آیا هر زائده پوستی ای در ناحیه تناسلی، زگیل تناسلی است؟ تفاوت زائدات پوستی و زگیل تناسلی چیست؟

به طور کلی برآمدگی ها چه هستند؟

زائدات پوستی (یا اسکین تگ) ناحیه تناسلی و زگیل تناسلی، دو بیماری شایع پوستی محسوب می شوند. از آن جایی که هر دوی این بیماری ها در یک ناحیه گسترش می یابند و از لحاظ ظاهری شبیه به هم هستند، ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2024

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

زائدات پوستی ناحیه تناسلی، تکه هایی از پوست بوده که به شکل گرد و نرم هستند. آن ها معمولا بر روی سطح پوست رشد پیدا می کنند. زائدات پوستی شبیه بادکنک های کوچک بدون باد هستند. آن ها معمولا بی خطر و غیر سرطانی می باشند، اما این امکان وجود دارد که تشدید شوند، به ویژه در صورتی که تحت فشار لباس های تنگ قرار گیرند یا حین برقراری تماس جنسی، ساییده شوند.

زگیل تناسلی به زائدات و برآمدگی هایی اطلاق می شود که تخت بوده و کمی از سطح پوست برآمده ترند و رنگ آن ها صورتی مایل به گوشتی است. این زائدات، بسیار سفت و خشن بوده و از لحاظ ظاهری شبیه گل کلم می باشند. زگیل تناسلی به دنبال عفونت ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (ویروس HPV) به وجود می ‌آید.

زگیل تناسلی نیز همانند زائدات پوستی ناحیه تناسلی خطرناک یا سرطانی نمی باشد، اما وجود آن ها نشان از یک عفونت دارد. درمان به منظور پیشگیری از گسترش این ویروس بسیار لازم و ضروری است.

این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا بیشتر در خصوص این بیماری ها، علل بروز آن ها و روش های درمان آن ها بدانید.

 

آن ها از لحاظ ظاهری چه شکلی دارند؟

 

ویروس HPV
زگیل تناسلی یا اچ پی وی در زنان و مردان
زائدات پوستی روی آلت تناسلی
زگیل تناسلی
زگیل ناحیه تناسلی
زائدات پوستی ناحیه تناسلی

 

نکاتی جهت شناسایی

زائدات پوستی ناحیه تناسلی و زگیل تناسلی، هر دو به شکل یک برآمدگی تکی یا به صورت خوشه ای ظاهر می شوند. این امکان وجود دارد که به مرور زمان، زائدات پوستی یا زگیل تناسلی بیشتری در همان ناحیه تکثیر شود.

هر دوی این برآمدگی ها کوچک هستند و این مساله، شناسایی آن ها را دشوار تر می سازد. با این حال، تفاوت های بصری بین این دو وجود دارد که به شناسایی و تشخیص بهتر آن ها کمک می کند:

 

زائدات پوستی ناحیه تناسلی

زائدات پوستی ناحیه تناسلی، فیبروم های بافت نرم، کوچک و گوشتی رنگی هستند که بر روی سطح پوست ظاهر می شوند. هنگامی که زائدات پوستی را فشار می دهید، باید نرم باشند و به راحتی خم شوند.

اگر چه بیشتر این زائدات پوستی کوچک هستند، اما برخی از آن ها ممکن است به اندازه یک نخود رشد کنند. در برخی افراد حتی مشاهده شده است که زائدات پوستی ناحیه تناسلی شان به اندازه یک دانه انگور یا حتی یک انجیر نیز رسیده است.

زائدات پوستی ناحیه تناسلی به سرعت گسترش می یابند، اما پس از اولین مراحل شیوع، به ندرت رشد می کنند. به بیانی دیگر، با گذشت زمان، تغییر چندانی نمی کنند.

در خصوص زائدات پوستی ناحیه تناسلی این امکان وجود دارد که از گوشتی به قهوه ای کمرنگ یا تیره تغییر رنگ دهند. این تغییر رنگ، یک امر معمول است و عموما جای نگرانی ندارد.

زائدات پوستی، یک مشکل پوستی بسیار شایع هستند و معمولا بر روی گردن، زیر بغل و سایر لایه ها و چین خوردگی های پوست ایجاد می شوند. این زائدات همچنین بر روی ناحیه تناسلی نیز شکل می گیرند.

ایجاد زائدات پوستی بر روی ناحیه تناسلی کمتر شایع است و عموما به دلیل ماهیت مرطوب واژن است. این زائدات پوستی ممکن است بر روی استخوان شرمگاهی یا لب های واژن نیز ظاهر شوند.

 

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی، مسطح و یا کمی برآمده تر از سطح پوست است. زگیل می تواند در سراسر بدن رشد کند، اما زگیل تناسلی بر روی استخوان شرمگاهی، واژن، فرج، آلت تناسلی مردان یا مقعد ظاهر می شوند.

زگیل تناسلی ممکن است به رنگ گوشتی یا رنگی نزدیک به رنگ پوست شما باشد. آن ها همچنین ممکن است قهوه ای یا صورتی نیز باشند. رنگ زگیل ممکن است در طول زمان تغییر کند. زگیل تناسلی می تواند کاهش پیدا کند و ناپدید شود، اما این تنها در صورتی است که در نقطه دیگری ظاهر شود. به محض این که زگیل ناپدید شود، رنگ پوست ممکن است به حالت طبیعی بازگردد.

ممکن است هنگامی که سطح زگیل تناسلی را لمس می کنید، برجسته یا سفت باشد. این نوع زگیل معمولا شبیه گل کلم است.

زگیل تناسلی ممکن است به شکل یک برآمدگی تکی یا به صورت خوشه های کوچک ظاهر شود. همچنین ممکن است در طول زمان زگیل های بیشتری رشد پیدا کنند.

همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آن

 

چه عواملی موجب بروز این برآمدگی ها می گردد و چه افرادی در معرض خطر هستند؟

اگر چه این برآمدگی ها اغلب به دلیل ظاهر بصری همسان با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند، اما به واسطه عوامل کاملا متفاوت اتفاق می افتند.

 

زائدات پوستی ناحیه تناسلی

تقریبا نیمی از بزرگسالان حداقل یک زائده پوستی را در زندگی شان تجربه می کنند، اما این زائدات هیچ علت روشنی ندارند. عوامل متعددی می توانند خطر بروز زائدات پوستی را افزایش دهند.

شایع ترین عوامل خطر برای زائدات پوستی ناحیه تناسلی عبارتند از:

  • اصطکاک. تماس پوستی با لباس یا لباس زیر می تواند موجب ایجاد زائدات پوستی شود. سایش مکرر بین لباس و پوست می تواند پوست ظریف ناحیه تناسلی را تحریک کند و منجر به رشد این زائدات کوچک شود. اصطکاک ناشی از مقاربت جنسی نیز ممکن است موجب ایجاد زائدات پوستی ناحیه تناسلی شود.
  • بارداری. تغییر در سطح هورمون ها در دوران بارداری نیز می تواند خطر بروز این عارضه را افزایش دهد. زگیل می تواند در دوران بارداری به سرعت رشد کند.
  • چاقی. افرادی که دارای اضافه وزن هستند یا چاق تلقی می شوند، بیشتر در معرض ابتلا به زائدات پوستی قرار دارند. وزن بیش از حد باعث افزایش سطح پوست و اصطکاک پوست می شود و زمینه های بیشتری را برای رشد زائدات پوستی ناحیه تناسلی ایجاد می کند.
  • دیابت نوع 2. زائدات پوستی می توانند نشانه ای از دیابت نوع 2 یا بالا بودن سطح انسولین باشند.
  • سن. بروز زائدات پوستی در افراد بالای 60 سال شایع تر است.
  • ژنتیک. اگر یکی از اعضای خانواده تان به زائدات پوستی مبتلا باشد، به احتمال زیاد ممکن است شما نیز به آن مبتلا شوید.

جوش ها و بثورات ناحیه تناسلی – علل و درمان

 

زگیل تناسلی

برخلاف زائدات پوستی ناحیه تناسلی، پزشکان علت دقیق این که چه عواملی سبب بروز زگیل تناسلی می شود را به درستی می دانند: عفونت ویروسی پاپیلومای انسانی(HPV) . اچ پی وی، نوعی عفونت منتقله از راه جنسی است که بسیار مسری می باشد.

تا کنون بیش از 120 نوع HPV شناسایی شده است. از هر 40 نفر که به این ویروس های ناحیه تناسلی آلوده می شوند، تنها 2 نفر در معرض ابتلا به زگیل های تناسلی می باشند.

اچ پی وی، یک ویروس بسیار شایع است. تقریبا نیمی از افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، به برخی از انواع HPV مبتلا می باشند؛ با این حال، ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شوند یا هرگز نشوند. این گونه افراد در صورت ابتلا، ممکن است هفته ها یا ماه ها قبل از ظهور زگیل، مبتلا شده باشند.

 

چگونه این برآمدگی ها تشخیص داده می شوند؟

چنانچه در خصوص رشد زائدات غیر معمول بر روی اندام تناسلی خود نگران هستید، توصیه می شود حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکوک هستید که این زائدات، زگیل تناسلی است، یا چنانچه نسبت به ابتلا به HPV اطمینان دارید، باید فورا پزشک خود را ملاقات کنید.

پزشک جهت تشخیص، از شما یک معاینه فیزیکی به عمل می آورد و به دقت زائدات را بررسی می کند. پزشک تان همچنین ممکن است دستور انجام بیوپسی دهد.

به منظور انجام بیوپسی، پزشک یکی از زائدات را بر می دارد. سپس منطقه را فریز می کند و این کار غالبا در محیط مطب انجام می شود. پس از آن، بافت را به آزمایشگاه ارسال می کند تا از نظر میکروسکوپی نیز بررسی شود. تکنسین آزمایشگاه معمولا بر اساس این ارزیابی بصری می تواند نوع ابتلای شما را تشخیص دهد.

چنانچه نتایج واضح نباشد، پزشک ممکن است برای تعیین سایر علل احتمالی، برای تان آزمایش خون تجویز کند.

تبخال تناسلی در زنان چگونه نمایان می شود؟

 

این زائدات چگونه درمان می شوند؟

زائدات پوستی ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند. در صورتی که تحریک نشوند و یا مشکلاتی ایجاد نکنند، بهتر است این زائدات پوستی را به حال خود رها کنید.

شما همچنین مجبور نیستید زگیل تناسلی را درمان کنید. در صورتی که قصد درمان زگیل تناسلی را ندارید، به احتمال زیاد زگیل ها می توانند به خودی خود بر طرف شوند.

اما چنانچه تصمیم دارید زائدات پوستی ناحیه تناسلی یا زگیل تناسلی خود را درمان کنید، گزینه های درمانی شان اغلب یکسان هستند. این درمان ها عبارتند از:

  • کریوتراپی. پزشک تان می تواند از نیتروژن مایع فوق سرد برای فریز کردن زائدات پوستی یا زگیل استفاده کند. نیتروژن مایع، بافت را از بین می برد و پوست آن به مرور زمان می افتد.
  • عمل جراحی. پزشک همچنین ممکن است برای از بین بردن زگیل تناسلی و زائدات پوستی به جراحی متوسل شود.
  • لیزر. اشعه های هدایت شده نور نیز می توانند زائدات پوستی یا زگیل را از بین ببرند. پس از آن که ضایعه بر طرف می شود، پوست شروع به افتادن می کند.
  • الکتروسرجری (LEEP). پزشک تان ممکن است به منظور از بین بردن زائدات پوستی یا بافت های پوستی، از یک حلقه سیم داغ استفاده کند.

 

خطرات و هشدارها!!!

مهم است به یاد داشته باشید که خلاص شدن از زگیل تناسلی خارجی به این معنا نیست که شما دیگر این عفونت را ندارید. اگر چه نادر است، اما HPV می تواند منجر به ایجاد زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم شود. شما ممکن است بیش از یک نوع HPV داشته باشید. مهم این است که برای درمان زگیل های تان تحت نظارت پزشک باشد؛ حتی اگر آن ها را در خانه درمان کرده باشید.

ویروسی که می تواند زگیل های تناسلی ایجاد کند، به مدت طولانی نیز می تواند در بدن شما به حالت تعلیق درآید. بنابراین چنانچه زگیل های تان را درمان کرده و از شر آن ها خلاص شده اید، باید بدانید که ممکن است مجددا به آن مبتلا شوید.

پیشگیری و درمان مو های زیر پوستی ناحیه تناسلی

 

آیا می توان از بروز هر یک از این عارضه ها جلوگیری کرد؟

علت این که چرا و چگونه زائدات پوستی توسعه می یابند، روشن نیست؛ بنابراین هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از تشکیل آنها وجود ندارد.

اما می توانید از بروز زگیل های تناسلی جلوگیری کنید. خودداری از تماس جنسی، قابل اطمینان ترین راه برای جلوگیری از شیوع ویروس و بروز زگیل تناسلی است.

اگر از لحاظ جنسی فعال هستید، می توانید خطر ابتلا به HPV را با امن کردن رابطه جنسی، کاهش دهید. این به معنای استفاده از کاندوم در هر زمانی است که قصد مقاربت دارید.

همچنین می توانید واکسن HPV دریافت کنید. این واکسن به محافظت در برابر شایع ترین گونه های HPV، از جمله زنجیره هایی که موجب بروز زگیل های تناسلی یا افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم می شوند، کمک می کند.

اگر چه واکسن در درجه اول برای نوجوانان و بزرگسالان جوان توصیه می شود، اما اگر بیش از 25 سال سن دارید هم می توانید این واکسن را دریافت کنید. برای تصمیم گیری آگاهانه تر با پزشک خود مشورت کنید.

 

بهترین درمان های خانگی برای زگیل تناسلی

اگر زگیل تناسلی دارید، باید بدانید که تنها نیستید. زگیل تناسلی، وضعیت بسیار شایعی است. بر اساس مجله پوست و زیبایی شناسی بالینی، هر ساله یک میلیون مورد جدید زگیل تناسلی در ایالات متحده تشخیص داده می شوند و بسیاری از موارد نیز تشخیص داده نمی شوند.

در اکثر موارد، زگیل تناسلی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. بیش از 120 نوع HPV وجود دارد، اما انواع 6 و 11 ویروس هایی هستند که سبب تشکیل زگیل تناسلی می شوند. این دو نوع HPV معمولا منجر به ابتلا به سرطان دهانه رحم نشده و تنها به زگیل تناسلی منجر می شوند.

ممکن است لازم باشد جهت درمان زگیل تناسلی خود به پزشک مراجعه کنید. گاهی نیز ممکن است تصمیم داشته باشید زگیل تناسلی خود را در منزل درمان کنید. در ادامه، هفت درمان خانگی که ممکن است به درمان زگیل تناسلی تان کمک کند، اشاره شده است:

1. روغن درخت چای
2. چای سبز
3. سیر
4. سرکه سیب
5. سبزیجات
6. فولات و ویتامین B-12
7. رژیم غذایی و سبک زندگی

 

چشم انداز کلی چیست؟

در هر دو مورد زائدات پوستی و زگیل، درمان بسیار موثر است. با این حال، حتی در صورت درمان، هیچ تضمینی برای عدم ظهور مجدد زائدات پوستی وجود ندارد.

چنانچه در حال درمان زگیل تناسلی هستید، باید بدانید که این درمان HPV را شما بهبود نخواهد داد. این ویروس در بدن شما باقی خواهد ماند، به این معنا که ممکن است در آینده شیوع آن را در دستگاه تناسلی خود تجربه کنید.

زائدات پوستی ناحیه تناسلی و زگیل تناسلی، بیماری های جدی ای در نظر گرفته نمی شوند و احتمال سرطان شدن آن ها بسیار کم است.

با این حال، چنانچه متوجه تغییرات غیر معمول شدید، باید با پزشک خود مشورت کنید. این تغییرات شامل خونریزی، تغییر اندازه یا تغییر رنگ ناگهانی این زائدات است.

 

امیدواریم ابهامات تان در خصوص زائدات پوستی ناحیه تناسلی و زگیل تناسلی برطرف شده باشد و تفاوت بین این دو را به خوبی درک کرده باشید.

شاد و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منابع خارجی برای مطالعه بیشتر:

home-remedies

healthline

3.4 5 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

6 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
یونس
یونس
5 years ago

سلام و عرض ادب
خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون

Shahin
Shahin
5 years ago

سلام خیلی ممنونم از اطلاعاتتون
من با همسرم رابطه داشتم وهردومون مطمنیم که رابطه خارج از این رابطه خودمون نداشتیم اطراف کشاله رانم یه زائدای شبیه جوش دراورد نمیدونم زگیل یا حوش ولی دست میزنم بالاش نرم بود ووقتی یه مدت گذشت بزرگ شد و مثل این بود که شل شده والان میافته توعرض ۳ماه کامل از بین رفت ایا این زگیل تناسلی بوده یا جوش و زائده؟؟

مریم
مریم
2 years ago

سلام خسته نباشین
من روی پوست واژنم نزدیک ران ی جوش زیر پوستی زده بود
بعد ی مدت بزرگ شد و پوستش نازک و گوشت برآمدش افتاد بیرون و خون و ی چیز زرد رنگ میاد بیرون ازش
هر چن وقت یبار هم خوب میشه
ولی باز بعد پریودی میزنه بیرون
بنظرتون چی میتونه باشه