بیماری لیکن پلان- lichen planus

8 325

بیماری لیکن پلان- lichen planusلیکن پلان نوعی راش غیر عفونی و نسبتاً شایع می باشد که معمولاً در بزرگسالان رخ می دهد.

 

دلیل بروز لیکن پلان

تخفیفات ویژه در مرکز تخصصی زیبایی و لیزر موهای زائد برکه، با جدیدترین نسل الکساندرایت در ایران اسکلپیون(مدیواستار)

   22612171_021    021-22612108

 09027610748

علت بروز این عارضه هنوز به طور کامل شناخته شده نیست، اما به احتمال زیاد با عملکرد دفاعی سیستم ایمنی بدن در ارتباط است. به عبارتی یک بیماری خود ایمنی می باشد، البته گاهی اوقات این دارو به دلیل یک عامل خارجی مثل ورود دارهای خاص به بدن بروز می کند.این بیماری مسری نمی باشد.

 

ایا لیکن پلان یک بیماری ارثی است؟

خیر، معمولاً نه، اما به ندرت مشاهده شده است چند نفر در یک خانواده به ان مبتلا شده باشند.

 

علائم لیکن پلان

این عارضه با بروز راشهای خارش دار شناخته می شود. راش ها معمولاً براق بوده و اندازه ای در حدود 3 تا 5 میلی متر دارند، اندکی برجشته بوده و به رنگ قرمز و بنفش می باشند. اگر از نزدیک به آنها نگاه کنید رگه های نامنظم سفید خواهید دید.

این عارضه اغلب در مچ دست، مچ پا و قسمت های پائین کمر بروز می کند.

انواع دیگری از لیکن پلان شامل (هیپرتروفیک) و (آننولار) است که به ترتیب  ساق دست و پا و محل های چین دار پوست مثل زیر بغل را تحت تأثیر قرار می دهند. لیکن پلان گاهی ممکن است بر روی پوست سر نیز بروز کند که در این صورت سبب ریزش مو خواهد شد. یا حتی ممکن است ناخن ها را تحت تأثیر قرار دهد و سبب نازکی انها شود که البته بسیار نادر می باشد.

لیکن پلان دهانی نیز بسیار شایع می باشد و در حال حاضر حدود 30 تا 70 درصد مبتلایان به لیکن پلان دهانی، کسانی هستند که این عارضه را در پوست نیز دارند.

لیکن پلان ممکن است آلت تناسلی مردان را نیز تحت تأثیر قرار دهد و سبب بروز حلقه ای بنفش یا سفید شود با این تفاوت که در این قسمت دیگر با خارش همراه نیست. البته ممکن است لیکن پلان ناحیه تناسلی زنان را نیز تحت تأثیر قرار دهد که البته احتمال آن بسیار کم می باشد.

بیشتر بیماران مبتلا به لیکن پلان در عرض 18 ماه بهبود می یابند و دیگراین عارضه در آنها بروز نمی کند اما درصد کمی از این افراد ممکن است دوباره عارضه بروز کند. متأسفانه برخی از انواع لیکن پلان، مانند دهانی ، مو و ناخن می تواند سالهای سال فرد را درگیر خود کند، و حتی بعد از درمان آن لک ها و رنگ دانه هایی برای مدت زیادی روی پوست باقی بماند.

منبع:

britishskinfoundation.org

شاید به اینها هم علاقه مند باشید
8 Comments
 1. لعیا says

  با سلام. تابحال چندین دکتر رفتم و همه تشخیص لیکن پلان دادند. از فروردین پارسال درگیرم. بهتر شده بودم اما چند هفته اس ک بیماریم عود کرده. تورو خدا کمکم کنید. کم کم دارم نا امید میشم ک هیچ وقت خوب نمیشم. میخوام بچه دار شم اما بخاطر مریضیم دودلم
  موفق باشید

  1. مرکز تحقیقات کلینیک پوست و لیزر آلومینا says

   بهتر است ابتدا برای ویزیت و معاینه برای خانم دکتر لطفی یا دکتر اژدری نوبت ویزیت بگیرید تا سپس با توجه به تشخیص ،نوع بیماری و وسعت آن درمان مناسب صورت بگیرد

  2. کوروش says

   بزرگوار فقط یک چیز رو خوب می دونم که این بیماری خوب شدنی است

 2. ali says

  سلام
  لیکن پلان روی الت تنا سلی چه نام دارد
  در صورت لزوم یک دارو معرفی کنید
  با تشکر

 3. فرید says

  سلام ۳۶ سالمه ومرد هستم مدت ۳ماهه که بااین مشکل در ناحیه دست وپا از آرنج وزانو به پایین وهمچنین سر آلت درگیر شده ام وبار روانی سنگینی رو من داشته است لطفا اگر دارویی دارد معرفی کنید و چاره چیست ؟
  ممنون

 4. ديانا says

  سلام مدت ٣ سال است كه به ليكن پلان موي مواجه هستم تا حال نميفاميدم و حالينزد داكتر مراجعه نمودم و تشخيص شده موي هاي شقيقيم رفته ميخاستم معلومات بگيرم أيا امكان تداويش است يا خير و قسمت كه مويش رفته دوباره امكان دارد نمو كند

 5. سحر says

  میخواستم بدونم ایا کسایی که لیکن پلان دارن میتونن موهای تنشون لیزر کنن یا نه؟

  1. فرزانه جعفری says

   سلام، دوست گرامی توصیه میشود پس از درمان کامل، لیزر انجام شود. با پزشک معالجتان نیز مشورت نمایید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!