لیزر موهای زائد

آنچه باید درباره لیزر الکساندرایت بدانید اما کسی به شما نگفته است

کلمه لیزر به معنای تقویت نور به روش گسیل القایی تابش (LASER = light amplification by stimulated emission of radiation) می باشد. دستگاه لیزر با انتشار موج طویلی از انرژی نور با شدت بالا عمل می کند و هنگامی که بر روی نقطه خاصی از پوست متمرکز شود، حرارت زیادی تولید کرده و بدین وسیله سلول های آن منطقه را از بین می برد. طول موج لیزر با واحد نانومتر اندازه گیری می شود.

انواع مختلفی از لیزر جهت استفاده در درمان بیماری های پوست در دسترس قرار دارند. هر یک از لیزرها دارای طیف وسیعی از کاربردهای مختلف هستند که به طول موج و نفوذ آن ها بستگی دارد.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2024

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

در ادامه، به شرح بیشتر در خصوص لیزر الکساندرایت پرداخته ایم.

مرکز ارائه دهنده خدمات با لیزر الکساندرایت را در اینجا مشاهده کنید.

 

لیزر الکساندرایت چیست؟

بهترین دستگاه لیزر الکساندرایت
لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندرایت لیزری است که در آن کریستال الکساندرایت، به عنوان منبع لیزر به کار رفته است. لیزر الکساندرایت، طول موج مشخصی از نور (755 نانومتر) را در طیف مادون قرمز منتشر می کند که به عنوان لیزر نور قرمز تلقی می شود.

دستگاه های لیزر الکساندرایت، در شکل کیوسوئیچ (Q-switched) نیز موجودند. کیوسوئیچ به تکنیک ساخت لیزر در تولید یک پرتو با شدت بالا و پالس های بسیار کوتاه اشاره دارد.

 

طرز کار لیزر الکساندرایت چگونه است؟

الکساندرایت

طول موج نور انرژی بالا که توسط لیزر منتشر می شود، به انرژی حرارتی تبدیل می شود و این امر موجب آسیب رساندن به منطقه مورد هدف می شود. بنابراین دستگاه های لیزر الکساندرایت با فرآیند فوتوترمولیز کار می کنند که به معنای استفاده از نور (فوتو) جهت گرم کردن (ترمو) یک ناحیه انتخاب شده برای تخریب (لیز) است.

دستگاه های لیزر الکساندرایت موجب تخریب بسیار دقیق بافت ضایعه دار شده و بافت سالم ناحیه اطراف بدون کوچک ترین آسیبی باقی خواهند ماند.

 

لیزر الکساندرایت چه کاربردهایی دارد؟

لیزر موهای زائد
لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تعدادی زیادی از دستگاه های لیزر الکساندرایت را که دارای نور مادون قرمز (طول موج 755 نانومتر) هستند، جهت درمان طیف وسیعی از مشکلات پوستی مورد تایید قرار داده است. دستگاه های مورد تایید شامل لیزر Ta2، لیزر آپوجی و لیزر اکولاد می باشند. هر یک از این دستگاه ها به منظور درمان مشکلات پوستی خاص طراحی شده اند. مشکلات پوستی زیر را می توان توسط لیزر الکساندرایت درمان کرد:

 

ضایعات عروقی

رگ های عنکبوتی یا واریس صورت و پا، برخی خال های مادرزادی قرمز (ناشی از ناهنجاری های قلبی عروقی). پالس های نور، رنگ قرمز را مورد هدف قرار می دهند.

 

ضایعات پیگمانته

لکه های ظاهر شده روی پوست در اثر بالا رفتن سن (لنتیگو)، کک و مک، خال های مسطح رنگی (ملانوسیتیک مادرزادی نئو وی)، خال تیره مادرزادی داخل چشم (naevus of Ota). پالس های نور، ملانین را در عمق متغیر در داخل پوست یا روی سطح پوست مورد هدف قرار می دهند.

 نمونه برداری از ضایعات پوستی آکنه، زگیل، اسکار چگونه است؟

 

از بین بردن موهای زائد

پالس های ضعیف نور، فولیکول های مو را مورد هدف قرار داده و موجب از بین رفتن موهای زائد می شود و همچنین رشد مو در آینده را کاهش می دهد.

الکساندرایت جهت لیزر موهای زائد نواحی مختلف بدن، از جمله زیر بغل، ناحیه تناسلی، صورت، گردن، کمر، قفسه سینه و دست و پا مورد ایتفاده قرار می گیرد.

به طور کلی، لیزر الکساندرایت بر روی موهای رنگی تاثیری ندارد، اما در درمان موهای تیره (نوع 1 تا 3 و شاید 4 در جدول دسته بندی فیتزپاتریک) بسیار موثر واقع می گردد.

تنظیماتی که به طور معمول اعمال می شوند، عبارتند از مدت پالس 2 تا 20 میلی ثانیه و جریان 10 تا 40 ژول در هر متر مربع.

افرادی که دارای پوست برنزه یا تیره هستند، باید به شدت احتیاط کنند. زیرا لیزر می تواند ملانین را نیز تخریب کند و موجب ایجاد لکه های سفید روی پوست یا سوختگی پوست شود.

بهترین کلینیک لیزر موهای زائد توسط الکساندرایت در اهواز را در اینجا مشاهده کنید.

 

پاک کردن تاتو یا خالکوبی

استفاده از لیزر کیوسوئیچ الکساندرایت تا حد زیادی فرایند پاک کردن خالکوبی را بهبود می بخشد و امروزه جزء استاندارد ترین متدها بر شمرده شده است.

از لیزر الکساندرایت جهت حذف رنگ دانه های سیاه، آبی و سبز استفاده می شود. لیزر درمانی شامل تخریب انتخابی مولکول های جوهر است که سپس توسط ماکروفاژها جذب شده و حذف می شود.

مدت پالس ضعیف 50 تا 100 نانو ثانیه ای لیزر این امکان را به انرژی لیزر می دهد که ذرات تاتو (حدود 0.1 میکرومتر) را مؤثرتر از لیزر با پالس طولانی تر محدود کند. در طول هر پالس لیزر باید انرژی کافی برای تحریک رنگدانه ها به شکستن ارائه شود. بدون انرژی کافی در هر پالس، هیچ شکست رنگی اتفاق نمی افتد و خالکوبی پاک نخواهد شد.

خالکوبی هایی که به طور موثر توسط سایر روش های درمان پاک نشده اند، به لیزر درمانی پاسخ خوبی می دهند، و با وجود درمان قبلی موجب ایجاد اسکار های شدید و یا آسیب های پوستی نمی شود.

نکته: از دستگاه های لیزر الکساندرایت همچنین ممکن است برای بهبود چین و چروک پوست در پوست های پیر شده در اثر نور خورشید نیز استفاده شود.

 

فرایند لیزر الکساندرایت چگونه است؟

لیزر مو
لیزر موهای زائد بدن مردان با الکساندرایت

بسیار مهم است که در ابتدا وضعیت تان توسط یک پزشک متخصص به درستی تشخیص داده شود، به خصوص در صورتی که ضایعات رنگ دانه ای مورد هدف باشد. این امر از بروز انواع سرطان های پوست، از جمله ملانوم پیشگیری می کند.

در طول جلسه لیزر به شما یک عینک محافظ چشم داده می شود. سپس با قرار گرفتن هندپیس بر روی سطح پوست، دستگاه لیزر فعال می شود. بسیاری از افراد، انتشار هر پالس را مانند کشیده شدن یک کش پول پلاستیکی بر روی پوست توصیف می کنند. در برخی موارد ممکن است بیهوشی موضعی به ناحیه درمان اعمال شود، اما معمولا نیازی به این کار نیست.

سیستم خنک کننده دستگاه در طول کل فرایند لیزر موهای زائد فعال است. در برخی از دستگاه های لیزر، سیستم خنک کننده داخلی تعبیه شده است. می توان بلافاصله پس از درمان، از یک کمپرس یخ جهت تسکین ناحیه درمان استفاده کرد. در روز های ابتدایی پس از درمان جهت جلوگیری از خشک شدن پوست ناحیه تحت درمان، لازم است جانب احتیاز را رعایت کرده و از به کار بردن شوینده ها و پاک کننده های خشن خودداری کنید.

آیا لیزر الکساندرایت بهترین گزینه برای درمان مشکلات پوستی است؟

پزشک ممکن است در برخی موارد به منظور جلوگیری از سایش، ناحیه تحت درمان را باند پیچی کند. در طول دوره درمان باید از پوست تان در مقابل نور خورشید محافظت کنید تا خطر بروز پیگمانتاسیون پس از التهاب کاهش یابد.

 

آیا لیزر الکساندرایت دارای عوارض جانبی است؟

لیزر الکساندرایت
لیزر الکساندرایت

عوارض جانبی درمان با لیزر الکساندرایت معمولا جزئی است و شامل موارد زیر است:

  • درد در طول درمان (کاهش درد توسط خنک کننده تماسی و در صورت لزوم، بی حسی موضعی)
  • قرمزی، تورم و خارش بلافاصله پس از درمان که ممکن است چند روز پس از درمان نیز طول بکشد.
  • در موارد نادر، رنگدانه پوست ممکن است انرژی بیش از حد نور را جذب کند و موجب ایجاد تاول شود. این مشکل، خود به خود بر طرف می شود.
  • تغییر رنگ پوست. گاهی اوقات سلول های رنگدانه (ملانوسیت ها) می توانند آسیب ببینند و موجب تیره شدن پوست (هیپرپیگمانتاسیون) یا روشن تر شدن پوست (هیپوپیگمانتاسیون) شود. به طور کلی، لیزر های زیبایی در افرادی که پوست روشن تری دارند بهتر از افرادی که دارای پوست تیره تر هستند، بهتر عمل می کنند.
  • کبودی حدود 10٪ بیماران را تحت تاثیر قرار می دهد و در صورت بروز معمولا خود به خود ناپدید می شود.
  • عفونت باکتریایی. ممکن است جهت درمان یا جلوگیری از بروز زخم های عفونی، آنتی بیوتیک تجویز شود.

 

به چند جلسه لیزر درمانی نیاز دارم؟

لیزر درمان با الکساندرایت

 

ضایعات عروقی

درمان ضایعات عروقی ممکن است به جلسات متعددی نیاز داشته باشد. دوره درمان به شکل، اندازه و محل ضایعات و همچنین نوع پوست شما بستگی دارد.

عروق قرمز کوچک معمولا تنها در 1 تا 3 جلسه درمان می شوند و بلافصله پس از درمان غیر قابل رویت می شوند. درمان رگ های بزرگ تر و رگ های عنکبوتی، مستلزم شرکت در جلسات بیشتری است.

 

از بین بردن موهای زائد

جهت از بین بردن موهای زائد توسط لیزر الکساندرایت به 3 تا 6 جلسه (گاهی بیشتر) درمان نیاز است. تعداد جلسات به ناحیه تحت درمان، رنگ پوست، زبری و چگالی موهای زائد، وجود بیماری های زمینه ای مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، و جنسیت شما بستگی دارد.

پزشکان معمولا توصیه می کنند که بین جلسات لیزر موهای زائد، 3 تا 8 هفته فاصله بیاندازید. بسته به ناحیه درمان، پوست به مدت 6 تا 8 هفته پس از یک جلسه درمان کاملا بدون مو و صاف باقی می ماند. هنگامی که موهای ریز شروع به رشد مجددا کنند، زمان جلسه بعدی فرا رسیده است.

 

پاک کردن تاتو یا خالکوبی

رنگ خالکوبی و عمق رنگدانه تاثیر مستقیمی بر مدت و نتیجه درمان لیزر جهت پاک سازی آن را دارد. برای رسیدن به نتایج مطلوب، ممکن است به چندین جلسه متعدد (بین 5 تا 20 جلسه) با حداقل 7 هفته فاصله، نیاز داشته باشید.

 

زیبا و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع خارجی برای مطالعه بیشتر

0 0 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments