طب چینی

 

 

طب چینی

 طب چینی ، یک سیستم پزشکی می باشد که تا حدی ایده و اساس آن بر پایه انرژی است، که به آن “چی (chee)” می‌گویند. این جریان از کانال‌های انرژی در بدن عبور می‌کند. در این باور، اگر این جریان با کانال‌های مسدود و نامتعادل مواجه شود، می‌تواند موجب بروز بیماری شود. در چین، پزشکان طب چینی برای هزاران سال از این روش استفاده می‌کردند و طب چینی به تدریج در کشور‌های غربی محبوبیت پیدا کرد.

 

علل عدم تعادل چی عبارتند از:

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2024

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

♦ نیروی خارجی مانند باد، سرما یا گرما

♦ نیروهای داخلی مانند احساس شادی، خشم یا حرص

♦ شیوه زندگی مانند رژیم غذایی نا‌مناسب، خواب کم یا مصرف الکل زیاد

مفهوم مهم دیگر در طب چینی، مفهوم “یین یانگ” است. در این روش، همه چیز، از جمله بدن، از نیروهای مخالف به نام یین یانگ تشکیل شده است. سلامت فرد به تعادل میان این نیرو‌ها بستگی دارد. طب چینی برای حفظ سلامتی و جلوگیری از بیماری، بر حفظ تعادل یین یانگ تمرکز دارد. پزشکان طب چینی به تعادل بدن، ذهن، چگونگی بازگرداندن چی و تعادل یین یانگ و سلامتی توجه می‌کنند.

 

موارد استفاده طب چینی چیست؟

افراد از طب چینی برای درمان بیماری‌هایی مانند آسم، آلرژی،سرطان،ناباروری استفاده می‌کنند. پزشکان چینی ممکن است از انواع مختلفی از درمان به منظور حفظ تعادل چی استفاده کنند.

 

درمان‌های چینی عبارتند از:

  • طب سوزنی : که با استفاده از قرار دادن سوزن‌های فلزی نازک در کنار کانال‌های انرژی بدن صورت می‌گیرد.
  • طب فشاری : که با استفاده از دست یا انگشتان دست و فشار مستقیم در طول کانال‌های انرژی بدن صورت می‌گیرد.
  • گیاهان چینی، ترکیبی از گیاهان، ریشه، پودر یا مواد حیوانی برای حفظ تعادل ترکیبات بدن.
  • حجامت: که با استفاده از هوای گرم در قالب‌های شیشه‌ای برای ایجاد مکش و تحریک چی در مناطق مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • رزیم غذایی: مواد غذایی یین یانگ می‌تواند به تعادل بدن کمک کند.
  • ماساژ (TUI NA) که در مناطق خاصی از بدن یا در امتداد کانال‌های انرژی بدن صورت می‌گیرد.
  • فتیله‌گذاری، با استفاده از مقدار کمی فیبر گرم گیاهی، در مناطق خاصی از بدن است.
  • چی گونگ، با استفاده از تکنیک‌های تنفسی و حرکات مدیتیشن انجام می‌شود.

 

آیا طب چینی بی‌خطر است؟

تحقیقات در طب چینی نشان می‌دهد نوع درمان با غرب کمی متفاوت است. برای نمونه، در طب غرب، تمام کسانی که عفونت دارند و به بیماری سینوزیت مبتلا هستند، با یک روش مشابه و یکسان درمان می‌شوند. اما در طب چینی هر بیمار با توجه به نوع چی و تعادل یین یانگ در بدن خود می‌تواند درمان متفاوتی داشته باشد.

در مدارس معتبر ایالات متحده، فرد تحت آموزش‌های گسترده در طب چینی قرار می‌گیرد و پس از گذراندن دوره، گواهینامه صلاحیت پزشکی خود را دریافت می‌کند.

موسسه ملی بهداشت، از طریق مرکز ملی طب مکمل و جایگزین (NCCAM) و موسسات دیگر، بودجه بسیار زیادی را برای تعیین منافع و خطرات این روش در نظر گرفته است. طب سوزنی نیز بسیار مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته است و در ‌‌نهایت در ایالت متحده آمریکا مورد قبول واقع شده است. نتایج امیدوار کننده‌ای در مورد استفاده از طب سوزنی در درمان تهوع، استفراغ مربوط به شیمی‌درمانی، کاهش درد و باروری یافت شده است. طب سوزنی ممکن است برای شرایط دیگر مانند اعتیاد، توانبخشی، سکته مغزی، سر درد، گرفتگی قاعدگی، بیماری‌های مربوط به آرنج در بازیکنان تنیس، آرتروز، درد کمر، سندروم تونل کارپ و آسم مفید باشد. به طور کلی طب سوزنی اگر توسط متخصص طب سوزنی دارای گواهینامه انجام شود، بسیار بی‌خطر است. اما این روش درمان‌ها وقت‌گیر و پر هزینه است. مانند دارو‌های متعارف، دارو‌های گیاهی چینی نیز ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند و باعث واکنش‌های آلرژیک شود یا با دارو‌های دیگر تداخل پیدا کند. قبل از استفاده از هر گونه روش درمانی سعی کنید با پزشک خود در مورد دارو‌ها و مکمل‌های طبیعی و حساسیت‌های خود صحبت کنید.

منبع:

webmd

0 0 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments