تبخال یا هرپس تناسلی و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود!

تبخال تناسلی 300x187 - تبخال یا هرپس تناسلی و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود!
تبخال تناسلی

تبخال تناسلی(هرپس تناسلی) و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود!

تبخال تناسلی، یک بیماری عمومی و شایع است که می تواند افرادی را که از نظر جنسی فعال به حساب می آیند را درگیر کند. بسیاری از افراد مبتلا به این ویروس، هرگز علائم آن را از خود بروز نمی دهند، اما حتی بدون بروز دادن علائم، ویروس هرپس می تواند از طریق تماس جنسی به پارتنر و شریک جنسی انتقال یابد.

تبخال تناسلی چیست؟

هرپس تناسلی یا همان تبخال تناسلی به علت وجود دو نوع ویروس ایجاد می شود:

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2022

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - تبخال یا هرپس تناسلی و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود! پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

insta - تبخال یا هرپس تناسلی و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود! پیج تخصصی لیزر موهای زائد

insta - تبخال یا هرپس تناسلی و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود! نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 و ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 

تبخال تناسلی از هر نوعی که باشد، درمان ساده ای دارد و معمولا به راحتی می توان این بیماری را کنترل کرد.

از آن جا که سوالات بسیاری از کاربران از متخصصان تهران اسکین در این مورد بوده است اطلاعاتی به منظور رفع سردرگمی شما و مبتلایان عزیز به تبخال تناسلی توسط تیم گروه پزشکان تهران اسکین فراهم آورده شده تا مبتلایان بتوانند گام های مثبتی، برای به دست آوردن سلامتی خود و شروع زندگی نرمال پس از ابتلا به این ویروس به دست آورند.

ابتلا به تبخال تناسلی به معنای بی بند و و باری جنسی نیست، حتی خجالت آور هم نیست. هر کسی که حتی یک بار رابطه جنسی داشته باشد هم می تواند به تبخال تناسلی مبتلا شود. بسیاری از افراد تصور می کنند که ابتلا به تبخال جنسی، برای افرادی است که شخصیت های بی بند و بار داشته و یا بهداشت را رعایت نمی کنند.

هر فردی که از نظر جنسی فعال باشد می تواند به تبخال تناسلی مبتلا شود.

حدود 80 درصد از مبتلایان به هرپس تناسلی (تبخال تناسلی) از ابتلا به ویروس آگاهی ندارند زیرا علائم آن را تجربه نمی کنند و یا دارای علائم خفیفی هستند. بیش از 50 درصد از افرادی که به تبخال تناسلی مبتلا شده اند آن را از افرادی دریافت کرده اند که خودشان نمی دانند این بیماری را دارند، در اصل ناقل این بیماری اند بدون آن که علامت آن را از خود بروز دهند.

بسیاری از مبتلایان به تبخال تناسلی از لحاظ عاطفی تحت تاثیر قرار می گیرند و و روحیه ی خود را از دست می دهند. تبخال دهانی یا هرپس دهانی که به عنوان زخم های سرد هم نامیده می شوند معمولا از طریق تماس ناحیه ی ژنیتال با دهان ایجاد می شود.

تبخال دهانی چیست؟

تبخال دهانی - تبخال یا هرپس تناسلی و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود!
تبخال دهانی

معمولا تبخال دهانی ناشی از انتقال ویروس HSV1 است و می تواند علائمی نظیر زخم های سرد، تب، تبخال در ناحیه ی دهان ایجاد کند.

اگر چه اکثر افراد مبتلا به تبخال تناسلی، هیچ کدام از علائم را ندارند اما بسیاری از افراد مبتلا به تبخال تناسلی آن را در سنین کودکی و نوجوانی از طریق غیر جنسی و یا بزاق آلوده به این ویروس به دست آورده اند. تبخال دهانی ایجاد شده توسط HSV1  می تواند از طریق دهان و سکس دهانی به ژنیتال منتقل شود. به همین علت است که بعضی از گونه های تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 ایجاد شده اند.

استفاده از کاندوم خطر ابتلا به هرپس را کاهش می دهد اما خطر را کاملا از بین نمی برد. داشتن تبخال تناسلی احتمال  سرطان دهانه ی رحم یا سرویکس را تشدید نمی کند.

ویروس چیست؟

آشنایی با ویروس ها و ماهیت آن می تواند کمک بزرگی به درک ویروس (هرپس) تناسلی کند. یک ویروس در حقیقت یک فرم ساده و ابتدایی از حیات است که همانند یک انگل داخل سلولی عمل می کند و یک ویروس هرگز توانایی زندگی انفرادی را ندارد و به طور کامل وابسته به دستگاه ها و سلول هایی است که به آن ها حمله می کند.

ویروس ها و باکتری ها موجودات میکروبی هستند که بیش ترین میزان عفونت را در بدن ایجاد می کنند اما باکتری ها به دلیل اندازه بزرگ تر و ساختار سلولی متفاوت قادرند تا بدون کمک سلول های بدن به حیات خود ادامه دهند.

عفونت های ویروسی 

ویروس تبخال تناسلی معمولا از طریق یک ترک یا شکاف در پوست وارد بدن می شود. از روش های انتقال دیگر می توان به ورود از طریق پوشش دهان یا ناحیه ی تناسلی اشاره کرد.

هنگامی که ویروس وارد سلول ها شود، از مواد موجود در سلول برای تکثیر خود استفاده می کند. در طی این فرآیند، سلول نابود می شود. همین اختلال سلولی باعث ایجاد تبخال، درد، سوزش و … می شود.

علاوه بر ورود ویروس ها در سلول، ذرات ویروس هرپس می توانند وارد یکی از فیبرهای عصبی حسی شوند که در سرتاسر بدن یافت می شوند و به سمت بالا حرکت کنند تا جایی که این فیبرهای حسی عصبی به طناب عصبی یا نخاع برسند، این خوشه ی کوچک از سلول های شناخته شده یک گانگلیون حسی را ایجاد می کند.

در مورد تبخال صورت، ویروس هرپس درون مرکز یک عصب بزرگ (گانگلیون) در پایه ی جمجمه قرار می گیرد که به عنوان گانگلیون سه گانه شناخته می شود.

در تبخال تناسلی، ویروس تبخال به سمت گانگلیون ساکرال عقب نشینی کرده و در نزدیکی دم طناب عصبی یا نخاع قرار می گیرد. هنگامی که ویروس تبخال به گانگلیون می رسد، برای ادامه ی زندگی اش همان جا باقی می ماند.

چگونه ریسک ابتلا به هرپس تناسلی را کاهش دهیم؟

images - تبخال یا هرپس تناسلی و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود!
تبخال تناسلی

تنها راه جلوگیری از تبخال تناسلی، عدم رابطه ی جنسی مقعدی، دهانی و واژینال است اما چنان چه از لحاظ رابطه جنسی فعال هستید می توانید راه کارهای زیر را برای کم کردن احتمال ابتلا به تبخال تناسلی انجام دهید:

_ شریک زندگی یا جنسی را انتخاب کنید که به ویروس هرپس تناسلی آلوده نیست، مثلا کسی که تست داده است و تست STD وی منفی بوده است.

_ هر بار که رابطه ی جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید، توجه داشته باشید استفاده از کاندوم به معنی تضمین 100 درصدی نیست.

آیا تبخال تناسلی بر جنین در دوران بارداری تاثیر می گذارد؟

1080925514تبخال تناسلی بارداری - تبخال یا هرپس تناسلی و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود!
تبخال تناسلی

در صورتی که که باردار هستید و دچار تبخال تناسلی هستید، حتما پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.
تحقیقات متعددی انجام داده شده است که نشان می دهد که آلودگی به تبخال تناسلی ممکن است به سقط جنین منجر شود یا امکان زایمان زودرس را افزایش دهد.

چگونه بدانیم به تبخال تناسلی مبتلا شده ایم؟

اغلب افراد مبتلا به تبخال تناسلی، هیچ نشانه ای ندارند و یا علائم بسیار خفیفی دارند ممکن است هرگز این علائم خفیف را متوجه نشوید و یا ممکن است آن را با سایر شرایط پوستی دیگر مثل جوش یا موی زیر پوستی اشتباه بگیرید، به همین علت اکثر افراد مبتلا به تبخال، نمی دانند که به این بیماری دچارند.

زخم های تبخال تناسلی معمولا به صورت تکی یا تجمعی از تبخال ها در ناحیه ی تناسلی، رکتوم یا دهان ایجاد می شوند. زخم ها و تاول ها گاهی می ترکند و درد شدیدی به همراه دارند که خوب شدن آن ها ممکن است یک یا بیش تر از یک هفته طول بکشد. فرد ممکن است تورم، تب، درد بدن و تورم غدد را نیز تجربه می کند. این علائم اغلب یک طغیان نامیده می شود.

افرادی که به ویروس هرپس تناسلی دچار می شوند، می توانند شیوع تکراری یا طغیان داشته باشند، به خصوص اگر مبتلا به نوع دوم یا HSV2 باشند. بازگشت این طغیان معمولا کوتاه تر و با شدت کم تری نسبت به اولین شیوع است. اگر چه این عفونت می تواند تا مدت زیادی در بدن فرد مبتلا باقی بماند، اما تعداد طغیان در طول زمان می تواند کاهش یابد.

در صورت داشتن شریک جنسی آلوده به ویروس و یا علائم زیر، پزشک را در جریان قرار دهید:

تبخال تناسلی بانوان - تبخال یا هرپس تناسلی و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود!
تبخال تناسلی

_ زخم های ناگهانی
_ درد
_ سوزش هنگام ادرار کردن
_ ترشحات بودار ناحیه  ژنیتال
_ خونریزی بین دوره های پریود

photo ۲۰۱۸ ۰۳ ۰۸ ۱۷ ۰۳ ۴۱ - تبخال یا هرپس تناسلی و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود!
تبخال تناسلی

پزشک چگونه متوجه تبخال تناسلی می شود؟

پزشک یا مرکز درمانی می تواند به سادگی و با توجه به علائم شما پس از معاینات بالینی به وجود تبخال تناسلی پی ببرد. حتی می توانند از زخم نمونه برداری کنند و نمونه ها را مورد آزمایش قرار دهند، در بعضی از شرایط خاص نیز ممکن است آزمایش خون برای تجویز آنتی بادی صورت گیرد.

توجه داشته باشید که آزمایش خون در درمان تشخیص هرپس تناسلی فقط مشخص می کند که شما به این ویروس آلوده شده اید یا خیر، به هیچ عنوان تامین نمی کند از چه طریق و چه مدت به این ویروس مبتلا شده اید.

آیا تبخال تناسلی درمان دارد؟

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، با این حال داروهایی وجود دارد که می تواند باعث پیش گیری یا کوتاه شدن شیوع یا طغیان بیماری شود. با استفاده روزانه این دارو ها احتمال انتقال ویروس را به شریک جنسی کاهش دهید.

در زنان، بیش ترین آسیب به ناحیه ی تناسلی، مهبل (واژن) وارد می شود و گاهی تبخال در ناحیه ی دهانه ی رحم ایجاد می شود. زخم های تبخال تناسلی در مردان اغلب روی انتهای آلت تناسلی و ناحیه ی سفت ناحیه ی تناسلی ایجاد می شود.
مردان و زنان می توانند وجود زخم و تاول را روی مقعد، باسن و پا هم تجربه کنند. البته این زخم ها خیلی نادرند.

در صورت عدم درمان تبخال تناسلی چه اتفاقی می افتد؟

تبخال تناسلی باعث پیدایش زخم های دردناک در ناحیه ی تناسلی می شود و ممکن است در افراد مبتلا، سیستم ایمنی را سرکوب کند.  در صورت ترکیدن تبخال ممکن است ضایعات یا ترشحات با لمس به منطقه ی دیگر از بدن انتقال یابد و آلودگی را ایجاد کند.
در صورت لمس زخم ها یا مایعات، بلافاصله دست های خود را بشویید تا از بروز عفونت به نواحی دیگر خودداری کنید.

در صورت داشتن تبخال ناحیه ی تناسلی آیا هم چنان می توانیم روابط جنسی داشته باشیم؟

درصورت داشتن تبخال تناسلی حتما پزشک و یا شریک جنسی خود را از این موضوع مطلع کنید، همان طور که ذکر شد، استفاده از کاندوم خطر ابتلا به تبخال تناسلی را کاهش می دهد، اما هرگز از خطر به طور کامل خلاص تولید نخواهد شد.

با استفاده از دارو های ضد ویروس می توان آن را کنترل کرد، مصرف روزانه ی داروها می تواند خطر ابتدا شریک جنسی شما را کاهش دهد.

آیا رابطه ای بین تبخال تناسلی و ایدز وجود دارد؟

عفونت هرپس، می تواند سبب ایجاد زخم یا شکاف در پوست، پوشش دهان، واژن یا رکتوم شود که راه را برای انتقال ویروس HIV به بدن باز می کند، حتی بدون زخم های مرئی هم، احتمال گسترش ویروس HIV در مبتلایان به تبخال تناسلی بیش تر خواهد بود.

دوستان عزیز برای مطالعه بیشتر در این زمینه اینجا کلیک کنید.

با ما همراه باشید تا طی مقالات آینده، اطلاعات بیشتری دراین زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

محقق و مترجم: میلاد اسد بیگی 

منبع 1: https://www.cdc.gov/std/herpes/stdfact-herpes.htm

منبع 2:https://www.herpes.org.nz/patient-info/all-facts/

 

 

 

 

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.