آیا برای معده درد قصد دارید رانیتیدین مصرف کنید؟ دست نگه دارید! اول این نکات مهم رو بخونید

رانیتیدین متعلق به رده دارویی مسدود کننده های H2 می باشد. این دارو همچنین برای درمان زخم معده و روده، مشکلات خاص معده و مری (مانند بیماری ازوفاژیت یا همان التهاب مری، بیماری ریفلاکس اسید معده به مری یا همان GERD، سندرم زولینگر-الیسون) مورد استفاده قرار می گیرد.

رانیتیدین متعلق به رده دارویی مسدود کننده های H2 می باشد. این دارو همچنین برای درمان زخم معده و روده، مشکلات خاص معده و مری (مانند بیماری ازوفاژیت یا همان التهاب مری، بیماری ریفلاکس اسید معده به مری یا همان GERD، سندرم زولینگر-الیسون) مورد استفاده قرار می گیرد.

getty rm photo of bariatric surgery target area   300x204 - آیا برای معده درد قصد دارید رانیتیدین مصرف کنید؟ دست نگه دارید! اول این نکات مهم رو بخونید
مشکلات معده

رانیتیدین برای درمان زخم معده و روده و جلوگیری از عود آن پس از بهبودی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو همچنین برای درمان مشکلات خاص معده و مری (مانند بیماری ازوفاژیت یا همان التهاب مری، بیماری ریفلاکس اسید معده به مری یا همان GERD، سندرم زولینگر-الیسون) مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این دارو با کاهش میزان اسید معده می باشد. این دارو علائمی مانند سرفه هایی را که قطع نمی شوند، معده درد، سوزش سر دل و دشواری بلع را تسکین می بخشد. رانیتیدین متعلق به رده دارویی مسدود کننده های H2 می باشد.

عسل مانوکا، معجزه ای کشف شده از دل طبیعت برای زخم معده

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2022

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - آیا برای معده درد قصد دارید رانیتیدین مصرف کنید؟ دست نگه دارید! اول این نکات مهم رو بخونید پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

insta - آیا برای معده درد قصد دارید رانیتیدین مصرف کنید؟ دست نگه دارید! اول این نکات مهم رو بخونید پیج تخصصی لیزر موهای زائد

insta - آیا برای معده درد قصد دارید رانیتیدین مصرف کنید؟ دست نگه دارید! اول این نکات مهم رو بخونید نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

روشی برای کوچک کردن معده

 

 

نحوه مصرف رانیتیدین

p 50876 45591 rantidine - آیا برای معده درد قصد دارید رانیتیدین مصرف کنید؟ دست نگه دارید! اول این نکات مهم رو بخونید
رانیتیدین 150

پیش از شروع مصرف این دارو، اطلاعات مندرج در برگه دارو را مطالعه کرده و چنانچه سوالی دارید، آن را با پزشک یا داروساز خود مطرح سازید.

این دارو را به صورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن و طبق دستور پزشک که معمولا یک یا دو بار در روز است، مصرف کنید. چنانچه این دارو را یک بار در روز مصرف می کنید، آن را بعد از شام و قبل از خوابیدن میل کنید.

اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، مقدار آن را با استفاده از ابزار خاص اندازه گیری یا قاشق به دقت اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است اندازه مناسبی نداشته باشد.

میزان مصرف براساس وضعیت پزشکی، وزن و پاسخ به درمان تعیین می گردد. در کودکان نیز میزان مصرف ممکن است بر اساس وزن آنها تعیین می شود. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید. ممکن است در طول مصرف این دارو لازم باشد از داروهای دیگری (مانند آنتی اسید) نیز استفاده کنید که این بسته به نظر پزشک تان دارد.

میزان مصرف این دارو را افزایش ندهید یا آن را برای مدت زمان بیشتری از مدت تجویز شده مصرف نکنید. این امر وضعیت تان را سریع تر بهبود نمی بخشد و همچنین خطر بروز عوارض جانبی در شما را افزایش می دهد. جهت بهره مندی هر چه بیشتر از مزایای این دارو باید آن را به طور مرتب استفاده کنید. برای کمک به یاد آوری زمان مصرف این دارو، هر روز آن را در زمان معینی مصرف کنید.

چنانچه وضعیت تان بهبود نیافت یا بدتر شد، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض جانبی رانیتیدین

Ranitidine - آیا برای معده درد قصد دارید رانیتیدین مصرف کنید؟ دست نگه دارید! اول این نکات مهم رو بخونید
عوارض رانیتیدین

لازم است بخش هشدار ها را نیز به دقت مطالعه کنید.

در طول مصرف این دارو، سردرد، یبوست و اسهال ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این گونه صلاح دیده که مزایای مصرف این دارو بر عوارض جانبی آن مقدم تر است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف کرده اند، عوارض جانبی جدی گزارش نداده اند.

اگر این عوارض جانبی جدی را دارید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: اختلال بینایی، نوسانات خلقی یا روانی (به عنوان مثال، خشم، سردرگمی، افسردگی، توهم)، خونریزی یا کبودی آسان، بزرگ شدن سینه ها، خستگی شدید، ضربان قلب سریع یا آهسته یا نامنظم، علائم عفونت (مانند گلو دردی که از بین نمی رود، تب، لرز)، درد شدید معده یا شکم، ادرار تیره، زردی پوست یا چشم.

احتمال بروز واکنش های آلرژیک به این دارو بسیار کم است، اما در صورت بروز باید حتما به دنبال فوریت های پزشکی باشید. علائم واکنش های آلرژیک عبارتند از: خارش، بثورات پوستی، تورم (به ویژه بر روی صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، تنفس سخت و مشکل شدید.

در اینجا فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از رانیتیدین عنوان نشده است. در صورتی که متوجه علائمی دیگری شدید که در این مطلب قید نشده، آن را نیز با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید.

 

موارد احتیاطی

ranitidine 300 mg tablets generic prescription strength zantac - آیا برای معده درد قصد دارید رانیتیدین مصرف کنید؟ دست نگه دارید! اول این نکات مهم رو بخونید
رانیتیدین 300

در صورتی که حساسیت دارویی دارید، پیش از مصرف رانیتیدین، موضوع را با داروساز یا پزشک مربوطه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که در شما ایجاد حساسیت یا سایر مشکلات کند. در این خصوص می توانید با یک پزشک داروساز مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو، همه سوابق پزشکی تان را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید؛ به ویژه: یک اختلال خونی (پورفیری)، مشکلات سیستم ایمنی، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، بیماری های ریوی (مانند آسم، بیماری مزمن انسداد ریوی یا COPD ) مشکلات معده (مانند تومور).

برخی از نشانه ها ممکن است در واقع علامت یک بیماری جدی تر باشند. در صورت داشتن سوزش سر دل به همراه سبکی سر، عرق کردن، سرگیجه، درد قفسه سینه، فک، بازو یا شانه (به ویژه همراه یا تنگی نفس، عرق کردن غیرعادی)، کاهش وزن غیر قابل توضیح به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

شکل مایع این محصول ممکن است حاوی الکل باشد. اگر مبتلا به دیابت، وابستگی به الکل یا بیماری کبد هستید، احتیاط کنید. در خصوص استفاده ایمن از این محصول با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه گیجی داشته باشند.

در دوران بارداری باید این دارو را تنها در موارد خاص و در صورت تجویز پزشک مصرف نمایید. در خصوص مزایا و خطرات رانیتیدین در دوران بارداری با پزشک تان مشورت کنید.

از آن جایی که ممکن است استفاده از رانیتیدین در دوران شیردهی سبب انتقال دارو به شیر تان شود نیز قبل از مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

Ranitidine syrup - آیا برای معده درد قصد دارید رانیتیدین مصرف کنید؟ دست نگه دارید! اول این نکات مهم رو بخونید
شربت رانیتیدین

تداخلات دارویی بر روی عملکرد داروی مصرفی تان تاثیر گذاشته و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند. این مورد شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست و فهرستی از تمامی داروهایی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) که باید آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. از شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز داروها بدون تایید پزشک تان خودداری کنید.

برخی از داروها نیاز به اسید معده دارند تا بدن بتواند آنها را به درستی جذب کند. رانیتیدین، اسید معده را کاهش می دهد، بنابراین ممکن است اثربخشی ساید داروها را کاهش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از: آتازاناویر، داساتینیب، دلواوریدین، ضد قارچ های خاص آئول (مانند آنترواکازول، کتوکونازول)، پازوپانیک و دیگر موارد.

این دارو را به همراه سایر داروهای حاوی رانیتیدین یا سایر مسدود کننده های H2 (سایمتیدین، فاموتییدین، نزاتییدین) استفاده نکنید.

این دارو ممکن است با برخی آزمایشات پزشکی یا آزمایشگاهی (از جمله بررسی پروتئین های خاص در ادرار) مداخله ایجاد کند، و احتمالا سبب حصول نتایج اشتباه شود. اطمینان حاصل کنید که همه پرسنل آزمایشگاهی و تمامی پزشکان تان از مصرف این دارو در شما آگاهند.

 

توجه، توجه، توجه!

مصرف رانیتیدین را به سایرین توصیه نکنید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی لازم باشد. برای جزئیات بیشتر درباره این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع خارجی برای مطالعه بیشتر

5 1 رای
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر شما چیه؟ سوالی دارین؟x