روش های دستگاهی زیباسازی پوست کدامند؟

روش های دستگاهی زیباسازی پوست کدامند؟

استفاده از لیزر در بیماری های پوست

امروزه استفاده از لیزر بسیار گسترده شده است . و این گستردگی ،علوم پزشکی را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

تا جایی که لیزر درمانی به حدی رایج شده است که افراد را از انجام عمل های جراحی باز میدارد.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2022

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - روش های دستگاهی زیباسازی پوست کدامند؟ پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

insta - روش های دستگاهی زیباسازی پوست کدامند؟ پیج تخصصی لیزر موهای زائد

insta - روش های دستگاهی زیباسازی پوست کدامند؟ نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

لیزر یک نوع نور برانگیخته شده و پر انرژی است که در شرایط عادی در طبیعت دیده نمیشود.

ولی با تکنولوژیو وسایل خاص میتوان آن را ایجاد کرد .

لیزر با نور معمولی تفاوت هایی دارد که این ویژگی ها باعث توانایی ها و کاربرد های خاص لیزر میشود.

نور معمولی،مرکب از چندین انرژی نورانی  مرئی و نامرئی است که اشعه ماورابنفش با کمترین طول موج ها تا اشعه مادون قرمز بابیشترین طول موج ها را در بر میگیرد.اما لیزر تنها از یک نوع انرژی نورانی با طول موج مشخص ساخته شده است . لذا به آن نور تکرنگ هم میگویند. تفاوت دیگر لیزر با نور معمولی،انرژی آن میباشد که گاهی حتی چند هزار برابر نور معمولی میتواند انرژی داشته باشد.

بلاخره ویژگی سوم لیزر ،دقت و پایین بودن خاصیت انتشار نور لیزر است .به طوری که در دستگاه های دقیق ،لیزر نور تابیده شده درفاصله چند صد متری کاملا مسیرمستقیم خود را حفظ کرده و شعاع دایره محل تابش در نزدیکی محل لیزرتقریبا مساوی شعاع تابش درچند صد متری منبع میباشد .

این خصوصیات لیزر باعث شده که کاربرد های فراوانی در صنایع نظامی ،غیرنظامی،علوم تحقیقات و همچنین شاخه های مختلف پزشکی پیدا میکند.کاربرد لیزر در پزشکی و ازجمله بیماری های پوستی از حدود چهل سال پیش به صورت تحقیقاتی شروع شده و با آمدن دستگاه های جدیدتر که موثرتر و کم عارضه تر هستند جایگاه ویژه و وسیعی در درمان بیماری ها پیدا کرده است .مکانیزم انرژی لیزر ،جذب انرژی نورانی توسط ملکول های بافتی است.همان طوری که در اثر تابش نور خورشید اشیا به تدریج گرم میشوند ،تابش لیزر نیز باعث گرم شدن،داغ شدن و نهایتا تخریب بعضی ملکول های حساس بافتی میشود.

از آنجایی که لیزر تک طول موج میباشد فقط باعث داغ شدن و تخریب ساختمان های خاصی میشود .درحالی که افزایش حرارت در ساختمان های مجاور که حساس نیستند زیاد قابل توجه نمیباشد .لذا با انتخاب لیزر مناسب و دانستن ویژگی های بافتی میتوان ضایعه مورد نظر را تخریب کرد .درحالی که کمترین صدمه ممکن به ساختمان های مجاور آن وارد میشود .به طور مثال لیزری که طول موج حدود 585نانومتر میباشد pulse dye laser بیشتر روی ساختمان های عروقی اثر میکند .لذا درموردعروق واریسی پوست ،ضایعات همانژیومی و لکه ها و خال های عروقی به کار میرود.

کاربرد لیزر در بیماری های پوستی و زیبایی

به طور کلی کاربردهای لیزر را به شکل زیر میتوان دسته بندی کرد .

1-درمان ضایعات و خال های عروقی که معمولا رنگ این ضایعات قرمز روشن و یا تیره میباشد.

2-درمان انواع ضایعات رنگی و رنگدانه ای پوست که شامل خال های رنگی پوست و خالکوبی ها می باشد .

3-درمان و کاهش موهای زائد و ناخواسته بودن

4-کاهش چین و چروک،فرورفتگی ها و جای زخم های ناشی از بعضی بیماری های پوستی از قبیل آکنه

5-درمان بعضی از انواع بیماری های پوستی از قبیل  زگیل،جای زخم های برجسته و خارش دار (کلوئید)ترک های پوستی ناشی از

حاملگی و چاقی و ترمیم زخم

5-گاهی نیز از لیزر به عنوان وسیله ای برای برش بافت میتوان استفاده کرد .مشابه کاری که تیغ جراحی انجام میدهد ،با این تفاوت کهخونریزی کمتری ایجاد میشود.

انواع دستگاه های لیزر و کاربرد آن ها

الف-برای درمان ضایعات عروقی که شامل رگ های واریسی پوست (در صورت،اندامها و بدن )لکه های قرمز عروقی (گرانولوم

پیژونیکوم)میباشد .

لیزرهای PDL,ND,YAG آرگون قابل استفاده هستند.که پی دی ال مناسب تر میباشد.

ب-برای درمان خال ها و لکه های تیره پوستی (ماه گرفتگی آبی و قهوه ای)خالکوبی ها (آبی ،سیاه،گاهی قرمز)از انواع لیزرهای

QSWITCHRUDY,QSWITCH ALEXANDRITE.QSWITCH,ND,YAG میتوان استفاده کرد.

دستگاه QSWITCH SPECTRA

استفاده از دستگاه کیوسوییچ به چند گروه از افراد توصیه میشود .

1-بانوانی که از ملاسمای بعد از بارداری (ماسک حاملگی )و یا لک های ناشی از مصرف قرص های بارداری رنج میبرند.

2-آن دسته از افرادی که از خالکوبی یا تاتوی خود ناراضی هستند.

3-افرادی که درصدد بازکردن منافذ باز پوستشان هستند.

4-کسانی که آکنه فعال(قرمز و ملتهب دارند.)

5-کسانی که درصدد جوان سازی پوست هستند.

6-پوست های آسیب دیده در اثر آفتاب

7-از بین بردن چروک های سطحی پوست

8-از بین بردن PHیا ضایعاتی که به شکل لک های پررنگ باقی مانده است.

ج)برای درمان و کاهش موهای ناخواسته از انواع لیزرهای RUDY LASR,ALEXANDRITE,DIODE,ND,YAG میتوان استفاده کرد.

همچنین یک سیستم جدید به نام IPL که نور پر انرژی معمولی است و از جنس لیزر نمیباشد در کاهش موهای ناخواسته موثر است .

دستگاه الکساندریت

دستگاه ALEXالکسادرایت از انواع لیزرهای پرتوان است . این دستگاه به منظور از بین بردن موهای زاید مورد استفاده قرار می گیرد .

سطح مقعر پروب های دستگاه الکس در ابعاد کوچک طراحی شده است که این ویژگی در از بین بردن موهای زاید نقش مهمی را ایفا

میکند .

بنابراین  با استفاده از دستگاه الکس ، دیگر نباید نگران موهای زاید بود.

الکس از قوی ترین دستگاه های HAIR REMOVALاست که فاز نهان فولیکول مو را بسیار طولانی تر میکند.

د)برای کاهش چین و چروک و فرورفتگی های جای زخم آکنه و سایر بیماری ها میتوان از لیزرهای CO2, ERBIU,YAG استفاده کرد .لیزرCO2پوست را عمیق تر میتراشد و درکاهش چین و چروک نیز موثر تر است ولی عوارض آن از جمله ایجاد جای زخم و لکه های تیره شایع تر میباشد .

لذا برای کاهش عوارض ناخواسته ،ERBIUMYAG مناسب تر است .نتیجه این لیزرها هیچ کدام صد در صد نمیباشد ولی در کاهش عمق چین و چروک و جای زخم ها موثر است.

ه)انواع مختلف لیزر دردرمان بیماری های مختلف پوستی کاربرد دارد .ولی باید توجه داشت که برای این بیماری ها ،درمان ها و روشهای ارزان تر نیز وجوددارد.

لذا در صورت عدم موفقیت سایر روش ها میتوان نتایج لیزر را نیز امتحان کرد.

در حال حاضر چهار نوع دستگاه لیزری و غیر لیزری در جوانسازی پوست مطرح است .

از این دستگاه ها برای افزایش درخشندگی و صافی پوست ، از بین بردن تیرگی و لکه های صورت ،کاهش چروک های صورت و کاهش افتادگی و شل شدن و افزایش سفتی و قوام پوست استفاده میشود .

هرکدام از این لیزرها مشخصه هایی دارند که در انتخاب آن ها با همفکری پزشک متخصص پوست خود آگاهی بیشتری داشته باشید.

1-لیزر افیرم

2-لیزر CO2فرکشنال

3-IPL

4-RF

لیزر افیرم AFFIRM

ایمن و کم ریسک است .پوست صورت به دنبال انجام آن زخمی نمیشود . فرد میتواند فردای روز لیزر در محل کار خود حاضر شود .

اثرات آن عبارت است از کاهش چروک ها ،سفت شدن پوست و روشن شدن پوست اشکال این لیزر این است که یک بار انجام دادن آن فایده ندارد .باید دست کم شش مرتبه به فاصله یک ماه انجام شود تا اثرات مطلوب ایجاد شود .

این نوع لیزر همچنین برای درمان اسکار یا جوش های ناشی از بریدگی و یا جای بخیه و همچنین اسکارهای ناشی از جوش صورت بسیارمناسب است .درواقع یک نوع از لیزر فرکشنال است .

لیزر CO2 فرکشنال

قوی تر از لیزر AFFIRMاست و با تعداد جلسات کمتر اثرات مطلوب ایجاد میشود. اما درد سر بیشتری هم دارد.به دنبال انجام لیزر ،پوست زخمی میشود.و لازم است بیمار چند روز در منزل استراحت کند .ستون های تخریب در آن بزرگ تر بوده لذاباچشم دیده میشود.اگر بخواهیم برای یک نفر قوی ترین دستگاه جوان سازی پوست را انتخاب کنیم ،لیزر CO2 فرکشنال انتخاب درستی است . اگرچه کمی ریسک آن بالاتر است اما نتایج زودتر و واضح تر ایجاد میشود.اگر پزشک تجربه و مهارت کافی در انجام آن داشته باشد مشکلی پیش نخواهد آمد. به خصوص برای اسکار های عمیق آکنه مناسب است.همچنین برای چروک های عمیق اطراف دهان نیز موثر است.

IPL

یک دستگاه برمبنای استفاده از نور با شدت بالا برای جوانسازی پوست است .اما از نظر فیزیک تفاوت هایی با نور لیزر دارد .سابقه آن ازدولیزر قبلی بیشتر است و سال هاست که برای جوانسازی پوست استفاده میشود .

پوست به دنبال انجام آن زخمی نمیشود و یا حداگثر یک التهاب و پوسته ریزی مختصر ایجادشده که در عرض چند روز خوب میشود.برای ایجاد اثرات مطلوب لازم است چند بار چهار تا شش مرتبه فبه فاصله یک ماه تکرار شود .دستگاه به خصوص در مواردی کهتغییرات بیشتر ناشی از رنگ پوست کک و مک و لکه های قهوه ای ناشی از بالا رفتن سنو همچنین عروق خونی ریز یا همچنینتلانژکتازی وجوددارند مناسب تر است.

دستگاه FPJ

FPJنوعی پیشرفته از دستگاه IPL(نسل چهارم با فرکانس های متغیر )است . این دستگاه برای از بین بردن موهای زاید،لک،ملاسما ،کک ومک و از بین بردن عروق سطحی (که برافروختگی و قرمزی بیش از حد صورت را به دنبال دارند) و جوان سازی پوست کاربرد دارد.

در بحث از بین بردن موهای زاید FPJبه نوعی مکمل دستگاه الکس میباشد چرا که این دستگاه با تغییر طول موجی که دارد میتواندموهای نازک و روشن حتی بورو سفید را تا حدی از بین ببرد.

RF

این دستگاه بر مبنای استفاده از امواج رادیویی است و به صورت کلی با لیزر فرق دارد . استفاده اصلی آن برای کشیدن پوست و درمان افتادگی است .البته هرگز جایگزین عمل جراحی کشیدن پوست و یا لیفت صورت نمی شود.این دستگاه با استفاده از امواج رادیویی کار میکند و برای کم کردن چربی های کم تراکم بسیار کارامد است.ویژگی این دستگاه ،دارا بودن پروب های ویژه برای کار روی صورت و بدن است .برای مثال از بین بردن غبغب است کردن و فرم دادن بهصورت با حل کردن چربی سایر نواحی صورت.این روش به خصوص برای خانم هایی که پس از بارداری و زایمان ،پوستشان شل و افتاده میشود قابل توصیه است.به طور طبیعی باگذشت زمان ،سلول های فیبروپلاست قدیمی که کارشان کلاژن و الاستین سازی (عوامل سفتی و خاصیت ارتجاعی پوست)است از بین میرود و در نتیجه پوست حالت افتادگی ،پیدا میکند.دستگاه RF با تحریک روند سلول سازی باعث میشود تا فیبروبلاست های جدیدساخته شوند (کاری که در پوست با روند تدریجی سن به شدت کاهش می یابد).مکانیزم این دستگاه به گونه ای است که تا شش ماه بعد از پایان جلسات ،همچنان ساخت فیبروبلاست در پوست ادامه دارد .بعد از این مرحله نیز سالی یک تا دوبارجلسات یاد آوری برای حفظ تغییرات ایجاد شده در پوست شما کافی است.اما به هرحال برای کسانی که شرایط عمل جراحی را ندارند و یا نمیخواهند خطرات و هزینه سنگین عمل جراحی را بپذیرند مناسباست .این دستگاه نوعی لیفت صورت غیر جراحی است .به ویژه در کسانی که افتادگی پوست آن ها هنوز در حدی نیست که نیاز به عملداشته باشد ، مناسب است .مزیت بزرگ آن این است که هیچ گونه ریسکی ندارد .اما برای دیدن نتایج باید حوصله داشت .لازم است جلسات مکرر به فواصل سه تا چهار هفته انجام شود. از این دستگاه برای آب کردنچربی زیر پوست هم استفاده میشود.به همین دلیل برای رفع غبغب و لاغر کردن صورت کاربرد دارد.اگر فردی بخواهد روشی برای جوان سازی پوست صورت استفاده کند که هیچ ریسکی نداشته باشد و تغییرات آن تدریجی باشد (بهنحوی که اطرافیان متوجه نشوند)و هیچ گونه التهاب و قرمزی بعد از آن انجام نشود RF روش انتخابی است . همچنین برای درمانافتادگی پوست روش انتخابی است .

بدون شک تلفیق یا استفاده همزمان دو یا بیشتر از دستگاه های ذکر شده،بر اساس وضعیت صورت فرد ،نتیجه بهتری ایجاد میکند.

از لیزر در درمان بسیاری از بیماری های پوست با موقیت استفاده میشود .قابلیت لیزر برای درمان مشکلات مختلف پوستی براساس دوماهیت اساسی نور لیزر است.

توانایی لیزر برای تولید اشعه نورانی پرقدرت ومتمرکز که انحصارا بافت مورد نظر را تخریب میکند.قدرت اشعه لیزر در تمرکز بر یک هدف خاص که بستگی به رنگ و خصوصیات دیگر بافت هدف دارد .این قابلیت اختصاصی بودن برای رنگ باعث میشود که صدمه به بافت های اطراف که رنگ متفاوتی از بافت هدف دارند کمتر شود.به این ترتیب نتیجه میگیریم که باید انواع مختلفی از دستگاه های لیرز برای درمان ضایعات پوستی به رنگ های مختلف موجود باشدکه برای درمان طیف وسیعی از ضایعات پوستی شامل اسکارها ،زگیل های ویروسی و تومورهای مختلف پوستی به کار برده شود .

درمان با لیزر کم توان

لیزر کم توان جایی را نمیبرد ،پوست یا محل بیماری را نمیسوزاند ،بلکه دربافت نفوذ کرده ،بافت را تحریک به بازسازی میکند . این فرایندرا تحریک زیستی پوست توسط نور لیزر مینامند .بیمار هنگام درمان با لیزر کم توان دردی حس نمیکند .یعنی انرژی نورانی حاصل از لیزر کم توان توسط ساختمان های ریز داخل سلول جذب میشود. این جذب ساخته شدن اکسیژن واحد در داخل این ریز ساختمان هاست .این فرایند به علاوه مکانیزم های پیچیدهدیگر،پدیده سلولی را تسریع میکند.برای درمان با لیزر کم توان بر حسب نوع ضایعه ،میزان انرژی خاص لازم است و همچنین معمولا بر حسب شدت ضایعه و یا حاد و مزمنبودن آن تعداد جلسات متعددی مورد نیاز است.

در درمان با لیزر کم توان ،نور را به طور مستقیم برروی ضایعه میتابانند .از آن جا که انرژی آن کم است بافت هیچ گونه آسیب گرمایینمیبیند و به آن لیزر کم توان اطلاق میشود . قدرت لیزرهای کم توان به اندازه لیزرهای جراحی نیست .نمیتواند اثرات گرماسازی داشته باشد .غالبا اثرات این لیزرها اثرات فتوشیمیایی است .لیزر کم توان در درمان بسیاری از تظاهرات پوستی به طور موثری به کاربرده میشود ودر طی سال های اخیر استفاده از آن در برخی از بیماری های پوستی خصوصا در اروپا رایج شده است .لیزر کم توان را میتوان به همراه درمان های دارویی نیز به کار برد .در این صورت اثرات مثبت لیزر ، به تاثیرات مثبت دارو نیز افزوده شده و طول زمان درمان کوتاه تر خواهد بود.

لیزر های کم توان در پوست ،برای درمان موارد متعدد کاربرد دارد

بهبود تبخال و زخم های ناشی از زونا

آفت دهان

بهبود زخم های پوستی

درمان موفق جوش صورت و جای جوش

درمان زخم های سوختگی

درمان اسکار

درمان ریزش مو-موضعی یا منتشر

از بین بردن خالکوبی بالیزر

خالکوبی به وسیله نفوذ رنگ به داخل پوست درست میشود .

لیزرها میتوانند به طور انتخابی مواد رنگی موجود درپوست را تحت تاثیرقرارداده ،آن هارا با منفجر کردن به قطعات کوچکتر تبدیل کنند.این قطعات کوچکتر،سپس توسط گروه های خاصی از سلول های سفید به نام ماکروفاژ بدون این که صدمه ای به پوست طبیعی منطقه وارد شود احاطه میشوند .پر واضح است که لیزر مورد استفاده بر اساس رنگ خالکوبی انتخاب شود.در خالکوبی های چند رنگ گاهی چند لیزر برای درمان موفق یک خالکوبی لازم است.

جوانسازی با استفاده از لیزر

اصا اساسی در استفاده از لیزر برای جوانسازی همان است که برای پیلینگ شیمیایی پوست به آن اشاره کردیم.در هر دو مورد برنامه ،ایجاد سوختگی سطحی روی پوست صورت است .به این ترتیب همچنان که زخم سوختگی ترمیم شود ،پوست جوان و تازه شده پدیدار میگردد . علاوه بر آن لیزر این توانایی را دارد که نسج را واداربه ترممی ثانوی کند.به همین دلیل اثرات مفید جوان سازی پوست صورت با لیزر برای مدت زمانی باقی میماند که البته این مدت زمان از فرد به فرد دیگر متفاوت است.

حذف موهای زاید با لیزر

درمان با لیزر ،دوره رشد فعال موهای درمان شده را متوقف میکند که میتواند برای سال ها دوام پیدا کند .یکی از عوامل دخیل در درمان این است که کدام ناحیه از بدن درمان شود .یعنی درمان در ناحیه زیر بغل،باسن و ساق پا مطلوب استاما موهای صورت پاسخ کندتری به لیزردرمانی میدهد.حدود ده درصد از موها احتیاج دارند که پس از اتمام دوره درمان فعلی ،بعد ها دوباره درمان شوند که میتواند دو تا سه دوره در سال نیز باشد.نتایج حاصله از بیماران متعدد تا کنون ،رضایت بخش و امید وار کننده است .این نتایج افراد را تشویق میکند که به استفاده از لیزر برای  حذف موهای زاید ادامه دهند .

بهبود اسکار یا استریا با لیزر

به طور سنتی اسکارها یا استریاها ضایعاتی بوده اند که دشوار از بین میرفته اند .هرچند غالب صدمات پوستی منتهی به ترمیم بدون عارضه میگردد با این حال همین صدمات ممکن است تغییرات ساختمانی و بالینی در نمای پوست به وجود آورد که تغییرات ساختاری،عروقی،و رنگدانه ای ناخواسته در پوست ایجاد شود.اگرچه غالب تغییرات رنگدانه ای و عروقی به مرور زمان تمایل دارند به وضع طبیعی برگردند اما تغییرات ساختاری که توسط تخریب کلاژن به وجود آمده است غالبا دایمی است. کلاژن ممکن است تخریب شود که نتیجه آن ایجاد نواحی آتروفیک میباشد .که ممکن است ترمیم بیش از اندازه شود که تشکیل کلاژن اضافه داده و ندولهای برجسته از بافت فیبروتیک ایجاد میکند.اگرچه اسکار ندرتا از نظر سلامتی خطرساز میشود اما ذهنیت افراد نسبت به شکل ،روح و روان آن ها را تحت تاثیر قرار میدهد.میلیون ها بیماری که مبتلا به اسکار هستند روش های اندکی را برای درمان در دسترس دارند .قبل از کشف لیزرهای خاص برای درمان مفید یا موثر اسکار و استریا ،درمان هایی مانند اکسیزیون جراحی ، پیوند پوست،درم ابریژن،تزریق کورتیکواستروئید و رادیاسون تراپی انجام میشد که از نظر میزان موفقیت بسیار متفاوت بودند.متاسفانه غالب این درمان ها ،فایده کمی داشته اند و حتی آثار جانبی آن ها گاهی از خود اسکار بدتر بوده است.تا کنون برای درمان اسکار،روش هایی از قبیل اسکارهای آتروفیک ،درم ابریشن،پیلینگ شیمیایی ،اکسیزیون جراحی و لیزر پوستاستفاده شده است . اما هیچ یک از این درمان ها را نمیتوان با اثرات تبخیری و سفت کردن بافت که با لیزر co2به دست می آیدمقایسه کرد.علاوه بر لایه برداری موضعی پوست،این لیزرها دارای توانایی منحصر به فرد در انقباض کلاژن هستند که از این روند طریق روند دوبارهسازی کلاژن را به طور کلینیکی بهبود میبخشد.از آن جا که تکنولوژی لیزر به سرعت رو به گسترش است ،و استفاده از آن در حیطه درمان در حال تحول است ،دامنه انتخاب لیزرمیتواند تا حدی گیج کننده باشد.برای این که تعیین کنیم کدام سیستم لیزری برای یک اسکار مناسب است لازم است که اول نوع اسکارشناسایی شود .

مقالات بعدی مارا در این زمینه دنبال کنید.

0 0 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر شما چیه؟ سوالی دارین؟x