داروی مسکن کتورولاک و چند نکته مهم گفته نشده در خصوص آن

کتورولاک به عنوان یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می شود. از این دارو برای تسکین کوتاه مدت درد متوسط ​​تا شدید در بزرگسالان استفاده می شود. کتورولاک را نباید برای درد های خفیف یا دراز مدت (مانند آرتریت) استفاده کرد. جزییات بیشتر در ادامه...

کتورولاک به عنوان یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می شود. از این دارو برای تسکین کوتاه مدت درد متوسط ​​تا شدید در بزرگسالان استفاده می شود. کتورولاک را نباید برای درد های خفیف یا دراز مدت (مانند آرتریت) استفاده کرد. جزییات بیشتر در ادامه…

کتورولاک برای تسکین کوتاه مدت درد متوسط ​​تا شدید در بزرگسالان استفاده می شود. این دارو معمولا قبل یا بعد از فرایند های پزشکی یا بعد از جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. کاهش درد به شما کمک می کند تا راحت تر بهبود یابید و بتوانید به سریع تر فعالیت های روزمره خود بازگردید.

کتورولاک به عنوان یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می شود. این دارو با مسدود کردن تولید مواد طبیعی خاصی در بدن که منجر به التهاب می شوند، عمل می کند.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2022

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

insta - داروی مسکن کتورولاک و چند نکته مهم گفته نشده در خصوص آن پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

insta - داروی مسکن کتورولاک و چند نکته مهم گفته نشده در خصوص آن پیج تخصصی لیزر موهای زائد

insta - داروی مسکن کتورولاک و چند نکته مهم گفته نشده در خصوص آن نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

کتورولاک را نباید برای درد های خفیف یا دراز مدت (مانند آرتریت) استفاده کرد.

 

نحوه مصرف کتورولاک

ket - داروی مسکن کتورولاک و چند نکته مهم گفته نشده در خصوص آن
قرص کتورولاک

پیش از شروع مصرف این دارو، اطلاعات مندرج در برگه دارو را مطالعه کرده و چنانچه سوالی دارید، آن را با پزشک یا داروساز خود مطرح سازید.

این دارو را به صورت خوراکی با یک لیوان آب کامل (240 میلی لیتر) و طبق دستورات پزشک (معمولا هر 4 تا 6 یک بار) مصرف کنید. حداقل 10 دقیق پس از مصرف این دارو، دراز نکشید. در صورتی که با مصرف این دارو دچار ناراحتی معده می شوید، آن را به همراه غذا، شیر یا آنتی اسید میل کنید.

میزان مصرف این دارو به وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما بستگی دارد. برای به حداقل رساندن عوارض جانبی، از این دارو در پایین ترین دوز موثر برای کوتاه ترین مدت زمان ممکن استفاده کنید. میزان مصرف داروی تان را افزایش ندهید و یا آن را بیشتر از حد تجویز شده مصرف نکنید. این دارو را بیش از 40 میلی گرم در 24 ساعت مصرف نکنید.

چنانچه بنا بر نیاز (نه به صورت منظم) این دارو را مصرف می کنید، باید به یاد داشته باشید که داروهای مسکن زمانی بهتر عمل می کنند که به محض ظهور اولین علائم مصرف شوند. در صورت پیشروی علائم، ممکن است این دارو موثر واقع نشود.

چنانچه وضعیت تان بهبود نیافت یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض جانبی کتورولاک

Ketorolac - داروی مسکن کتورولاک و چند نکته مهم گفته نشده در خصوص آن
آمپول کتورولاک

لازم است بخش هشدارهای دارویی را به دقت مطالعه کنید.

در طول مصرف این دارو، ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال، گاز، سرگیجه یا خواب آلودگی ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این گونه صلاح دیده که مزایای مصرف این دارو بر عوارض جانبی آن مقدم تر است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف کرده اند، عوارض جانبی جدی گزارش نداده اند.

این دارو ممکن است منجر به افزایش فشار خون شما گردد. فشار خون تان را به طور مرتب بررسی کنید، اگر نتایج آن اغلب بالا بود، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی را دارید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: سرگیجه، ضربان قلب سریع یا ضربان دار، تغییرات شنوایی (مانند صدای زنگ در گوش)، نوسانات خلقی یا روانی (مانند سردرگمی، افسردگی)، سردرد مداوم و شدید ، درد معده، تغییرات دید (مانند تاری دید)، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا، خستگی غیر معمول، افزایش غیر معمول یا ناگهانی وزن).

اگر این عوارض جانبی جدی را دارید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: کبودی یا خونریزی آسان، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر میزان ادرار)، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلو درد مداوم)، علائم مننژیت ( مانند گرفتگی غیر قابل توضیح گردن، تب).

این دارو به ندرت می تواند بیماری کبدی جدی (احتمالا کشنده) ایجاد کند. در صورت بروز علائم آسیب کبدی، به موقع به پزشک مراجعه کنید. این علائم عبارتند از: ادرار تیره، تهوع یا استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده یا شکم، زرد شدن چشم یا پوست.

احتمال بروز واکنش های آلرژیک به این دارو بسیار کم است، اما در صورت بروز باید حتما به دنبال فوریت های پزشکی باشید. علائم واکنش های آلرژیک عبارتند از: خارش، بثورات پوستی، تورم (به ویژه بر روی صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، تنفس سخت و مشکل شدید.

در اینجا فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از کتورولاک عنوان نشده است. در صورتی که متوجه علائمی دیگری شدید که در این مطلب قید نشده، آن را نیز با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید.

 

موارد احتیاطی

303139 - داروی مسکن کتورولاک و چند نکته مهم گفته نشده در خصوص آن
قرص کتورولاک 10

قبل از مصرف کتورولاک، چنانچه به آن حساسیت دارید، یا به آسپرین و سایر داروهای های ضد التهابی (مانند ناپروکسن، سلکوکسیب) آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک داروساز خود مشورت کنید.

قبل از مصرف کتورولاک، همه سوابق پزشکی تان را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید؛ به ویژه: آسم (شامل سابقه وخیم شدن تنفس پس از مصرف آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)، اختلالات خون (مانند کم خونی)، ضایعات بینی (پولیپ بینی)، بیماری قلبی (مانند حمله قلبی در گذشته)، فشار خون بالا، بیماری کبد، سکته مغزی، تورم مچ پا یا دست.

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، از جمله کتورولاک، ممکن است منجر به برخی مشکلات کلیوی گردند. اگر به کمبود آب، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی مبتلا هستید، یک فرد سالخورده اید یا داروهای خاصی را مصرف می کنید (بخش تداخلات دارویی را نیز مطالعه کنید) ممکن است مشکل تان وخیم تر شود. در صورت تغییر مقدار ادرار، مایعات زیادی مصرف کنید تا از کم آبی بدن پیشگیری به عمل آورید و فورا به پزشک اطلاع دهید.

مصرف کتورولاک ممکن است سبب ایجاد خواب آلودگی در شما گردد. مصرف الکل یا ماری جوانا می تواند به خواب آلودگی تان بیفزاید. در طول مصرف این دارو از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین اجتناب کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.

این دارو ممکن است موجب خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل و تنباکو، به ویژه هنگامی که این دارو را مصرف می کنید، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل را محدود و سیگار را ترک کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. زمان قرار گیری خود در مقابل نور خورشید را محدود کنید. از برنزه کردن توسط تخت های نوری اجتناب کنید. در هنگام خروج از منزل، از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و لباس های محافظ مانند کلاه نقاب دار بپوشید. در صورتی که پوست تان دچار آفتاب سوختگی، قرمزی یا تاول شد، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از انجام هر گونه جراحی، مصرف این دارو و سایر داروها (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به جراح یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خونریزی معده یا روده و مشکلات کلیوی حساسیت بیشتری داشته باشند. استفاده از دوزهای بالا برای مدت زمان طولانی ممکن است این خطر را افزایش دهد.

مصرف این دارو در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب وارد سازد. چنانچه باردار هستید یا تصور می کنید باردار شده اید با پزشک تان مشورت کنید.

از آن جایی که ممکن است استفاده از قرص کتورولاک در دوران شیردهی سبب انتقال دارو به شیرتان شود نیز قبل از مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

ketorolac tromethamine 500x500 - داروی مسکن کتورولاک و چند نکته مهم گفته نشده در خصوص آن
قرص و آمپول کتورولاک

تداخلات دارویی بر روی عملکرد داروی مصرفی تان تاثیر گذاشته و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند. این مورد شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست و فهرستی از تمامی داروهایی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) که باید آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. از شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز داروها بدون تایید پزشک تان خودداری کنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو ایجاد تداخل کنند عبارتند از: آليسيرن، مهار کننده هایACE  (مانند کاپتوپريل، ليزينوپريل)، مسدود کننده هاي گيرنده آنژيوتانسينII  (مانند والسارتان، لوزارتان)، سيدوفوير، کورتيکواستروئيد (مانند پردنيزون)، ليتيوم، متوترکسات، قرص هاي آب (ادرار آور).

این دارو خطر خونریزی هنگام مصرف داروهای دیگر را افزایش می دهد و ممکن است موجب خونریزی شود. نمونه هایی از این داروها عبارتند از: داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، رقیق کننده های خون مانند  دابیگاتران، انوکساپارین یا وارفارین، و غیره.

از آنجا که بسیاری از داروهای محتوی مسکن یا کاهش دهنده تب (آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند سلکوکسیب، دیفلونیزال، ناپروکسن، یا ایبوپروفن) هستند، برچسب همه داروهای تجویزی و غیر تجویزی را به دقت بررسی کنید. این داروها مشابه کتورولاک هستند و ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی را در صورت همراه شدن با این دارو افزایش دهند. با این حال، اگر پزشک تان به منظور جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولا در دوزهای 81 تا 325 میلی گرم در روز) برای تان آمپول آسپیرین تجویز نماید، باید آسپیرین را ادامه دهید مگر اینکه پزشک به شما دستورالعمل دیگری ارائه دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو می تواند نتایج تست های آزمایشگاهی خاص را تحت تاثیر قرار دهد. حتما همه پرسنل آزمایشگاهی و پزشکان تان را نسبت به مصرف این دارو مطلع کنید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع خارجی برای مطالعه بیشتر

0 0 رای ها
به نظر شما چند ستاره ؟

بیشترین تخفیف های زیبایی و لیزر در بهترین مراکز تهران و شهرستان ها
اینجا کلیک کنید

Subscribe
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر شما چیه؟ سوالی دارین؟x