مزایای روغن آرگان برای سلامت بدن

7 روشی که می توان از روغن آرگان برای سلامت بدن و مقابله با پیری کمک گرفت

روغن آرگان اصل گیاهی
روغن آرگان

روغن آرگان از هسته درخت آرگان استخراج می شود. در مراکش، روغن آرگان به طور گسترده ای برای پخت و پز و همچنین ساخت و تولید لوازم آرایشی استفاده می شود.

با توجه به ترکیبات غنی موجود در روغن آرگان و مزایای متعددی که داراست، مصرف آن در بین مردم سراسر جهان رو به افزایش است.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2024

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

روغن آرگان، یک روغن خوراکی است که به منظور اهداف آشپزی استفاده می شود. قبل از استخراج روغن، هسته آرگان به آرامی بو داده می شود. این امر، طعم و عطر روغن را ارتقا و افزایش می دهد.

روغن آرگان را می توان با نان پیتا، بر روی انواع سالاد و روی غذای سرو شده تان استفاده کنید.

به طور سنتی زنان از روغن آرگان برای اهداف آرایشی نیز استفاده می کنند (بدین منظور هسته ها بو داده نمی شوند).

پیری، فرآیندی است که به اشکال مختلف در زندگی ما ظاهر می شود. این افزایش سن در انسان، با پیامد ها و تغییراتی همراه است. بسیاری از انواع بیماری های مرتبط با سن رخ می دهد. در واقع، می توان گفت که پیری یکی از شایع ترین عوامل خطر برای بروز انواع بیماری است. کاهش عملکرد دستگاه ایمنی، بیماری های قلبی عروقی و سندرم متابولیک در بین افراد سالمند بسیار شایع هستند.

روغن آرگان، قادر است با مشکلات سلامتی وابسته به سن متعددی مقابله کند. این روغن، همه مزایای ضد پیری خود را مرهون آنتی اکسیدان های بسیار و انواع مختلفی اسیدهای چرب اشباع نشده می باشد. با توجه به این ترکیبات، روغن آرگان قادر است شما را از مزایای بی شمار خود بهره مند سازد.

 

7 مزیت روغن آرگان برای مقابله با پیری:

 1. روغن آرگان، حافظ سلامت قلب

روغن آرگان
سلامت قلب

بیماری های قلبی معمولا با یکدیگر مرتبط هستند. بروز هر یک می تواند شروع دیگری باشد. روغن آرگان بیماری های قلبی عروقی را نیز بهبود می بخشد.

فشار خون بالا در بین میانسالان و سالخوردگان بسیار شایع است و عامل ایجاد چندین بیماری دیگر در قلب و عروق است.

در مطالعات متعددی که بر روی مدل های حیوانی انجام شده، مشخص شده است که روغن آرگان فشار خون بالا را پایین می آورد.

در سال 2016، یک مطالعه به منظور تعیین این که آیا روغن آرگان باعث کاهش فشار خون در یک مدل حیوانی می شود، انجام شد. یک گروه از حیوانات از روغن آرگان و گروهی دیگر از روغن ذرت تغذیه کردند. در پایان مطالعه، حیوانات تحت درمان با روغن آرگان، فشار خون پایین تری نسبت به گروهی که از روغن ذرت تغذیه می کردند، داشتند.

روغن آرگان، سرشار از PUFA (اسیدهای چرب اشباع نشده)، ویتامین C و توکوفرول است. این مواد به طور کلی در جلوگیری و کاهش فشار خون بالا نقش دارند.

تصلب شرایین یک اختلال مرتبط با سن است. ویژگی بارز این وضعیت، ضخیم شدن دیواره شریانی ناشی از تشکیل پلاک توسط WBCs، کلسترول و تری گلیسیرید می باشد.

در یک مطالعه انجام شده در سال 2005، از 60 داوطلب خواسته شد که برای یک دوره معین، کره مصرف کنند. پس از آن، آنها به دو گروه تقسیم شدند. به یک گروه، رژیم حاوی روغن زیتون پیشنهاد شد و به گروه دیگر رژیم حاوی روغن آرگان را تجویز کردند. در پایان مطالعه، آنالیز پروفایل لیپید داوطلبان، نتایج زیر را نشان داد:

 • کاهش میزان اسیدهای چرب اشباع در هر دو گروه با رژیم های مختلف (روغن زیتون و روغن آرگان)، رویت شد.
 • میزان HDL (کلسترول خوب) و آپولیپو پروتئین A1 (جزء اصلی پروتئین HDL) به میزان قابل توجهی افزایش یافت.
 • گروهی که روغن زیتون مصرف کردند، در میزان LDL و آپولیپو پروتئین B (جزء اصلی پروتئین کلسترول LDL)  کاهش قابل ملاحظه ای داشتند.
 • گروهی که روغن آرگان مصرف کردند، کاهش چشمگیری در سطح تری گلیسیرید داشتند.

این مطالعه مزایای روغن زیتون را مجددا تأیید کرد و مزایای روغن آرگان را نیز ترویج داد.

مطالعه دیگری بر روی آزمایش شوندگان الجزایری انجام شد که در آن باید روزانه 15 گرم روغن آرگان را به مدت 30 روز مصرف می کردند.

در پایان مطالعه، افراد دارای بالاترین غلظت ویتامین E، کاهش کلی در کلسترول LDL (کلسترول بد)، میزان بالاتری از آنتی اکسیدان های پلاسما و سلولی بودند.

اسیدهای چرب اشباع، رسوباتی را تشکیل می دهند که در لومن عروق خونی قرار می گیرند. روغن آرگان سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده است. اسیدهای چرب غیر اشباع منبع خوبی از انرژی به شمار می روند و از اکسید شدن جلوگیری می کنند.

روغن آرگان سرشار از اسیدهای آلی و لینولئیک نیز می باشد. اسید اولئیک یک اسید چرب غیر اشباع است که مسئولیت سیالیت لیپو پروتئین ها و تولید HDL (کلسترول خوب) را بر عهده دارد. اسید لینولئیک دارای اثرات مهار کننده کلسترول است و کلسترول را در بدن کاهش می دهد. علاوه بر این، ساپونین های موجود در روغن آرگان، جذب کلسترول از طریق روده را کاهش می دهد.

 

 1. مزایای روغن آرگان در دوران یائسگی

محصولات ضد چروک
روغن آرگان برای دوران یائسگی

یائسگی، مقطعی از زندگی همه زنان است که در آن چرخه قاعدگی به طور کامل متوقف می شود. این وضعیت معمولا در فواصل 49 تا 52 سالگی رخ می دهد.

در طول این دوره، میزان استروژن و پروژسترون (هورمون های جنسی) در زنان کاهش می یابد که موجب بروز تغییراتی در بدن آن ها می شود.

رفته رفته، پوست زنان، خاصیت الاستیکی خود را از دست می دهد که به موجب آن چین و چروک، خطوط ریز و لک ظاهر می شود.

از دیر باز، زنان مراکشی از روغن آرگان بر روی پوست و موی خود استفاده کرده اند. بر این اساس مطالعه ای انجام شد تا دریابیم آیا روغن آرگان واقعا برای استفاده بر روی پوست فایده دارد. در این مطالعه، از 60 زن یائسه درخواست شد که روغن مصرف کنند.

آنها به دو گروه تقسیم شدند. از یک گروه خواسته شد از روغن زیتون و از گروه دیگر خواسته شد از روغن آرگان به مدت معینی روی پوست خود استفاده کنند. پارامترهای انعطاف پذیری پوست قبل و بعد از مطالعه به منظور تغییراتی که باید انجام شود نیز محاسبه و تعیین شد.

روغن آرگان به طور معجزه آسایی خاصیت الاستیکی پوست را افزایش و تشکیل چین و چروک و خطوط ریز را کاهش داد. همچنین مشخص شد که روغن آرگان اثر مرطوب کنندگی و تسکین دهندگی نیز بر روی پوست دارد.

یائسگی می تواند میزان پیری پوست را افزایش دهد. این تسریع روند پیری با استرس اکسیداتیو مرتبط است. استرس اکسیداتیو پدیده ای است که ناشی از عدم تعادل بین گونه های اکسیژن واکنشی و دفاعی آنتی اکسیدانی است. استرس اکسیداتیو ناشی از کمبود استروژن نیز می باشد.

روغن آرگان، سرشار از اسید فرولیک و ویتامین E است. این ترکیبات نقش جایگزین استروژن را در حفظ خاصیت الاستیکی و پیشگیری از پیری پوست ایفا می کنند. ویتامین E یک آنتی اکسیدان مهم تلقی می شود. دنبال کردن یک رژیم غنی شده از روغن آرگان می تواند از بروز چندین اختلالات ناشی از یائسگی به طور همزمان جلوگیری کند.

 

 1. روغن آرگان، تقویت کننده دفاع آنتی اکسیدانی

آنتی اکسیدان

موجودات زنده به علت تجمع استرس اکسیداتیو در سلول ها پیر می شوند. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، استرس اکسیداتیو به دلیل تعادل بین گونه های اکسیژن واکنش پذیر (ROS) و دفاعی آنتی اکسیدانی به وجود می آید.

در بدن ما چندین آنزیم آنتی اکسیدان وجود دارد، اما فعالیت آنها به علت فرآیند هایی مانند پیری یا اختلالات دیگر کاهش می یابد.

ROS سبب آسیب سلولی می شود و در نهایت منجر به مرگ سلولی و مرگ و میر بافت ها می شود. این امر مربوط به اختلالات مرتبط با سن و عدم عملکرد طبیعی است.

بنابراین، آنتی اکسیدان ها با مانع شدن ROS از اکسیداسیون مولکول های حساس بیولوژیکی یا کاهش تشکیل آنها کمک می کنند تا استرس اکسیداتیو کاهش یابد و با علائم پیری مبارزه کنند.

در همان مطالعه که در بخش 1.2 توضیح داده شد، 39 بیمار مبتلا به دیس لیپیدمی به دو گروه تقسیم شدند و از آن ها خواسته شد کره و روغن آرگان به مدت زمان مشخصی مصرف کنند، همچنین سطح MDA (مالون دی آلدئید) و فعالیت هورمون آنتی اکسیدان (GPx) نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت .

MDA  به عنوان نشانگر استرس اکسیداتیو عمل می کند و سطوح آن، میزان استرس اکسیداتیو موجود در بدن را توصیف می کند.

فعالیت گلوتاتیون پراکسیداز اهمیت بالینی دارد و می تواند عوامل خطر را برای ایجاد انواع اختلالات و بیماری های مختلف مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی و غیره نشان دهد.

روغن آرگان حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده است که موجب جلوگیری از این اکسیداسیون می شود. علاوه بر این، روغن آرگان سرشار از بتا کاروتن و توکوفرول است که جزء آنتی اکسیدان های قوی به شمار می روند. این ترکیبات به طور قابل توجهی از استرس اکسیداتیو می کاهند.

 

 1. پیشگیری از سرطان

روغن آرگان
سرطان پروستات

سرطان پروستات معمولا در مردان بالای 60 سال رخ می دهد. این شایع ترین وضعیت بدخیم در مردان در سراسر جهان است.

در مطالعه ای در سال 2007 بر روی سلول های سرطانی ایزوله شده انسانی که تحت درمان با روغن آرگان قرار گرفتند، مشخص شد که این روغن، رشد سلول ها را 50٪ مهار می کند. مطالعه دیگری که در سال 2009 انجام شد که از مطالعه قبلی پشتیبانی می کرد.

به دلیل وجود توکوفرول، ساپونین، و استرول های موجود در روغن آرگان، اثرات ضد انعقادی روی سلول های سرطانی را نشان می دهند و مانع از رشد بیشتر آن ها می شوند.

اسیدهای چرب (اسید اولئیک)، توکوفرول، اسکوالن، استرول ها (اسکتونلا و اسپینسترل) و آنتی اکسیدان های فنول نیز دارای اثرات پیشگیرانه در سرطان هستند.

 

 1. مفید برای چاقی مفرط

مزایای روغن آرگان
چاقی مفرط

چاقی مفرط به تجمع چربی بیش از حد اشاره دارد که منجر به تاثیرات منفی بر سلامت فرد می گردد. چاقی خطر ابتلا به انواع بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع 2 و سرطان را افزایش می دهد.

جهت بررسی اثرات روغن آرگان، از مدل های حیوانی استفاده شد. به طور منظم روغن آرگان را به آنها خورانده شد. در پایان، سطح LDL و کلسترول کل حیوانات کاهش یافت.

مصرف گلوکز در موش ها موجب تقویت سیستم و کاهش مقاومت به انسولین شده بود. علاوه بر این، افزایش فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان نیز افزایش یافت.

همانطور که ذکر شد، افراد چاق همیشه در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و سایر بیماری های قلبی عروقی هستند.

بتا کاروتن و توکوفرول موجود در روغن آرگان موجب پاسخگویی بهتر به انسولین و بهبود استفاده از گلوکز توسط سلول ها می شود.

علاوه بر این، اسیدهای چرب غیر اشباع موجود در روغن آرگان، سطح کلسترول LDL را کاهش می دهند و از نظر اکسیداسیون جلوگیری می کنند.

روغن آرگان، سرشار از اسید اوئیک است که به تشکیل HDL یا کلسترول خوب کمک می کند.

 

 1. مفید برای دیابت

دیابت
دیابت نوع 2

دیابت به سطوح بالای گلوکز در خون، طی یک دوره طولانی اطلاق می شود. این وضعیت اغلب ناشی از حمله اتوایمیون (دیابت نوع 1) یا ناشی از شکستن سلول ها برای جذب گلوکز (دیابت نوع 2) می باشد. دیابت خطر ابتلا به سکته قلبی و آسیب به چشم، کلیه، اعصاب و غیره را افزایش می دهد.

در مطالعه ای که در سال 2013 انجام شد، به موش های دیابتی به صورت خوراکی، مقدار مشخصی از روغن آرگان به مدت 21 روز خورانده شد. سطح هیپرگلیسمی (شاخص گلوکز بالا در خون) کاهش و گلیکوژن کبد (نوع ذخیره سازی گلوکز) افزایش یافت.

در مطالعه دیگری که در سال 2012 در شرایط مشابه انجام شد، نتایج مشابهی اتخاذ شد.

توکوفرول ها دارای فعالیت ویتامین E در روغن آرگان هستند که از اکسیداسیون جلوگیری کرده و مقاومت به انسولین را کاهش می دهند. علاوه بر این، اسید فرولیک موجود در روغن آرگان، سطح گلوکز خون را کاهش داده و موجب کاهش هیپوگلیسمی (کاهش گلوکز) می گردد.

 

 1. روغن آرگان، تقویت کننده سیستم ایمنی

فواید روغن آرگان
بهبود عملکرد دستگاه ایمنی بدن

پیری با کاهش عملکرد سیستم ایمنی در ارتباط است و موجب می شود بروز بیماری، بیشتر شایع شود. ضروری است به منظور مقابله و از بین بردن پاتوژن های بالقوه خطرناک خارجی، قدرت ایمنی بدن را افزایش دهیم.

توانایی روغن آرگان برای تقویت سیستم ایمنی در مدل های حیوانی که در آنها با غلظت های خاصی از روغن آرگان تزریق شده بود، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. در انتهای مطالعه، افزایش شاخص های فاگوسیتیک (میانگین تعداد باکتری در هر سلول ایمنی) یافت شد.

در مطالعه دیگری بر روی مدل های حیوانی، به منظور تعیین اینکه آیا روغن آرگان می تواند التهاب را کاهش دهد یا خیر، مصرف روغن آرگان به صورت خوراکی تجویز شد. ترومای خفیف مورد مطالعه قرار گرفت. نتیجه این بود که روغن آرگان باعث کاهش التهاب و کاهش تورم شد.

این نتایج می تواند به ترکیب جالبی که در ترکیبات فنلی، اسیدهای چرب اشباع نشده و استرول ها وجود دارد، نسبت داده شوند.

 

هشدارها

مواردی از واکنش های آلرژیک به روغن آرگان گزارش شده است. در یک مرد 34 ساله، روغن آرگان منجر به بروز آنافیلاکسی ناشی از آلرژن ها (یک واکنش خطرناک نسبت به آلرژن) شده بود. پس از آن، این واکنش به اولئوسین های موجود در روغن ارتباط داده شد.

ترکیبات مشابه این روغن در بادام زمینی و کنجد نیز یافت می شود. بنابراین، کسانی که به مغز هایی مانند بادام زمینی آلرژی دارند، باید بسیار محتاط باشند و قبل از مصرف روغن آرگان با پزشک مشورت کنند.

 

نتیجه گیری

روغن آرگان سرشار از اسید های چرب اشباع نشده و انواع آنتی اکسیدان ها است که با علائم و نشانه های پیری مبارزه می کنند. کسانی که به دنبال سلامتی و تناسب اندام می باشند، می توانند روغن آرگان را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

 

شاد و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع خارجی برای مطالعه بیشتر

0 0 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments