5 نشانه ی اعتیاد به غذا (اعتیاد به خوردن)

5 نشانه ی اعتیاد به خوردن

How to break food addiction1 - 5 نشانه ی اعتیاد به غذا (اعتیاد به خوردن)

اعتیاد به خوردن یک بیماری واقعی است که باعث بروز مشکلات جدی برای فرد معتاد و سرپرستان او می شود.

در ابتدا ایده “اعتیاد به خوردن” یک فرضیه پوچ به نظر می رسید، ولیکن امروزه پدیده ای رایج و شایع است. شواهد علمی نشان داده اند که اعتیاد به مواد غذایی و خوردن همانند دیگر مواد مخدر شناخته شده باعث تغییراتی در مغز است، به این صورت که سیستم پاداش در مغز با خوردن تحریک می شود و باعث خوشنودی و احساس لذت است که با نرسیدن مواد غذایی این احساس تولید نشده و باعث بروز واکنشهای رفتاری و جسمانی می شود. البته علائم اعتیاد به خوردن را همیشه نمی توان به راحتی تشخیص داد، ولیکن این نشانه ها واقعی هستند و نباید آنها را به شوخی گرفت!!!

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2022

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - 5 نشانه ی اعتیاد به غذا (اعتیاد به خوردن) پیج اینستاگرام مرکز قلهک

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک بالا کلیک کنید

مطالعات اخیر در خصوص اعتیاد به شکر نشان دادند که برخی مواد غذایی در برخی افراد باعث واکنش مغزی همچون اعتیاد به مواد مخدر مانند کوکائین و هروئین است. در واقع، خوردن بیش از حد شکر یا فست فود می تواند به “میل” و “نیاز” به چنین غذاهایی منجر شود، مشابه اعتیاد به کوکائین و یا هروئین که اشتیاق، نیاز، و لذت دارد.

در زیر شایع ترین علائم اعتیاد به خوردن آمده است.

  1. گرفتار خوردن شدن

چنانچه خوردن تنها دغدغه ی ذهنی شما است، پس دچار مشکل شده اید. چراکه خوردن بر روند زندگی شما تاثیر می گذارد- باعث ایجاد وقفه در کار، توقف زندگی اجتماعی، و دور شدن از خانواده می شود. “گرفتار خوردن شدن” به حدی که تنها تفکر و دغدغه شما غذا، وعده غذایی بعدی، و خوردن باشد، یکی از نشانه های اعتیاد به خوردن است که نباید نادیده گرفته شود.

  1. عاشق غذا شدن به حد دلدادگی

علائم اعتیاد به مواد غذایی همیشه مختص به چه مقدار خوردن و چه خوردن نیست. در واقع، شما ممکن است تمام مواد غذایی مناسب را بخورید اما به سادگی نتوانید از خوردن آنها دست بکشید و همیشه و در هر کجا فقط و فقط به آنها فکر کنید- کاری که یک دلداده انجام میدهد. اگر عاشق شده اید آن هم عاشق غذا و خوردن، به حدی که بی وقفه در حال خوردنید وروی آن هیچ کنترلی ندارید، دچار مشکل بزرگی شده اید- اعتیاد به خوردن!

  1. خوردن پنهانی و یا دروغ گفتن در مورد آن

آیا پشت درهای بسته و در جایی پنهانی غذا می خورید تا از دید کسانی که به شما می گویند نخور، بس است، چقدر می خوری … دور باشید؟ آیا به دوستان و یا عشقتان در مورد نحوه غذا خوردن خود دروغ می گویید تا بر اشتیاقتان از خوردن سرپوش بگذارید؟ اگر چنین است، دچار اعتیاد به خوردن اید چون مانند دیگر معتادین به مواد مخدر دروغ می گویید و پنهان کاری دارید.

  1. خوردن تا سر حد مردن

آیا به حدی غذا می خورید که منفجر خواهید شد- تا سر حد مرگ؟ اگر بیش از حد نیاز و به حدی غذا می خورید که احساس می کنید در حال انفجار هستید، دچار بیماری و مشکلی به نام اعتیاد به خوردن شده اید. البته فراموش نکنید که پرخوری در روزهای خاص مثل عید جزو این موارد نیست، اما اگر هروزتان عید بود در آن صورت به آن توجه خاص داشته باشید!!!!

  1. لذت بردن از خوردن

غذا خوردن احساسی و هیجانی- لذت بردن از خوردن- یکی از عوامل چاقی است. متاسفانه غذا خوردن در هنگام سیری، و یا افسردگی منجر به چاقی و دیگر مشکلات سلامتی می شود. غذا خوردن احساسی وهیجانی نشانه آن است که: الف) شما به غذا معتاد شده اید و یا ب) است مشکل دیگری مانند افسردگی یا اضطراب گرفته اید که نیاز به کمک متخصص دارید.

اغلب اوقات، اختلالات خوردن و اعتیاد به مواد غذایی دوجانبه اند و باید با هم و توسط متخصص به طور هم زمان درمان شوند. فرد به خودی خود توانایی مقابله ندارد و نیاز به کمک همه جانبه دارد تا به یک رژیم درست و عادت مناسب غذایی برسد و در کنار آن مشکلات روحی نیز درمان شود.

 

مرکز تحقیقات کلینیک پوست،زیبایی و تناسب اندام آلومینا

[divider]

کلینیک پوست و زیبایی آلومینا ارائه دهنده جامع ترین خدمات لاغری (با روش های ترکیبی رژیم درمانی،مشاوره رفتاری واستفاده از تکنولوژی های جدید دستگاهی با روش های وکیوم،رادیوفرکوئنسی و…) در کشور است.

0 0 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر شما چیه؟ سوالی دارین؟x