Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
تهران اسکین | برترین مراکز لیزر موهای زائد کشور
زیبایی ، پوست و لیزر موهای زاید در کشور | دستگاه لیزر مو |بهترین کلینیک لیزر مو

دلوکستین و نکاتی که تا کنون کسی در خصوص مصرف آن به شما نگفته است!

دلوکستین (Duloxetine) که با نام  سیمبالتا (Cymbalta) نیز شناخته می شود، دارویی است که درمان افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، دلوکستین موجب کاهش درد عصبی (نوروپاتی محیطی) در افراد مبتلا به دیابت یا درد مداوم ناشی از مشکلات پزشکی از قبیل آرتریت، کمر درد مزمن یا فیبرومیالژیا (وضعیتی که منجر به درد گسترده می گردد) می شود.

0 2,423
دلوکستین و نکاتی که تا کنون کسی در خصوص مصرف آن به شما نگفته است!Reviewed by مینو زرفش - دلوکستین on Jun 30Rating: 5.0دلوکستین و نکاتی که تا کنون کسی در خصوص مصرف آن به شما نگفته استدلوکستین (Duloxetine) که با نام  سیمبالتا (Cymbalta) نیز شناخته می شود، دارویی است که درمان افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، دلوکستین موجب کاهش درد عصبی (نوروپاتی محیطی) در افراد مبتلا به دیابت یا درد مداوم ناشی از مشکلات پزشکی از قبیل آرتریت، کمر درد مزمن یا فیبرومیالژیا (وضعیتی که منجر به درد گسترده می گردد) می شود.
به این مطلب چند تا ستاره می دید؟

دلوکستین (Duloxetine) که با نام  سیمبالتا (Cymbalta) نیز شناخته می شود، دارویی است که درمان افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، دلوکستین موجب کاهش درد عصبی (نوروپاتی محیطی) در افراد مبتلا به دیابت یا درد مداوم ناشی از مشکلات پزشکی از قبیل آرتریت، کمر درد مزمن یا فیبرومیالژیا (وضعیتی که منجر به درد گسترده می گردد) می شود.

تخفیفات ویژه عید در مرکز تخصصی زیبایی و لیزر موهای زائد برکه، با جدیدترین نسل الکساندرایت در ایران (اسکلپیون 2018)

   22612171_021    021-22612108

 09027610748

دلوکستین قادر است خلق و خو، خواب، اشتها و سطح انرژی تان را بهبود بخشد و عصبانیت و برافروختگی را کاهش دهد. همچنین می تواند درد ناشی از مشکلات خاص پزشکی را نیز کاهش دهد. دلوکستین به عنوان یک مهارکننده بازجذب سروتونین-نوراپینفرین (SNRI) شناخته می شود. این دارو با کمک به بازگرداندن تعادل برخی از مواد طبیعی (سروتونین و نوراپینفرین) در مغز عمل می کند.

 

نحوه مصرف قرص دلوکستین

Duloxetine DR - دلوکستین و نکاتی که تا کنون کسی در خصوص مصرف آن به شما نگفته است!
دلوکستین 30

پیش از شروع مصرف این دارو، اطلاعات مندرج در برگه دارو را مطالعه کرده و چنانچه سوالی دارید، آن را با پزشک یا داروساز خود مطرح سازید.

این دارو را به صورت خوراکی و طبق دستورات پزشک مصرف کنید. دارو را باید به دقت طبق برنامه زمان بندی و بر اساس دوز ارائه شده میل کنید. اگر ناراحتی معده رخ داد، این قرص را با غذا یا شیر مصرف کنید. بهتر است دوز روزانه خود را صبح زود (قبل از ساعت 6 صبح) مصرف کنید تا مانع از بیدار شدن برای ادرار در طول شب شوید. چنانچه سوالی دارید با پزشک تان مشورت کنید.

میزان مصرف این دارو به وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما بستگی دارد. جهت کاهش خطر بروز عوارض جانبی، پزشک ممکن است شروع این دارو را در دوز کم تجویز کند و به تدریج میزان مصرف تان را افزایش دهد. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید. جهت بهره مندی هر چه بیشتر از مزایای این دارو باید آن را به طور مرتب استفاده کنید. برای کمک به یاد آوری زمان مصرف این دارو، هر روز آن را در زمان معینی مصرف کنید.

بسیار حائز اهمیت است که مصرف این دارو را ادامه دهید؛ حتی اگر احساس بهبودی داشته باشید. از متوقف ساختن ناگهانی این دارو خودداری کنید. توقف ناگهانی دارو ممکن است وضعیت تان را بدتر کند. همچنین ممکن است نشانه هایی از جمله سرگیجه، گیجی، نوسانات خلقی، سردرد، خستگی، اسهال، تغییرات خواب و احساسات زود گذری مانند شریان الکتریکی را تجربه کنید. جهت کاهش این عوارض جانبی، میزان مصرف باید به تدریج کاهش یابد. در صورت تجربه علائم جدید یا بدتر علائم ذکر شده، فورا مراتب را به پزشک گزارش دهید.

چنانچه وضعیت تان بهبود نیافت یا بدتر شد، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

افسردگی پس از شکست عشقی را چگونه درمان کنیم؟

 

عوارض جانبی قرص دلوکستین

Duloxetine Hydrochloride Tablets - دلوکستین و نکاتی که تا کنون کسی در خصوص مصرف آن به شما نگفته است!
دلوکستین 20

در طول مصرف این دارو، تهوع، خشکی دهان، یبوست، از دست دادن اشتها، خستگی، خواب آلودگی یا افزایش تعریق زیاد ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

در طول مصرف این دارو، سرگیجه و سبکی سر ممکن است رخ دهد، به ویژه هنگامی که برای اولین بار مصرف این دارو را شروع کرده اید یا میزان مصرف آن را افزایش داده اید. جهت کاهش خطر بروز سرگیجه، سبکی سر یا زمین خوردن، هنگام برخاستن از موقعیت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک این گونه صلاح دیده که مزایای مصرف این دارو بر عوارض جانبی آن مقدم تر است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف کرده اند، عوارض جانبی جدی گزارش نداده اند.

این دارو ممکن است فشار خون تان را افزایش دهد. اگر فشار خون تان به طور مرتب بررسی شود و نتایج آن بسیار بالا باشد، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر این عوارض جانبی نادر، اما جدی را دارید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: گیجی، کبودی یا خونریزی آسان، کاهش میل جنسی، تغییر در توانایی جنسی، گرفتگی یا ضعف عضلانی، تکان خوردن (لرزش)، مشکل ادرار، علائم مشکلات کبدی (مانند درد معده یا شکم، تهوع مداوم، استفراغ، زرد شدن چشم یا پوست، ادرار تیره).

چنانچه این عوارض جانبی بسیار جدی را تجربه کردید، به فوریت های پزشکی مراجعه کنید: مدفوع سیاه یا خونی، استفراغی که به نظر می رسد مانند دانه های قهوه است، تشنج، درد، تورم یا قرمزی چشم، بزرگ شدن مردمک چشم، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف لامپ در شب، یا تاری دید).

این دارو ممکن است میزان سروتونین را افزایش دهد و به ندرت یک بیماری بسیار جدی به نام سندرم سروتونین (یا سمیت سروتونین) ایجاد می کند. چنانچه داروهایی مصرف کنید که سروتونین را افزایش می دهند، این خطر افزایش می یابد. بنابراین به پزشک یا داروساز خود فهرست تمام داروهایی را که مصرف می کنید، اطلاع دهید. اگر برخی از این علائم را تجربه کردید، سریعا به دنبال فوریت های پزشکی باشید: ضربان قلب سریع، توهم، از دست دادن تعادل، سرگیجه شدید، تهوع، استفراغ یا اسهال، پرش ماهیچه ها، تب غیر معمول، آشفتگی یا بیقراری.

احتمال بروز واکنش های آلرژیک به این دارو بسیار کم است، اما در صورت بروز باید حتما به دنبال فوریت های پزشکی باشید. علائم واکنش های آلرژیک عبارتند از: خارش، بثورات پوستی، تورم (به ویژه بر روی صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، تنفس سخت و مشکل شدید.

در اینجا فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از قرص دلوکستین عنوان نشده است. در صورتی که متوجه علائمی دیگری شدید که در این مطلب قید نشده، آن را نیز با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید.

با یک تیر دو نشان بزنیم: درمان پوست با درمان افسردگی

 

موارد احتیاطی

داروی ضد افسردگی
دلوکستین 60

در صورتی که حساسیت دارویی دارید، پیش از مصرف قرص دلوکستین، موضوع را با داروساز یا پزشک مربوطه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که در شما ایجاد حساسیت یا سایر مشکلات کند. در این خصوص می توانید با یک پرشک داروساز مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو، همه سوابق پزشکی تان را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید؛ به ویژه: سابقه شخصی یا خانوادگی اختلالات روانپزشکی (مانند اختلال افسردگی دوقطبی یا مانیک)، سابقه شخصی یا خانوادگی اقدام به خودکشی، مشکلات خونریزی، سابقه شخصی یا خانوادگی از نوع گلوکوم (نوع بسته شدن زاویه ای)، فشار خون بالا، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، اختلال تشنج، مشکلات معده (مانند تخلیه آهسته معده)، مصرف یا سوء مصرف الکل.

دلوکستین ممکن است سبب ایجاد خواب آلودگی در شما گردد. مصرف الکل یا ماری جوانا می تواند به خواب آلودگی تان بیفزاید. در طول مصرف این دارو از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین اجتناب کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.

چنانچه به دیابت مبتلا هستید، دلوکستین ممکن است قند خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. قند خون خود را به طور منظم به طور مستقیم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است لازم باشد پزشک تان داروهای دیابت تان، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی تان را تغییر داده یا تنظیم کند.

قبل از انجام هر گونه جراحی، مصرف این دارو و سایر داروها (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به جراح یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

افراد سالمند ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو بیشتر حساس باشند، به ویژه خونریزی، سرگیجه، سبکی شر یا عدم تعادل. سالمندان ممکن است به احتمال زیاد به نوعی عدم تعادل املاح (هیپوناترمی) مبتلا شوند، به خصوص اگر قرص های آب (یا دیورتیک) مصرف می کنند. سبکی سر، سرگیجه یا از دست دادن هماهنگی می تواند خطر زمین خوردن در آن ها را افزایش دهد.

کودکان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه از دست دادن اشتها و کاهش وزن داشته باشند. نظارت بر وزن و قد در کودکانی که این دارو را مصرف می کنند، الزامی است. همچنین لازم است بخش هشدارهای دارویی را نیز مطالعه کنید.

مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب وارد سازد. چنانچه باردار هستید یا تصور می کنید باردار شده اید با پزشک تان مشورت کنید.

از آنجا که مشکلات روانی یا خلقی (مانند افسردگی، اضطراب) درمان نشده می تواند یک وضعیت جدی تلقی شود، مصرف دارو را متوقف نکنید، مگر آن که پزشک تان دستور این کار را دهد. چنانچه در حال برنامه ریزی برای باردار شدن هستید، باردار شده اید یا فکر می کنید که ممکن است باردار شده باشید، بلافاصله با پزشک خود درباره مزایا و خطرات استفاده از این دارو در طول بارداری مشورت کنید.

از آن جایی که ممکن است استفاده از قرص دلوکستین در دوران شیردهی سبب انتقال دارو به شیرتان شود نیز قبل از مصرف آن با پزشک تان مشورت کنید.

بهترین روش های درمان افسردگی مزمن

 

تداخلات دارویی

دلوکستین
داروی ضد افسردگی

تداخلات دارویی بر روی عملکرد داروی مصرفی تان تاثیر گذاشته و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند. این مورد شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست و فهرستی از تمامی داروهایی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) که باید آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. از شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز داروها بدون تایید پزشک تان خودداری کنید.

برخی از داروها که ممکن است با این دارو ایجاد تداخل کنند عبارتند از: داروهای دیگر که می توانند منجر به خونریزی یا کبودی آسان شوند (از جمله داروهای ضد تلقیح مانند کلوپیدوگرل، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، رقیق کننده های خون مانند وارفارین).

سایر داروها می توانند دفع از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند، و این امر ممکن است بر عملکرد مصرف این دارو تاثیر بگذارد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از: سایمتیدین، برخی از آنتی بیوتیک های کینولون (مانند سیپروفلوکساسین، انوکساسین)، و غیره.

این دارو می تواند دفع سایر داروها از بدن شما را کاهش دهد، و این امر ممکن است بر عملکرد مصرف این دارو تاثیر بگذارد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از داروهای ضد آرتریت (مانند پروپیفنون، فلوکایینید، کینیدین)، آنتی سایکوتیک ها (مانند ترییدیدین)، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (مانند دسیپرامین، ایمی پرامین) و غیره.

مصرف مهارکننده های MAO با این دارو ممکن است یک وضعیت بسیار جدی (احتمالا کشنده) شود. در طول درمان با این دارو از مصرف مهار کننده های MAO (ایسوکاربوکازید، لینزولید، متیلن بلو، مکلبباید، فنلزین، پروکاریسین، راازگالین، سفین آمید، سلگیلین، ترانیلسیپرومین) اجتناب کنید. بیشتر مهار کننده های MAO نیز نباید دو هفته قبل از درمان با این دارو مصرف شوند. هنگام شروع یا توقف مصرف این دارو با پزشک تان مشورت کنید.

این دارو ممکن است میزان سروتونین را افزایش دهد و به ندرت یک بیماری بسیار جدی به نام سندرم سروتونین (یا سمیت سروتونین) ایجاد می کند. چنانچه داروهایی مصرف کنید که سروتونین را افزایش می دهند، این خطر افزایش می یابد. بنابراین به پزشک یا داروساز خود فهرست تمام داروهایی را که مصرف می کنید، مانند سنت جان، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله SSRIs مانند فلوکستین یا پاروکستین، SNRIs مانند دالوکسیتین یا ونلافاکسین) اطلاع دهید.

در صورت استفاده از محصولات دیگر که موجب خواب آلودگی تان می شود، مانند الکل، ماری جوانا، آنتی هیستامین ها (مانند سیتیزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب آور یا ضد اضطراب (مانند الپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، آرامبخش های عضلانی و داروهای مسکن (مانند کدئین) حتما موضوع را با پزشک تان در میان بگذارید. برچسب روی تمام داروهای خود (مانند آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را به دقتق بررسی کنید، زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که موجب خواب آلودگی تان شوند. از داروساز خود نحوه مصرف ایمن داروها را جویا شوید.

آسپرین می تواند خطر خونریزی حین مصرف این دارو را افزایش دهد. با این حال، اگر پزشک تان دستور داده تا آسپیرین را برای پیشگیری از حمله یا سکته قلبی (معمولا در دوزهای 81 تا 325 میلی گرم در روز) مصرف کنید، باید مصرف آن را ادامه دهید تا پزشک دستورالعمل دیگری به شما بدهد.

 

توجه، توجه، توجه!

مصرف دلوکستین را به سایرین توصیه نکنید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی لازم باشد. برای جزئیات بیشتر درباره این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص افسردگی و این دارو به این لینک مراجعه کنید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع خارجی برای مطالعه بیشتر

جشنواره بیشترین تخفیف و بهترین کیفیت لیزر موهای زائد در سراسر کشور

لیزر الکساندرایت

 

100 هزار تومان لیزر رایگان الکساندرایت فقط تا آخر همین هفته

 

(اینجا کلیک کنید)

این تخفیف علاوه بر تخفیف های همیشگی است و هدیه 100 هزار تومان لیزر رایگان فقط ویژه همین هفته است


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.