توده سخت زیر پوست پس از یک کبودی بد

0 990

کبودی

 

تا حالا متوجه شدید بعد از یک ضربه شدید به بدنتان ،دچار کبودی می شوید و زیر همان قسمت ، یک توده حس می کنید ، خبر خوب این است که در اکثر موارد کبودی ها و ایجاد توده زیر پوست جای نگرانی نیست مگر اینکه کبودی روی سر رخ دهد.

کبودی بر اثر آسیب به بافت نرم زیر پوست ایجاد میشود و خون در محل آسیب زیر پوست جمع شده ، در ابتدا به رنگ قرمز وسپس به حالت آبی در زیر پوست تبدیل میشود و به مرور زمان بهبود می یابد و تبدیل به رنگ زرد میشود ودر نهایت بعد از چند هفته بهبود می یابد.
در مواردی که به خصوص کبودی بد است، گاهی تشکیل هماتوم است، هماتوم یک توده سخت است که در محل این کبودیها توسعه می یابد، در واقع مقدار کمی از تجمع خون به بافت های چربی در زیر پوست نفوذ پیدا می کند.

IMG 20200114 114340 013 - توده سخت زیر پوست پس از یک کبودی بد

هماتوم ممکن است احساس:

اسفنجی مانند
لاستیک مانند
سختی
ناصافی
مانند هر ترکیبی با این ویژگی ایجاد کند.

هنگامی که شما یک هماتوم را فشارمیدهدید، ممکن است در اطراف و زیر پوست محل آسیب دیده احساس حرکت و ناراحت کننده و دردناکی داشته باشید.اما جای نگرانی نیست در نهایت توسط بدن ، بدون درمان جذب می شود.
درمان کبودی

کبودی به طور کلی خود به خود بهبود می یابد اما درمان ممکن است به هماتوم و زخم کمک کند و سریع تر التیام یابد .

در صورتی که زخم خونریزی داشته باشد بهتر است از یک بسته یخ بر روی محل آسیب دیده استفاده کنید تا خونریزی را کاهش دهد و بعد از آن(  که اکثر پزشکان هم توافق دارند)  استفاده از از یک پد حرارتی است که کمک می کند تا خون سریعتر جذب و فرآیند درمان را سرعت  بخشد.

اگر توده کمی دردناک باشد بهتر است از استامینوفن استفاده کنید.

 

 

منبع:

skincare.lovetoknow.com/Hard_Lump

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!