جنتامایسین سولفات 80

ناگفته هایی درباره آمپول جنتامایسین

ناگفته هایی درباره آمپول جنتامایسین

آمپول جنتامایسین، دارویی است که جهت پیشگیری یا درمان انواع مختلفی از عفونت ها، مانند سپتی سمی و سپسیس نوزادان، مننژیت وسایر عفونت های دستگاه اعصاب مرکزی، عفونت مجاری صفراوی، پیلونفریت حاد یا التهاب عفونی حاد پروستات مورد استفاده قرار می گیرد. جنتامایسین متعلق به رده دارویی آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید می باشد. این دارو با متوقف ساختن رشد باکتری ها در بدن عمل می کند. البته امروزه به دلیل عوارض این دارو، کاربردش محدود تر شده‌ است.

جنتامایسین تزریقی
آمپول جنتامایسین

نحوه مصرف آمپول جنتامایسین

پیش از شروع مصرف این دارو، اطلاعات مندرج در برگه دارو را مطالعه کرده و چنانچه سوالی دارید، آن را با پزشک یا داروساز خود مطرح سازید.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2024

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

این دارو به وسیله سرنگ به داخل رگ یا عضله تزریق می شود، و تزریق آن معمولا هر 8 ساعت است. میزان تزریق براساس وضعیت پزشکی، وزن و پاسخ به درمان تعیین می گردد. ممکن است برای کمک به تنظیم بهترین دوز برای وضعیت شما، تست های آزمایشگاهی (مانند آزمایش عملکرد کلیه، یا سطوح دارو در خون) انجام شود.

اگر این دارو را در منزل استفاده می کنید، حتما ابتدا تمام دستورالعمل های آماده سازی و استفاده آن را از پزشک خود بیاموزید. قبل از استفاده، این دارو را به صورت بصری بررسی کنید و چنانچه ذرات یا تغییر رنگی مشاهده کردید، از مصرف آن خودداری کنید. طریقه نگهداری و دور انداختن تجهیزات دارویی را نیز از قبل بیاموزید.

جهت بهره مندی هر چه بیشتر از مزایای آنتی بیوتیک ها باید آن ها را به طور مرتب استفاده کنید. برای کمک به یاد آوری زمان مصرف این دارو، هر روز آن را در زمان معینی مصرف کنید.

بسیار حائز اهمیت است که مصرف این دارو را ادامه دهید؛ حتی اگر احساس بهبودی داشته باشید. متوقف کردن این دارو در ابتدا ممکن است باعث شود که باکتری ها همچنان رشد کنند و این امر می تواند منجر به بازگشت عفونت شود.

چنانچه وضعیت تان بهبود نیافت یا بدتر شد، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

جنتامایسین 80
آمپول جنتامایسین 80

عوارض جانبی آمپول جنتامایسین

لازم است بخش موارد احتیاطی را به دقت مطالعه کنید.

تهوع، استفراغ، ناراحتی معده یا از دست دادن اشتها ممکن است در طول تزریق این دارو رخ دهد. به ندرت ممکن است درد، تحریک یا قرمزی در محل تزریق اتفاق بیافتد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این گونه صلاح دیده که مزایای مصرف این دارو بر عوارض جانبی آن مقدم تر است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف کرده اند، عوارض جانبی جدی گزارش نداده اند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله: بی حسی یا سوزن سوزن شدن، پرش یا ضعف عضلات و تشنج، موارد را به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت منجر به ایجاد یک بیماری جدی روده (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) به علت نوعی باکتری مقاوم می گردد. این وضعیت ممکن است در طول درمان یا چندین هفته یا ماه پس از درمان متوقف شود. چنانچه علائم زیر را دارید، از مصرف داروهای ضد اسهال یا داروهای مخدر اجتناب کنید؛ زیرا ممکن است علائم این وضعیت را بدتر کند. در صورت ابتلا به اسهال، اسهال مداوم، درد شکم یا معده و گرفتگی عضلانی، وجود خون یا مخاط در مدفوع تان، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

استفاده از این دارو برای دوره های طولانی مدت یا مکرر می تواند موجب ترشحات دهانی یا ایجاد عفونت مخمری جدید شود. اگر متوجه ظهور لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

احتمال بروز واکنش های آلرژیک به این دارو بسیار کم است، اما در صورت بروز باید حتما به دنبال فوریت های پزشکی باشید. علائم واکنش های آلرژیک عبارتند از: خارش، بثورات پوستی، تورم (به ویژه بر روی صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، تنفس سخت و مشکل شدید.

در اینجا فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از آمپول جنتامایسین عنوان نشده است. در صورتی که متوجه علائمی دیگری شدید که در این مطلب قید نشده، آن را نیز با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید.

آمپول جنتامایسین
تزریق جنتامایسین

موارد احتیاطی

در صورتی که حساسیت دارویی دارید، پیش از مصرف آمپول جنتامایسین، موضوع را با داروساز یا پزشک مربوطه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که در شما ایجاد حساسیت یا سایر مشکلات کند. در این خصوص می توانید با یک پرشک داروساز مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو، همه سوابق پزشکی تان را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید؛ به ویژه: فیبروز کیستیک، مشکلات شنوایی (از جمله ناشنوائی، کاهش شنوایی)، مشکلات کلیوی، کمبود مواد معدنی (از جمله پتاسیم، منیزیم، کلسیم) در خون، میاستنی گراویس، بیماری پارکینسون.

آمپول جنتامایسین ممکن است عملکرد واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) را مختل سازد. در هنگام استفاده از این دارو، از انجام واکسیناسیون خودداری کنید، مگر این که پزشک دستور این کار را داده باشد.

قبل از انجام هر گونه جراحی، مصرف این دارو و سایر داروها (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به جراح یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه آسیب های کلیوی داشته باشند.

مصرف این دارو در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب وارد سازد. چنانچه باردار هستید یا تصور می کنید باردار شده اید با پزشک تان مشورت کنید.

از آن جایی که ممکن است استفاده از آمپول جنتامایسین در دوران شیردهی سبب انتقال دارو به شیرتان شود نیز قبل از مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید.

جنتامایسین سولفات 80
جنتامایسین سولفات

تداخلات دارویی

لازم است بخش موارد احتیاطی را به دقت مطالعه کنید.

مداخلات دارویی بر روی عملکرد داروی مصرفی تان تاثیر گذاشته و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند. این مورد شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست و فهرستی از تمامی داروهایی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) که باید آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. از شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز داروها بدون تایید پزشک تان خودداری کنید.

سایر داروهایی که ممکن است کلیه ها یا شنوایی را تحت تاثیر قرار دهند، در صورت استفاده از آمپول جنتامایسین ممکن است خطر ابتلا به نارسایی کلیه یا کم شنوایی را افزایش دهند. برخی از این داروها عبارت هستند از: آمیکاسین، توبرامایسین، آمفوتریسین B، سفالوسپورین ها مانند سفالوریدین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، و غیره.

اگرچه اکثر آنتی بیوتیک ها بر روی داروهای ضد بارداری هورمونی مانند قرص ها، پچ ها یا حلقه ها تاثیر نمی گذارند اما برخی از آنتی بیوتیک ها (مانند ریفامپین یا ریفابوتین) می توانند اثربخشی آن ها را کاهش دهند و این امر ممکن است به بارداری منجر شود. اگر از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کنید، برای دریافت اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

 

هشدار ها

فاصله بین دفعات مصرف دارو در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه باید افزایش داده شود.

مصرف این دارو در بیماران سالخورده مبتلا به پارکینسون و نوزادان باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.

از مصرف طولانی مدت این دارو باید خودداری شود.

 

شاد و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع خارجی برای مطالعه بیشتر:

[button color=”red” size=”small” link=”https://www.webmd.com/drugs/2/drug-1496/gentamicin-injection/details” ]لینک مرجع[/button]

 

3.7 3 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments