باید و نبایدهای مصرف داروی آسیکلوویر

آسیکلوویر یک داروی ضد ویروس است که جهت درمان عفونت های ناشی از انواع خاصی از ویروس ها استفاده می شود. این دارو قادر به درمان تبخال در اطراف دهان (ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس)، زونا (ناشی از ویروس هرپس زوستر) و آبله مرغان است.

آسیکلوویر یک داروی ضد ویروس است که جهت درمان عفونت های ناشی از انواع خاصی از ویروس ها استفاده می شود. این دارو قادر به درمان تبخال در اطراف دهان (ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس)، زونا (ناشی از ویروس هرپس زوستر) و آبله مرغان است.

از آسیکلوویر جهت درمان عفونت های ناشی از انواع خاصی از ویروس ها استفاده می شود. این دارو قادر به درمان تبخال در اطراف دهان (ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس)، زونا (ناشی از ویروس هرپس زوستر) و آبله مرغان است.

این دارو همچنین برای درمان شیوع تبخال تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد. در افرادی که به صورت مکرر به این وضعیت دچار می شوند، آسیکلوویر برای کمک به کاهش عود در آینده استفاده می شود.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر،دستگاه مدیواستار (اسکلپیون)

22612171_021  22612108_021

09027610748

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر،دستگاه کندلا جنتل مکس پرو

22212952_021 22234012_021

6634846_0910

آسیکلوویر یک داروی ضد ویروس است؛ با این حال، عفونت ها را درمان نمی کند. ویروس هایی که این عفونت ها را ایجاد می کنند، حتی پس از شیوع نیز به زندگی خود در بدن ادامه می هند. آسیکلوویر تنها شدت و طول این شیوع را کاهش می دهد. این دارو کمک می کند که زخم ها سریع تر بهبود یابند، زخم های جدید را از بین می برد و درد و خارش را کاهش می دهد. آسیکلوویر همچنین ممکن است به کاهش طولانی مدت درد بعد از بهبود زخم نیز کمک کند. علاوه بر این، در افراد دارای دستگاه ایمنی ضعیف، آسیکلوویر می تواند خطر گسترش ویروس به سایر قسمت های بدن را کاهش دهد و موجب ایجاد عفونت های جدی شود.

آسیکلوویر در اشکال دارویی قرص، آمپول، پماد و محلول سوسپانسیون در دسترس قرار دارد.

 

نحوه مصرف آسیکلوویر

US PH Acyclovir Sodium Inj FK Image LG - باید و نبایدهای مصرف داروی آسیکلوویر
آمپول آسیکلوویر

قرص آسیکلوویر را به صورت خوراکی به همراه غذا یا بدون آن و معمولا 2 تا 5 بار در روز، طبق دستور پزشک مصرف کنید. حین مصرف این دارو، مقدار زیادی مایعات بنوشید.

چنانچه از آسیکلوویر در شکل محلول استفاده می کنید، پیش از هر بار مصرف، بطری آن را به خوبی تکان دهید. با استفاده از قاشق یا ابزار مخصوص اندازه گیره دارو، مقدار مصرف را اندازه بگیرید. از قاشق های خانگی استفاده نکنید، زیرا ممکن است اندازه مناسبی نداشته باشند.

این دارو هنگامی بهتر عمل می کند که از زمان بروز اولین نشانه های شیوع بیماری، طبق دستور پزشک مصرف شود. در صورت تاخیر در درمان، ممکن است به خوبی عمل نکند.

میزان مصرف این دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می گردد. در کودکان نیز میزان مصرف بر اساس وزن تعیین می شود.

این دارو زمانی بهتر عمل می کند که مقدار ثابتی از آن در بدن وجود داشته باشد. بنابراین، این دارو را در فواصل یکسان مصرف کنید. برای کمک به یاد آوری مصرف دارو، هر روز آن را در یک زمان معین مصرف کنید.

بسیار حائز اهمیت است که مصرف این دارو را تا پایان دوره درمان ادامه دهید؛ حتی اگر احساس بهبودی داشته باشید. توقف زود هنگام دارو ممکن است منجر به بازگشت بیماری شود.

چنانچه وضعیت تان بهبود نیافت یا بدتر شد فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

تبخال یا هرپس تناسلی و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود!

عوارض جانبی آسیکلوویر

acyclovir - باید و نبایدهای مصرف داروی آسیکلوویر
پماد آسیکلوویر

در طول مصرف این دارو ممکن است تهوع، اسهال، سردرد یا استفراغ رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این گونه صلاح دیده که مزایای مصرف این دارو بر عوارض جانبی آن مقدم تر است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف کرده اند، عوارض جانبی جدی گزارش نداده اند.

اگر هر کدام از این عوارض جانبی غیر معمول اما جدی در شما بروز پیدا کرد، به پزشک خود اطلاع دهید: سرگیجه، خواب آلودگی، علائم مشکلات کلیه (مانند تغییر مقدار ادرار، درد عادی کمر یا پهلو)، تغییرات ذهنی یا خلقی (مثل آشفتگی ، سردرگمی، توهم)، حرکت تکان دهنده و ناپایدار، مشکل در صحبت کردن.

این دارو به ندرت می تواند منجر به یک بیماری تهدید کننده شود که بر روی سلول های خونی، کلیه ها و سایر قسمت های بدن تاثیر می گذارد. چنانچه دارای دستگاه ایمنی ضعیف (مانند بیماری اچ آی وی، پیوند مغز استخوان، پیوند کلیه) هستید، احتمال بروز این بیماری بیشتر خواهد بود. در صورتی که یکی از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی برای تان رخ داد، به فوریت های پزشکی مراجعه کنید: خستگی شدید، ضربان قلب آهسته، سریع یا بی نظم، کبودی یا خونریزی آسان، تب جدید، ادرار خونی یا کدر، درد شدید معده یا شکم، زرد شدن چشم یا پوست، تغییرات ناگهانی بینایی، از دست دادن هوشیاری، تشنج.

احتمال بروز واکنش های آلرژیک به این دارو بسیار کم است، اما در صورت بروز باید حتما به دنبال فوریت های پزشکی باشید. علائم واکنش های آلرژیک عبارتند از: خارش، بثورات پوستی، تورم (به ویژه بر روی صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، تنفس سخت و مشکل شدید.

در اینجا فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از آسیکلوویر عنوان نشده است. در صورتی که متوجه علائمی دیگری شدید که در این مطلب قید نشده، آن را نیز با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید.

با این روش های فوق العاده تبخال های پوستی را درمان کنید

موارد احتیاطی

acyclovir 2 4 8 l - باید و نبایدهای مصرف داروی آسیکلوویر
قرص آسیکلوویر

در صورتی که به این دارو حساسیت دارویی دارید، پیش از مصرف آسیکلوویر، موضوع را با داروساز یا پزشک مربوطه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی مانند سویا و پارابن باشد که در شما ایجاد حساسیت یا سایر مشکلات کند. برخی از افرادی که به مصرف بادام زمینی حساسیت دارند، ممکن است به سویا نیز حساسیت نشان دهند. در این خصوص می توانید با یک پرشک داروساز مشورت کنید.

قبل از مصرف آسیکلوویر، پزشک یا داروساز خود را از سوابق پزشکی تان به ویژه این موارد مطلع سازید: مشکلات کلیوی، بیماری های مرتبط با دستگاه ایمنی ضعیف (مانند بیماری اچ آی وی، پیوند مغز استخوان، پیوند کلیه).

مصرف آسیکلوویر ممکن است سبب ایجاد سرگیجه در شما گردد. مصرف الکل یا ماری جوانا می تواند به خواب آلودگی تان بیفزاید. در طول مصرف این دارو از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین اجتناب کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید و در صورت مصرف ماری جوانا با پزشک تان مشورت نمایید.

قبل از انجام هر گونه جراحی، مصرف این دارو و سایر داروها (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به جراح یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

آسیکلوویر ممکن است عملکرد واکسن ها را مختل سازد. در هنگام استفاده از این دارو، از انجام واکسیناسیون خودداری کنید، مگر این که پزشک دستور این کار را داده باشد.

سالمندان ممکن است نسبت به اثرات این دارو، به ویژه مشکلات کلیوی (تغییر در میزان ادرار، درد کمر یا پهلو)، سرگیجه، خواب آلودگی و تغییرات ذهنی یا خلقی (مانند سردرگمی، توهم، از دست دادن آگاهی) حساسیت بیشتری باشند.

آسیکلوویر شما را در برابر سرایت تبخال تناسلی محافظت نمی کند. جهت کاهش احتمال انتقال تبخال به شریک زندگی خود، در طول بیماری یا در صورت داشتن علائم آن، از برقراری تماس جنسی خودداری کنید. شما می توانید تبخال تناسلی را حتی در صورت نداشتن نشانه نیز به سایرین انتقال دهید. بنابراین، در طول فعالیت های جنسی همیشه از یک روش پیشگیری موثر (مانند کاندوم لاتکس یا پلی یورتان) استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

مصرف این دارو در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب وارد سازد. چنانچه باردار هستید یا تصور می کنید باردار شده اید با پزشک تان مشورت کنید.

از آن جایی که ممکن است استفاده از آسیکلوویر در دوران شیردهی سبب انتقال دارو به شیرتان شود نیز قبل از مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید.

تبخال تناسلی در زنان چگونه نمایان می شود؟

تداخلات دارویی

acyclovir 1 - باید و نبایدهای مصرف داروی آسیکلوویر
محلول سوسپانسیون آسیکلوویر

لازم است بخش موارد احتیاطی را به دقت مطالعه کنید.

مداخلات دارویی بر روی عملکرد داروی مصرفی تان تاثیر گذاشته و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند. این مورد شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست و فهرستی از تمامی داروهایی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) که باید آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. از شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز داروها بدون تایید پزشک تان خودداری کنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی که ممکن است باعث بروز مشکلات کلیوی (از جمله داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن) شوند.

آسیکلوویر بسیار شبیه به والاسیکلوویر است. از مصرف داروهای حاوی والاسیکلوویر در حین استفاده از آسیکلوویر خودداری کنید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع خارجی برای مطالعه بیشتر

0 0 رای
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر شما چیه؟ سوالی دارین؟x
()
x