، یک تقویت کننده سیستم ایمنی عالی است که می تواند به شما در مقابله با عفونت ها بعد از عمل کمک کند. ویتامین C نیز نقش مهمی در بازسازی کلاژن ، پروتئینی که بافت پوست شما را به هم متصل می کند ، دارد. منابع سرشار ویتامین C شامل مرکبات ، کلم بروکسل و بروکلی است.

 1. بدن تن را خنک نگه دارید

حمام بخار ، یک کاسه سوپ داغ و یک سونای آرامش بخش ممکن است احساس خوبی به شما دهند اما برای بینی متورم تان چندان مناسب نیستند. گرما باعث تورم بیشتر بافت های بینی شما می شود ، به همین دلیل بهتر است غذاهای خنک را انتخاب کنید و دمای اتاق را پایین نگه دارید ، دوش آب ولرم بگیرید و در هفته های بعد از عمل رینوپلاستی بینی از قرار گیری در گرما خودداری کنید.

 1. بینی خود را خالی نکنید

بعد از عمل ، ممکن است برای چند هفته کمی گرفتگی بینی را تجربه کنید ، حتی ممکن است تا چند ماه طول بکشد. این احساس گرفتگی در اثر تورم بافت های داخل بینی ایجاد می شود. در مقابل خالی کردن بینی خود مقاومت کنید و با پزشک خود در مورد استفاده از اسپری سالین بینی صحبت کنید تا به آرامی بینی خود را مرطوب نگه دارید تا تورم کاهش یابد. بعد از گذشت 6 هفته از عمل ، می توانید به راحتی فین کنید.

اما عطسه چطور؟ بله درست است؛ این را دیگر نمی توان کنترل کرد. بنابراین سعی کنید به جای بینی ، از راه دهان تان عطسه کنید. به نظر ناخوشایند می رسد ، اما هرچه باشد بهتر از آسیب رساندن به بینی حساس و طولانی شدن دوره ریکاوری رینوپلاستی است.

 1. از انجام ورزش های جدی خودداری کنید

در بیشتر بیماران ، تقریباً 6 هفته طول می کشد تا استخوان های بینی بعد از عمل بهبود یابند. در این مدت ، باید از ورزش شدید خودداری کنید. حتی حرکاتی که بی ضرر به نظر می رسند مانند کشش ، بلند کردن اجسام یا خم شدن به جلو ، می تواند تورم بینی را افزایش دهد. تا زمانی که پزشک تان چراغ سبز به شما نشان دهد صبر کنید و بعد فعالیت های روتین خود را از سر بگیرد.

 1. عینک استفاده نکنید

عینک آفتابی ، عینک مطالعه ، عینک طبی یا هر چیزی که باعث بهبودی بینایی تان شود ، می تواند منجر به کبودی بیشتر ، تورم یا حتی تورفتگی شود که در آن صورت به عمل جراحی زیبایی ترمیمی بینی نیاز دارد.

جراح پلاستیک صورت تان ، زمان مناسب استفاده مجدد از عینک را به شما توصیه می کند. در طول این مدت ، لنزهای تماسی را جایگزین عینک کنید. اگر نمی توانید از لنز استفاده کنید ، سبک ترین قاب ممکن را انتخاب کنید ، و تنها در صورت لزوم آن را به چشم بزنید.

 1. از آفتاب فاصله بگیرید

همیشه توصیه می شود از پوست خود در برابر نور بیش از حد خورشید محافظت کنید ، اما این به خصوص پس از انجام عمل بینی بسیار مهم است. نه تنها در هفته ها و ماه های بعد از عمل ، بینی شما در معرض آفتاب سوختگی بیشتری است ، بلکه آفتاب بیش از حد همچنین می تواند منجر به ایجاد اسکار شود.

 1. سیگار نکشید

مهم است که قبل و بعد از رینوپلاستی ، سیگار نکشید و در صورت امکان از دود دست دوم نیز پرهیز کنید. نیکوتین موجود در محصولات دخانی ، جریان خون را تنگ می کنند ، و این باعث می شود که بدن شما دیر بهبود یابد و در دوره ریکاوری رینوپلاستی تان اختلال ایجاد کند.

 1. صبور باشید!

از همه مهمتر این که صبر داشته باشید. شما بهبود خواهید یافت ، و نتایج جراحی بینی تان را خواهید دید و این امر تنها به زمان نیاز دارد. دنبال کردن مراقبت های فوق ، روند بهبودی یک ساله را به یک هفته تبدیل نمی کند ، اما به تسریع آن و بهبود تجربیات بعد از عمل تان کمک خواهد کرد.

 

بهترین جراح رینوپلاستی در تهران

دکترعمل بینی در تهران

خوشبختانه مفتخریم به اطلاع شما عزیزان برسانیم که مرکز زیبایی ما واقع در محدوده قلهک شریعتی ، از بهترین جراح بینی در تهران برخوردار می باشد. پس چنانچه به دنبال دکتر عمل بینی در تهران ، ویزیت رایگان جراحی بینی ، مشاوره رایگان جراحی بینی ، هزینه رینوپلاستی ، هزینه عمل رینوپلاستی بینی ، قیمت رینوپلاستی و عمل بینی ارزان در تهران هستید ، به شما مرکز زیبایی برکه را معرفی می کنیم.

مرکز زیبایی برکه با بهره گیری از بهترین پزشکان و متخصصین زیبایی و هم چنین بهترین و با کیفیت ترین مواد، افتخار دارد کلیه خدمات زیبایی ، پوست و مو، و لیزر را در محدوده شمال تهران (شریعتی ، قلهک ، زرگنده ، میرداماد ، تجریش ، فرمانیه ، پاسداران) به شما عزیزان ارائه دهد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین اخذ نوبت از این مرکز به این صفحه مراجعه کنید.

امیدواریم این مطلب توانسته باشد، ابهامات شما در خصوص عمل رینوپلاستی را برطرف کرده باشد.

شاد و سلامت باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منابع:

kufacialplasticsurgery

plasticsurgery

webmd

drfarrior

5 1 رای
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments