شربت لاکتولوز برای چیست و چه عوارضی دارد؟

شربت لاکتولوز یک شربت موثر برای درمان یبوست می باشد. از لاکتولوز به صورت خوراکی یا رکتال به منظور تسکین یا پیشگیری از برخی پیامدهای بیماری کبد (آنسفالوپاتی کبدی) نیز استفاده می شود. لاکتولوز، یک ماده اسیدی کننده در کولون است که عملکردش کاهش میزان آمونیاک در خون می باشد.

شربت لاکتولوز یک شربت موثر برای درمان یبوست می باشد. از لاکتولوز به صورت خوراکی یا رکتال به منظور تسکین یا پیشگیری از برخی پیامدهای بیماری کبد (آنسفالوپاتی کبدی) نیز استفاده می شود. لاکتولوز، یک ماده اسیدی کننده در کولون است که عملکردش کاهش میزان آمونیاک در خون می باشد.

از لاکتولوز به صورت خوراکی یا رکتال به منظور تسکین یا پیشگیری از برخی مشکلات کبد (آنسفالوپاتی کبدی) و همچنین یبوست استفاده می شود. این دارو، مشکل را درمان نمی کند، اما ممکن است به بهبود وضعیت روانی بیمار کمک کند. لاکتولوز، یک ماده اسیدی کننده در کولون است که عملکردش کاهش میزان آمونیاک در خون می باشد. شربت لاکتولوز، یک داروی ساخته دست بشر بر پایه قند است.

Lilac6001PPS0 - شربت لاکتولوز برای چیست و چه عوارضی دارد؟
شربت لاکتولوز

نحوه مصرف شربت لاکتولوز

پیش از مصرف، اطلاعات دارویی مندرج در بسته دارو را مطالعه کرده و در صورتی که سوال یا ابهامی دارید از داروساز در خصوص این دارو اطلاعات کسب کنید.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2022

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - شربت لاکتولوز برای چیست و چه عوارضی دارد؟ پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

insta - شربت لاکتولوز برای چیست و چه عوارضی دارد؟ پیج تخصصی لیزر موهای زائد

insta - شربت لاکتولوز برای چیست و چه عوارضی دارد؟ نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

اگر این داروها را به صورت خوراکی برای بیماری کبد مصرف می کنید، آن را طبق دستور پزشک، و معمولا 3 تا 4 بار در روز میل کنید. جهت بهتر شدن طعم دارو می توانید آن را به همراه آب میوه، آب، شیر یا یک دسر ملایم میل کنید. هدف از مصرف این دارو این است که 2 تا 3 بار مدفوع نرم در طول روز داشته باشید. میزان مصرف این دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می گردد.

اگر این داروها را به صورت خوراکی جهت رفع یبوست مصرف می کنید، آن را طبق دستور پزشک، و معمولا 2 تا 3 بار در روز میل کنید.

این دارو همچنین می تواند به عنوان یک انما (تنقیه) به صورت رکتال برای بیماری کبد تجویز شود. مقدار توصیه شده لاکتولوز را با 700 میلی لیتر آب یا آب نمک معمولی مخلوط کنید. محلول را به داخل رکتوم انتقال دهید و مایع داخل را به مدت 30 تا 60 دقیقه، طبق دستور پزشک نگه دارید. اگر تنقیه را کمتر از 30 دقيقه نگه داريد، لازم است دوز را مجددا تکرار کنید؛ مگر آنکه پزشک دستور دیگری دهد.

اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، مقدار آن را با استفاده از ابزار خاص اندازه گیری یا قاشق به دقت اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است اندازه مناسبی نداشته باشد.

جهت برخورداری از بیشترین میزان اثربخشی این دارو، آن را به طور مرتب و هر روز در زمان معینی مصرف کنید.

هنگامی که این دارو را به صورت رکتال برای بیماری کبد مصرف می کنید، ممکن است تا 2 ساعت، وضعیت روحی تان رو به بهبودی رود. اما اگر شما این دارو را به صورت خوراکی مصرف کنید، ممکن است این اثر بین 24 تا 48 ساعت طول بکشد. اگر از این دارو برای یبوست استفاده می کنید، ممکن است به مدت 48 ساعت حرکت روده داشته باشید.

در صورتی که وضعیت تان بهبود نیافت و یا بدتر شد، با پزشک خود مشورت کنید.

1461658132 in pharmacy 180216 raw37683 - شربت لاکتولوز برای چیست و چه عوارضی دارد؟
عوارض شربت لاکتولوز

عوارض جانبی شربت لاکتولوز

ممکن است حین استفاده از این دارو، گاز، باد کردن، باد گلو، دل پیچه یا دل درد، تهوع و معده درد رخ دهد. اگر این اثرات ماندگار بود یا بدتر شد، باید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این گونه صلاح دیده که مزایای مصرف این دارو بر عوارض جانبی آن مقدم تر است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف کرده اند، عوارض جانبی جدی گزارش نداده اند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، فورا  به پزشک مراجعه کنید، از جمله: اسهال، استفراغ، گرفتگی یا ضعف عضلانی، ضربان قلب نامنظم، نوسانات خلقی یا روانی، تشنج.

احتمال بروز واکنش های آلرژیک به این دارو بسیار کم است، اما در صورت بروز باید حتما به دنبال فوریت های پزشکی باشید. علائم واکنش های آلرژیک عبارتند از: خارش، بثورات پوستی، تورم (به ویژه بر روی صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، تنفس سخت و مشکل شدید.

در اینجا فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از شربت لاکتولوز عنوان نشده است. در صورتی که متوجه علائمی دیگری شدید که در این مطلب قید نشده، آن را نیز با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید.

lactulose syrup 10g15ml   8oz bottle - شربت لاکتولوز برای چیست و چه عوارضی دارد؟
شربت لاکتولوز 10

موارد احتیاطی

لازم است به بخش هشدارهای دارویی نیز مراجعه کنید.

در صورتی که حساسیت دارویی دارید، پیش از مصرف شربت لاکتولوز، موضوع را با داروساز یا پزشک مربوطه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که در شما ایجاد حساسیت یا سایر مشکلات کند. در این خصوص می توانید با یک پزشک داروساز مشورت کنید.

اگر شرایط خاص پزشکی دارید، این دارو را نباید استفاده کنید. قبل از استفاده از این دارو، اگر هر یک از این ملاحظات را دارید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید: یک رژیم غذایی کم گالاکتوز (مانند رژیم غذایی حاوی مقدار کمی از فرآورده های شیر ​​یا بدون آن)، مشکلات خاص دیگر روده (انسداد روده).

قبل از مصرف این دارو، همه سوابق پزشکی تان را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید؛ به ویژه: دیابت.

شربت های دارویی ممکن است حاوی قند های مختلف باشند. اگر به دیابت، بیماری کبد یا هر شرایط دیگری مبتلا هستید که نیازمند محدود کردن یا اجتناب از مصرف این مواد در رژیم غذایی خود دارید توصیه می شود در مصرف این دارو با احتیاط عمل کنید. در خصوص استفاده از این دارو با خیالی آسوده، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

در دوران بارداری باید این دارو را تنها در موارد خاص و در صورت تجویز پزشک مصرف نمایید. در خصوص مزایا و خطرات پرومتازین در دوران بارداری با پزشک تان مشورت کنید.

از آن جایی که ممکن است استفاده از شربت لاکتولوز در دوران شیردهی سبب انتقال دارو به شیر تان شود نیز قبل از مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید.

healthy liver - شربت لاکتولوز برای چیست و چه عوارضی دارد؟
کبد سالم

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی بر روی عملکرد داروی مصرفی تان تاثیر گذاشته و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند. این مورد شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست و فهرستی از تمامی داروهایی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) که باید آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. از شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز داروها بدون تایید پزشک تان خودداری کنید.

برای کمک به عملکرد بهتر پزشک یا داروساز، قبل از شروع درمان با این دارو حتما تمامی داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی مصرفی خود را به اطلاع پزشک و داروساز خود برسانید. هنگام استفاده از این دارو، مصرف داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی را شروع، متوقف و یا تغییر ندهید.

این محصول می تواند نتایج تست های خاص آزمایشگاهی (مانند میزان اسیدهای خاص در ادرار) را تحت تاثیر قرار دهد. حتما پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان خود را نسبت به مصرف از این دارو مطلع سازید.

فهرستی از تمام داروهایی را که استفاده می کنید، تهیه کنید. جهت کاهش خطر بروز عوارض جدی دارو، این فهرست را در اختیار پزشک و داروساز خود قرار دهید.

این سند شامل همه فعل و انفعالات و تداخلات دارویی احتمالی نیست. بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، فهرستی از تمام داروهایی را که استفاده می کنید، تهیه کنید و جهت کاهش خطر بروز عوارض جدی دارو، این فهرست را در اختیار پزشک و داروساز خود قرار دهید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع خارجی برای مطالعه بیشتر

4.5 2 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر شما چیه؟ سوالی دارین؟x