عمل بینی

همه چیز درباره عمل بینی | رینوپلاستی کاربردی چیست؟

رینوپلاستی کاربردی

رینوپلاستی کاربردی

همانطور که در مطالب قبلی توضیح دادیم ، رینوپلاستی یا عمل بینی بنا به دلایل خاصی انجام می شود. برخی از افراد از یک مشکل عملکردی مانند انحراف بینی یا انحراف سپتوم رنج می برند که در این صورت به آن رینوپلاستی کاربردی اطلاق می شود. برخی دیگر نیز جراحی بینی را تنها به منظور اهداف زیبایی انجام می دهند که تحت عنوان جراحی زیبایی بینی شناخته می شود.

انسداد بینی با کاهش توانایی نفس کشیدن از طریق یک یا هر دو حفره بینی مشخص می شود و می تواند تأثیر به سزایی در زندگی روزمره فرد داشته باشد. برخی از اختلالاتی که این امر می تواند در سبک زندگی ما وارد سازد عبارتند از:

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2024

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

  • خواب ضعیف و خروپف
  • بیدار شدن از خواب با دهان خشک
  • عدم تحمل ورزش به دلیل تنفس از طریق دهان
  • عدم امکان تنفس هنگام بسته شدن دهان

تعیین علت دقیق این انسداد ، عامل مهمی در موفقیت درمان محسوب می گردد. انسداد بینی ممکن است توسط یک عامل به تنهایی یا ترکیبی از عوامل متعددی ایجاد شود. شایع ترین علل انسداد بینی عبارتند از:

  • رینیت آلرژیک – نوعی آلرژی که باعث تورم مخاط بینی می شود
  • انحراف سپتوم – کج بودن تیغه وسط بین دو حفره بینی
  • تنگی دریچه داخلی بینی – ضعیف بودن دریچه های بینی که با اندکی تنفس تنگ می شوند

هر یک از این عوامل باید با دقت مورد ارزیابی قرار گیرد تا بررسی شود که چگونه در بروز علائم شما نقش داشته اند. بسته به علت انسداد بینی ، ممکن است این موارد با دارو ، مداخلات غیر جراحی مانند استفاده از گیره بینی یا با جراحی ترمیمی درمان شوند.

 

طی ملاقات با پزشک چه اتفاقی می افتد؟

بهترین جراح سپتوپلاستی

در اولین مراجعه با جراح ملاقات خواهید کرد که در کنار معاینه دقیق بینی تان هم از داخل و هم از بیرون ، سوابق شخصی و پزشکی شما را نیز بررسی می کند. بنابراین خود را برای گفتگو در مورد هرگونه مشکل در تنفس از طریق بینی و سایر جراحی های بینی که قبلا انجام داده اید ، آماده کنید. معاینه ممکن است شامل آندوسکوپی بینی برای بررسی دقیق ساختارهای داخل بینی تان باشد. این روش شامل قرار دادن یک آندوسکوپ کوچک در بینی برای دیدن جزئیات بیشتر است که به طور مستقیم از طریق سوراخ بینی قابل مشاهده است. پیش از انجام این روش از اسپری بی حسی موضعی استفاده می شود.

سپس جراح در مورد جزئیات عمل جراحی رینوپلاستی کاربردی ، خطرات ناشی از عمل ، زمان بهبودی مورد انتظار ، داروهای بعد از عمل و محدودیت ها به همراه برنامه بازدید های آتی توضیح می دهد. شما باید از این فرصت استفاده کنید و تمام سوالاتی را که ممکن است در مورد عمل جراحی داشته باشید از جراح تان بپرسید تا متوجه شوید در طی این فرایند چه انتظاری خواهید داشت.

 

گزینه های رینوپلاستی کاربردی

گزینه های درمانی جراحی بسته به مشخص شدن علت انسداد بینی شما دارد. جراح مطابق با نیازهای فردی شما را درمان می کند. گاهی اوقات به منظور ایجاد ساختار پایدار تر بینی لازم است غضروف پیوند داده شود ، این امر می تواند با استفاده از غضروف برداشته شده از قسمت پشتی سپتوم ، گوش ، دنده یا غضروف کاداوریک حاصل شود.

سپتوپلاستی

سپتوپلاستی

یکی از دلایل احتمالی انسداد بینی ممکن است سپتوم کج (انحراف یافته) باشد. سپتوم بخشی از بینی است که سوراخ بینی را به دو بخش جدا تقسیم می کند. عمل جراحی سپتوپلاستی شامل صاف کردن و گاهی برداشتن نواحی کج شده سپتوم است. بسته به محل انحراف سپتوم ، جراحی ممکن است به روش های مختلفی انجام شود. اگر سپتوم به سمت قسمت پشتی سپتوم کج شده باشد ، در اغلب موارد ، یک روش سنتی به نام سپتوپلاستی “اندونازال یا بسته” انجام می شود. در این روش از برشی در داخل بینی استفاده می شود و ظاهر بینی دست نخورده باقی می ماند. اگر سپتوم در قسمت جلویی کج باشد ، یا کل سپتوم آنقدر کج باشد که باعث شود قسمت بیرونی بینی نیز کج شود ، از روش “خارجی یا باز” استفاده می شود. این روش همچنین برای جراحی زیبایی بینی نیز استفاده می شود و شامل برش کوچکی در امتداد جلوی بینی به نام کولوملا (ستونک بینی) است. اگرچه این برش در قسمت بیرونی بینی است ، اما به طور معمول آنقدر بهبود می یابد که کاملا غیر قابل رویت می گردد. هنگامی که این روش انجام شود ، کل سپتوم تحت درمان قرار می گیرد و بعد از عمل شکل بینی نیز از خارج سفت تر ظاهر می شود.

فیلم عمل انحراف بینی :

ترمیم دریچه بینی

ترمیم دریچه بینی

دریچه های بینی به عنوان باریک ترین نقاط داخل گذرگاه بینی شناخته می شوند. هنگامی که این دریچه ها تنگ یا ضعیف هستند ، می تواند باعث انسداد قابل توجهی در بینی شوند که همچنین تحت عنوان تنگی دریچه بینی شناخته می شود. این دو ناحیه باریک در بینی در دریچه خارجی و دریچه داخلی قرار دارند. هنگامی که دریچه های خارجی باریک می شوند ، ممکن است بعضاً به صورت چین های عمیق در طول سوراخ بینی فوقانی ظاهر شود. هنگامی که دریچه های داخلی باریک می شوند ، ممکن است به شکل فرو رفتگی در ناحیه میانی بینی ظاهر شود. دریچه های بینی ممکن است در حالت استراحت تنگ شوند ، یا ممکن است تنها با تنفس عمیق تنگ شوند.

علائم تنگی دریچه بینی شامل موارد زیر است:

  • سوراخ بینی با تنفس عمیق تنگ و گشاد می شود
  • کشیدن گونه به بیرون باعث تنفس بهتر می شود
  • استفاده از نوارهای تنفسی ، تنفس را بهبود می دهد

چندین روش جراحی برای رفع مشکلات دریچه بینی وجود دارد. این تکنیک ها شامل قرار دادن غضروف پیوندی و ایجاد بخیه برای کمک به پشتیبانی از ساختار دریچه بینی است. مانند سپتوپلاستی ، برش ها ممکن است نیاز باشد که در داخل سوراخ بینی ایجاد شوند یا ممکن است برش کوچکی در سراسر کولوملا ایجاد شود. روش جراحی برای ترمیم دریچه های بینی بستگی به شدت و محل انسداد دارد. در صورت نیاز به کلیه روش های مذکور ، جراحی دریچه بینی می تواند همزمان با سپتوپلاستی و کوچک کردن توربینیت (شاخک بینی) انجام شود.

کوچک کردن توربینیت

توربینوپلاستی

بزرگ بودن شاخک های بینی یا توربینیت می تواند منجر به کاهش جریان هوا به بینی شود. در هر طرف بینی سه توربینیت وجود دارد که عملکرد شان مرطوب کردن و گرم کردن هوای تنفس شده است. با این حال ، هنگامی که توربینیت ها خیلی بزرگ می شوند ، می توانند جریان هوا را مختل کنند و باعث ایجاد اختلال در تنفس شوند. چندین گزینه جراحی برای کاهش اندازه آنها وجود دارد. جراحی توربینیت اغلب به عنوان یک عمل جراحی تکمیلی انجام می شود.

 

آنچه از رینوپلاستی کاربردی انتظار می رود

عمل انحراف بینی

روز عمل

عمل جراحی بینی در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بدین منظور باید یک یا دو ساعت قبل از زمان برنامه ریزی شده خود به بیمارستان یا مرکز جراحی مراجعه کنید و به یاد داشته باشید که بعد از نیمه شب قبل از عمل چیزی نخورید و نیاشامید تا خطرات مربوط به بیهوشی به حداقل برسد. در این زمان با تیم بیهوشی و اتاق عمل ملاقات خواهید کرد. جراح تان نیز قبل از شروع عمل جراحی برای بررسی برنامه ، شما را ملاقات خواهد کرد تا مطمئن شود که به تمام سوالات شما پاسخ داده شده است.

عمل رینوپلاستی کاربردی چندین ساعت طول خواهد کشید. بعد از عمل ، پوست بینی تان با نوار چسب جراحی و اغلب با یک آتل پلاستیکی پوشانده می شود. بخیه های قابل جذب در داخل بینی وجود خواهد داشت و در صورت لزوم ممکن است بخیه هایی در نوار پوست بین بینی تان نیز وجود داشته باشد. گاهی اوقات اسپلینت های انعطاف پذیری در داخل بینی تان قرار داده می شود. گاهی اوقات ممکن است ترشحات خونی از بینی تان جاری و همچنین تورم و ناراحتی در بینی ایجاد شود. همچنین ممکن است کبودی زیر چشم به وجود آید.

در اتاق ریکاوری از نزدیک تحت مراقبت خواهید بود تا درد تان به خوبی کنترل و تمام علائم حیاتی تان پایدار شود. پس از این مرحله ترخیص خواهید شد. شما به همراهی یک دوست یا یکی از اقوام نیاز دارید تا شما را بعد از عمل به خانه ببرد و یکی دو روز اول بعد از عمل در کنار شما بماند.

در طول ریکاوری

بعد از عمل جراحی با تجویز داروهای مسکن و احتمالاً آنتی بیوتیک یا داروهای ضد تهوع در منزل استراحت خواهید کرد. شما همچنین باید دستورالعمل های مربوط به مراقبت از زخم را دنبال کنید که شامل اسپری کردن قسمت داخلی بینی خود با اسپری سالین چندین بار در روز و استفاده از پماد آنتی بیوتیک روی بخیه ها است. به طور معمول برای چند روز اول خارج شدن متناوب چند قطره خون از سوراخ بینی خواهید داشت. انتظار می رود بینی تان بعد از رینوپلاستی کاربردی احساس احتقان کند ، به خصوص اگر اسپلینت ها داخل بینی قرار گرفته باشند.

به دنبال جراحی ، درد خواهید داشت ، اما با استفاده از دارو باید تسکین یابد. این امر به سرعت در هفته اول بهبود می یابد. همچنین ممکن است دچار ورم یا کبودی زیر چشمان تان شوید. بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب و استفاده از کمپرس یخ با وزن سبک روی گونه ها می تواند به تسریع بهبود تورم و کبودی کمک کند. شما باید بعد از عمل در منزل بمانید و به منظور جلوگیری از تورم ، خونریزی و ناراحتی از انجام هرگونه فعالیت شدید ، خم شدن به جلو یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. پیاده روی و فعالیت سبک منعی ندارد و ممکن است به سرعت بخشیدن به دوره بهبودی تان کمک کند.

اولین ملاقات بعد از عمل تان برای 5 الی 7 روز پس از عمل برنامه ریزی می شود. در آن زمان با جراح ملاقات می کنید تا بهبودی خود را بررسی کنید. طی این ملاقات اسپلینت خارجی بینی به همراه هرگونه بخیه بر روی پوست و اسپلینت های داخل بینی تان برداشته می شوند. برای اطمینان از روند بهبودی بینی ، بینی تان با دقت معاینه خواهد شد. در این بازدید ، جراح تان در مورد مراحل بعدی بهبودی ، از جمله محدودیت فعالیت یا کار و مراجعات پیگیرانه آتی ، صحبت خواهد کرد. بیشتر افراد یک تا دو هفته بعد از عمل می توانند به کار خود باز گردند. در حالی که بهبودی به سرعت طی هفته های بعدی پیش می رود ، به خاطر داشته باشید که یک سال کامل طول می کشد تا کل تورم برطرف شود.

 

جراحی ترکیبی رینوپلاستی کاربردی و زیبایی

عمل سپتورینوپلاستی بینی

بسیاری از روش های زیبایی بینی که به منظور ایجاد تغییرات آرایشی و زیبایی در بینی صورت می گیرند ، طبق همان روش که برای جراحی رینوپلاستی کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد انجام می شود و ترکیب این دو جراحی برای بهبود تنفس و همچنین شکل ظاهری بینی امری معمول و متداول است. هنگامی که مشکلات ساختاری وجود داشته باشد که برای بهبود تنفس نیاز به عمل جراحی دارد ، معمولاً توسط بیشتر شرکت های بیمه تحت پوشش قرار می گیرد. اما جراحی ای که صرف برای تغییر شکل بینی که تاثیری در تنفس ندارد ، انجام می شود تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد و هزینه جداگانه ای را نیز متحمل می شود ، اما با این وجود می توانید برای بهبود تنفس و ظاهر بینی تان این جراحی را به راحتی به طور همزمان انجام دهید.

 

جراحی ترکیبی رینوپلاستی کاربردی و سینوس

آندوسکوپی سینوس و بینی

برخی از افراد از ترکیبی از مشکلات تنفسی از طریق بینی و مشکلات مزمن سینوس رنج می برند. شما می توانید با یک تیر رو نشان بزنید و همزمان هم جراحی سینوس انجام دهید و هم ظاهر بینی تان را بهبود ببخشید.

 

بهترین جراح رینوپلاستی در تهران

جراحی پولیپ و انحراف بینی

خوشبختانه مفتخریم به اطلاع شما عزیزان برسانیم که مرکز زیبایی ما واقع در محدوده شمال تهران (شریعتی ، قلهک ، زرگنده ، میرداماد ، تجریش ، فرمانیه ، پاسداران) ، از بهترین جراح بینی در تهران برخوردار می باشد. پس چنانچه به دنبال دکتر عمل بینی در تهران ، ویزیت رایگان جراحی بینی ، مشاوره رایگان جراحی بینی ، هزینه رینوپلاستی ، هزینه عمل رینوپلاستی بینی ، قیمت رینوپلاستی و عمل بینی ارزان در تهران هستید ، به شما این مرکز زیبایی را معرفی می کنیم.

مرکز زیبایی ما با بهره گیری از بهترین پزشکان ، جراحان و متخصصین زیبایی و هم چنین بهترین و با کیفیت ترین مواد، افتخار دارد کلیه خدمات زیبایی ، پوست و مو، و لیزر را به شما عزیزان ارائه دهد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین اخذ نوبت از این مرکز به این صفحه مراجعه کنید.

امیدواریم این مطلب توانسته باشد، ابهامات شما در خصوص عمل رینوپلاستی کاربردی را برطرف کرده باشد.

شاد و سلامت باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع:

Functional Nasal Surgery

0 0 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments