Aberdeen, Scotland - April 7, 2014: Close up view of three Atorvastatin tablets. Atorvastatin is a member of the drug class known as statins, used for lowering blood cholesterol levels.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟

قرص آتورواستاتین و لاغری
قرص آتورواستاتین

آتورواستاتین در کنار رژیم غذایی مناسب جهت کاهش کلسترول بد و چربی (مانند LDL و تری گلیسیرید) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون استفاده می شود. این دارو متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده با نام “استاتین ها” می باشد. این دارو با کاهش میزان کلسترول تولید شده توسط کبد عمل می کند. کاهش کلسترول بد و تری گلیسیرید، و افزایش کلسترول خوب، خطر بروز بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به پیشگیری از بروز سکته های مغزی و حملات قلبی کمک می کند.

علاوه بر دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب (رژیم کم کلسترول یا کم چرب)، ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، از جمله ورزش، کاهش وزن در صورت اضافه وزن و ترک سیگار نیز می تواند به اثرگذاری این دارو کمک کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2024

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

نحوه مصرف قرص آتورواستاتین

پیش از شروع مصرف این دارو، اطلاعات مندرج در برگه دارو را مطالعه کرده و چنانچه سوالی دارید، آن را با پزشک یا داروساز خود مطرح سازید.

این دارو را به صورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن و طبق دستور پزشک مصرف کنید.

میزان مصرف براساس وضعیت پزشکی، وزن و پاسخ به درمان تعیین می گردد.

حتما مصرف هر گونه دارو (از جمله داروهای تجویزی، بدون نسخه یا داروهای گیاهی) را به پزشک تان اطلاع دهید.

در صورت استفاده از این دارو، از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید، مگر این که پزشک یا داروساز صلاح دیده باشد که می توانید این کار را با خیال آسوده انجام دهید. گریپ فروت می تواند احتمال بروز عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامین یا کلستیپول) مصرف کنید، اتوورواستاتین را حداقل یک ساعت قبل یا حداقل 4 ساعت پس از مصرف این داروها استفاده کنید. این داروها می توانند با اتورواستاتین واکنش نشان داده و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

جهت بهره مندی هر چه بیشتر از مزایای این دارو باید آن ها را به طور مرتب استفاده کنید. برای کمک به یاد آوری زمان مصرف این دارو، هر روز آن را در زمان معینی مصرف کنید.

بسیار حائز اهمیت است که مصرف این دارو را ادامه دهید؛ حتی اگر احساس بهبودی داشته باشید. اکثر افراد مبتلا به کلسترول بالا یا تری گلیسیرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

بسیار حائز اهمیت است که توصیه های پزشک خود در مورد رژیم غذایی و ورزش را دنبال کنید. ممکن است تا 4 هفته طول بکشد تا از مزایای کامل این دارو برخوردار شوید.

قرص آتورواستاتین
آتورواستاتین

عوارض جانبی قرص آتورواستاتین

به یاد داشته باشید که پزشک این گونه صلاح دیده که مزایای مصرف این دارو بر عوارض جانبی آن مقدم تر است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف کرده اند، عوارض جانبی جدی گزارش نداده اند.

تعداد بسیار محدودی از مصرف کنندگان آتورواستاتین ممکن است به مشکلات حافظه یا گیجی مبتلا شوند. اگر این عوارض نادر رخ داد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

استاتین ها به ندرت ممکن است باعث ایجاد یا تشدید دیابت شوند. در مورد مزایا و خطرات این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

در موارد نادر، این دارو منجر به مشکلات عضلانی می شود (که به ندرت می تواند به شرایط بسیار جدی تری به نام رابدومیولیز و بیماری خود ایمنی میوپاتی منجر شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان، موارد را به پزشک خود اطلاع دهید: درد، حساس شدن به لمس یا ضعف عضلانی (به ویژه تب یا خستگی غیرمعمول)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار).

این دارو به ندرت باعث مشکلات کبدی می شود. اگر متوجه یکی از عوارض جانبی کوچک اما جدی شدید، به پزشک خود اطلاع دهید: قرمزی چشم یا پوست، ادرار تیره، درد شدید معده یا شکم، تهوع و استفراغ مداوم.

احتمال بروز واکنش های آلرژیک به این دارو بسیار کم است، اما در صورت بروز باید حتما به دنبال فوریت های پزشکی باشید. علائم واکنش های آلرژیک عبارتند از: خارش، بثورات پوستی، تورم (به ویژه بر روی صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، تنفس سخت و مشکل شدید.

در اینجا فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از داروی آتورواستاتین عنوان نشده است. در صورتی که متوجه علائمی دیگری شدید که در این مطلب قید نشده، آن را نیز با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید.

 

موارد احتیاطی

در صورتی که حساسیت دارویی دارید، موضوع را با داروساز یا پزشک مربوطه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که در شما ایجاد حساسیت یا سایر مشکلات کند. در این خصوص می توانید با یک پرشک داروساز مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو، همه سوابق پزشکی تان را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید؛ به ویژه: بیماری کبدی، بیماری کلیوی، مصرف الکل.

قبل از انجام هر گونه جراحی، مصرف این دارو و سایر داروها (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به جراح یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

آتورواستاتین ممکن است سبب ایجاد خواب آلودگی در شما گردد. مصرف الکل یا ماری جوانا می تواند به خواب آلودگی تان بیفزاید. در طول مصرف این دارو از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین اجتناب کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه مشکلات عضلانی داشته باشند.

مصرف این دارو در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب وارد سازد. چنانچه باردار هستید یا تصور می کنید باردار شده اید با پزشک تان مشورت کنید.

از آن جایی که ممکن است استفاده از کلاریترومایسین در دوران شیردهی سبب انتقال دارو به شیرتان شود نیز قبل از مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید.

Aberdeen, Scotland - April 7, 2014: Close up view of three Atorvastatin tablets.  Atorvastatin is a member of the drug class known as statins, used for lowering blood cholesterol levels.
آتورواستاتین

تداخلات دارویی

لازم است بخش نحوه مصرف را به دقت مطالعه کنید.

مداخلات دارویی بر روی عملکرد داروی مصرفی تان تاثیر گذاشته و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند. این مورد شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست و فهرستی از تمامی داروهایی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) که باید آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. از شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز داروها بدون تایید پزشک تان خودداری کنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: جمفیبروزیل، تراپلویر، ریتوناویر.

این دارو می تواند دفع سایر داروها از بدن شما را کاهش دهد، که ممکن است بر عملکرد آن ها تأثیر بگذارد. نمونه هایی از این داروها شامل کلشی سین، تلی تریرومایسین، ضد قارچ های خاص (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول و پوساکونازول) و غیره می باشد.

مادامی که آتورواستاتین را مصرف می کنید، از مصرف محصولات مخمر برنج قرمز پرهیز کنید؛ زیرا برخی از محصولات مخمر برنج قرمز ممکن است حاوی استاتینی به نام لواستاتین باشند. مصرف همزمان داروی آتورواستاتین و محصولات مخمر برنج قرمز می تواند خطر ابتلا به مشکلات جدی عضلانی و کبد را افزایش دهد.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع خارجی برای مطالعه بیشتر:

[button color=”red” size=”small” link=”https://www.webmd.com/drugs/2/drug-841/atorvastatin-oral/details” ]لینک مرجع[/button]

0 0 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments