Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
تهران اسکین | برترین مراکز لیزر موهای زائد کشور
زیبایی ، پوست و لیزر موهای زاید در کشور | دستگاه لیزر مو |بهترین کلینیک لیزر مو

قرص آلوپورینول 100 برای چیست و چه عوارضی دارد؟

آلوپورینول جهت درمان نقرس و انواع خاصی از سنگ کلیه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای پیشگیری از افزایش سطح اسید اوریک در بیمارانی که تحت شیمی درمانی هستند، استفاده می شود.

8 7,375
قرص آلوپورینول 100 برای چیست و چه عوارضی دارد؟Reviewed by مینو زرفش - قرص آلوپورینول on Jul 2Rating: 3.5قرص آلوپورینول 100 برای چیست و چه عوارضی دارد؟آلوپورینول جهت درمان نقرس و انواع خاصی از سنگ کلیه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای پیشگیری از افزایش سطح اسید اوریک در بیمارانی که تحت شیمی درمانی هستند، استفاده می شود.
2.6 (52.5%) 8 vote[s]

آلوپورینول جهت درمان نقرس و انواع خاصی از سنگ کلیه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای پیشگیری از افزایش سطح اسید اوریک در بیمارانی که تحت شیمی درمانی هستند، استفاده می شود. سطح اسید اوریک در این بیماران ممکن است به دلیل رها شدن اسید اوریک ناشی از سلول های سرطانی در حال مرگ، افزایش یابد. آلوپورینول با کاهش سطح اسید اوریک ساخته شده توسط بدن اثر می کند. افزایش سطح اسید اوریک می تواند منجر به نقرس و مشکلات کلیوی شود.

تخفیفات ویژه بهاره در مرکز تخصصی زیبایی و لیزر موهای زائد برکه، با جدیدترین نسل الکساندرایت در ایران (اسکلپیون 2018)

   22612171_021    021-22612108

 09027610748

آلوپورینول
قرص آلوپورینول 300

آیا می دانید اغلب بیماری های پوست و مو با سنگ صفرا ارتباط دارند؟

نحوه مصرف قرص آلوپورینول

پیش از شروع مصرف این دارو، اطلاعات مندرج در برگه دارو را مطالعه کرده و چنانچه سوالی دارید، آن را با پزشک یا داروساز خود مطرح سازید.

این دارو را به صورت خوراکی و طبق دستورات پزشک مصرف کنید. دارو را باید به دقت طبق برنامه زمان بندی و بر اساس دوز ارائه شده میل کنید. سعی کنید این دارو را بعد از هر وعده غذایی مصرف کنید تا از بروز مشکلات معده جلوگیری شود. چنانچه میزان مصرف تان بیش از 300 میلیگرم در روز است، باید آن را در چند دوز منقسم در روز مصرف کنید. در این خصوص با پزشک تان مشورت کنید.

بهتر است هر دوز را به همراه یک لیوان آب و حداقل 8 لیوان (لیوان 250 میلی لیتری) مایعات در روز میل کنید. چنانچه پزشک تان به شما دستور داده است که بنا به سایر علل پزشکی، مایعات کمتری بنوشید، جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. پزشک تان همچنین می تواند در خصوص چگونگی کاهش اسید در ادرار (برای مثال، اجتناب از مصرف زیاد اسید آسکوربیک یا ویتامین  C) به شما کمک کند.

میزان مصرف این دارو به وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما بستگی دارد. جهت کاهش خطر بروز عوارض جانبی، پزشک ممکن است شروع این دارو را در دوز کم تجویز کند و به تدریج میزان مصرف تان را افزایش دهد. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید. جهت بهره مندی هر چه بیشتر از مزایای این دارو باید آن را به طور مرتب استفاده کنید. برای کمک به یاد آوری زمان مصرف این دارو، هر روز آن را در زمان معینی مصرف کنید.

ممکن است چند هفته طول بکشد تا این دارو اثرات خود را در درمان نقرس نشان دهد. چند ماه پس از شروع مصرف این دارو نیز ممکن است حملات نقرس داشته باشید، با این حال، بدن اسید اوریک اضافی را از بین می برد. آلوپورینول، یک داروی مسکن نیست. برای از بین بردن درد ناشی از نقرس، داروهای تجویز شده برای حملات نقرس (مانند کلشیسین، ایبوپروفن، ایندومتاسین) را طبق دستور پزشک تان مصرف کنید.

چنانچه وضعیت تان بهبود نیافت یا بدتر شد، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

داروی آلوپورینول
قرص آلوپورینول 100 برای چیست

عوارض جانبی قرص آلوپورینول

در طول مصرف این دارو، ناراحتی معده، حالت تهوع، اسهال، یا خواب آلودگی ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این گونه صلاح دیده که مزایای مصرف این دارو بر عوارض جانبی آن مقدم تر است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف کرده اند، عوارض جانبی جدی گزارش نداده اند.

اگر این عوارض جانبی نادر، اما جدی را دارید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست و پاها، خونریزی یا کبودی آسان، علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، خستگی غیر معمول، علائم ناراحتی کلیه (مانند تغییر مقدار ادرار، ادرار دردناک و خونی)، زرد شدن چشم یا پوست، درد شدید معده یا شکم، تهوع یا استفراغ مداوم، ادرار تیره، کاهش وزن غیر معمول، درد چشم، تغییرات بینایی.

این دارو معمولا منجر به نوعی بثورات پوستی می شود که خیلی جدی نیست. با این حال، ممکن است قادر به تشخیص آن با نوعی راش نادر نباشید که ممکن است نشانه ای از یک واکنش آلرژیک جدی باشد. در صورت بروز هرگونه بثورات پوستی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

احتمال بروز واکنش های آلرژیک به این دارو بسیار کم است، اما در صورت بروز باید حتما به دنبال فوریت های پزشکی باشید. علائم واکنش های آلرژیک عبارتند از: خارش، بثورات پوستی، تورم (به ویژه بر روی صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، تنفس سخت و مشکل شدید.

در اینجا فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از قرص آلوپورینول عنوان نشده است. در صورتی که متوجه علائمی دیگری شدید که در این مطلب قید نشده، آن را نیز با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید.

 

موارد احتیاطی

در صورتی که حساسیت دارویی دارید، پیش از مصرف قرص آلوپورینول، موضوع را با داروساز یا پزشک مربوطه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که در شما ایجاد حساسیت یا سایر مشکلات کند. در این خصوص می توانید با یک پزشک داروساز مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو، همه سوابق پزشکی تان را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید؛ به ویژه: بیماری کبد، بیماری کلیوی، دیابت، فشار خون بالا (هایپرتنشن)، رژیم های غیر معمول (مانند روزه داری).

آلوپورینول ممکن است سبب ایجاد خواب آلودگی در شما گردد. مصرف الکل یا ماری جوانا می تواند به خواب آلودگی تان بیفزاید. در طول مصرف این دارو از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین اجتناب کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. مصرف الکل نیز ممکن است اثر بخشی این دارو را کاهش دهد. مصرف نوشیدنی های الکلی را تا حد امکان محدود سازید. و چنانچه از ماری جوانا استفاده می کنید با پزشک خود مشورت کنید.

با افزایش سن، عملکرد کلیه کاهش می یابد. این دارو توسط کلیه ها دفع می شود. بنابراین، در هنگام استفاده از این دارو، افراد سالمند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض جانبی باشند.

مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب وارد سازد. چنانچه باردار هستید یا تصور می کنید باردار شده اید با پزشک تان مشورت کنید.

از آن جایی که ممکن است استفاده از قرص آلوپورینول در دوران شیردهی سبب انتقال دارو به شیرتان شود نیز قبل از مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید.

داروی آلوپورینول
قرص آلوپورینول 300

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی بر روی عملکرد داروی مصرفی تان تاثیر گذاشته و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند. این مورد شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست و فهرستی از تمامی داروهایی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) که باید آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. از شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز داروها بدون تایید پزشک تان خودداری کنید.

برخی از داروها که ممکن است با این دارو ایجاد تداخل کنند عبارتند از: داروهای رقیق کننده های خون مانند وارفارین.

 

مصرف بیش از حد دارو (اور دوز)

چنانچه فردی بیش از حد دارویی را مصرف کند، دچار علائمی جدی مانند مشکل در تنفس می شود. در این صورت فورا با یکی از مراکز فوریت های پزشکی یا مرکز مسمومیت های دارویی تماس حاصل کنید.

 

توجه، توجه، توجه!

مصرف آلوپورینول را به سایرین توصیه نکنید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی لازم باشد. برای جزئیات بیشتر درباره این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع خارجی برای مطالعه بیشتر

8 نظرات
 1. سعید می گوید

  بسیار عالی و کامل تشکر از تلاشتان نظر من ۱۰۰ درصذ است

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و پاسخ به سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   از توجه تان سپاسگزاریم

 2. ظاهر حبیب می گوید

  سلام اطلاعات خیلی خوبی بود متشکرم از اهنمائیهای شما

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و پاسخ به سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   از توجه تان سپاسگزاریم

 3. امير می گوید

  سلام با تشكر از راهنماييتون
  فقط دل درد شديد ناشى از استفاده همين قرص هست؟؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و پاسخ به سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   بله این حالت جزو عوارض احتمالی در برخی افراد می باشد. توصیه می شود با پزشک معالج خود در میان بگذارید. از قطع مصرف و یا تغییر دوز مصرفی به صورت خودسرانه پرهیز نمایید.

 4. افشین می گوید

  ممنون از مطالب مفید و زحمتی که برای استخراج و درج آن متحمل شدید .

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و پاسخ به سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون از توجه تان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.