عوارض جانبی لیزر های Q سوئیچ را بشناسیم

1,743

عوارض جانبی لیزر های Q سوئیچ را بشناسیم

اگر چه لیزر Q سوئیچ در درمان بسیاری از مشکلات پوست مفید است اما خالی از معایب و عوارض نیست.

ایجاد لکه های سفید پوستی

مهمترین خطری که این رو ش بیماران را تهدید می کند، ایجاد لکه های سفید بر پوست است و البته این مشکل در بیمارانی که پوستی تیره دارند و تحت درمان با لیزر الکساندریت هستند شدت نیز می یابد. این شرایط در افرادی که تعداد جلسات بیشتری را در پی میگیرند افزایش پیدا می کند. این اختلال رنگ در پوست در 38% از بیماران اتفاق می افتد و در حدود 2 تا 6 ماه طول می کشد.

IMG 20200114 114340 013 - عوارض جانبی لیزر های Q سوئیچ را بشناسیم

در تحقیقی که توسط گاندوگان و همکاران در رنگ دانه دار کردن مجدد پوست توسط لیزر اگزایمر  Nd:YAG در بیماری با مشکل لکه های سفید پوستی انجام شد، آن ها دریافتند که رنگدانه دارد کردن پوست به 40 جلسه درمان در طی 15 ماه نیاز دارد. در نهایت، به این نتیجه رسیدند که از لکه دار کردن پوست جلوگیری شود و برای این موضوع به دنبال روش هایی بودند؟

کیو سوئیچ
کیو سوئیچ
ایجاد تیرگی هایی بر پوست

پیگمنتاسیون و یا تیرگی هایی بر پوست می تواند به عنوان نتیجه ای از تولید ملانین در ملانوسیت ها در پاسخ به حرارت موجود از سوی لیزر باشد. این اثر موقتی است، و دوره های زمانی متنوعی درمان و رفع خود به خودی دارد. این روش تا حد زیادی به رنگ و جنس پوست بیمار دارد. خصوصا افراد یا رنگ پوست تیره تر در معرض مشکلات تیره گی و یا روشنی پوست قرار می گیرند. افرادی که در معرض اختلالات رنگ پوست هستند ، باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به شدت خود داری کنند. این مراقبت ها باید قبل و پس از لیزر ادامه داشته باشد.

هیپرپیگمانتاسیون همچنین می تواند با هیدروکینون یا فتوترمولیز فرکشنال نیز درمان شود.

تناقض رنگ در تاتو

گاهی رنگ های تاتو تحت تاثیر لیزر قرار می گیرند و مثلا از سیاه به سفید و یا از سفید به آبی به دلیل وجود مواد خاص در ترکیبات جوهر های تاتو، تغییر می کنند.

رفع تیره گی های پوست به مراتب سخت تر است. در این راستا از چندین لیزر استفاده می شود، که شامل :

  • لیزر Q سوئیچ
  • لیزر های تهاجمی ( الترا پالس CO2 ، اربیوم پالس: YAG)

    محقق و مترجم: میلاد اسد بیگی

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

error: Content is protected !!