خانه / داروهای پوست و مو / همه چیز در مورد بتامتازون برای پوست

همه چیز در مورد بتامتازون برای پوست

همه چیز در مورد بتامتازون برای پوستReviewed by بتامتازون on Sep 24Rating: 3.5همه چیز در مورد بتامتازون برای پوستداروی بتامتازون به شکل کف نیز موجود است و با عنوان کف بتامتازون والریت (Betamethasone Valerate Foam) در بازار وجود دارد و برای بیماری های پوست سر مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از استفاده از این محصول راهنمای دارویی را با دقت مطالعه کنید. این دارو فقط برای استعمال خارجی است. آن را طبق دستور پزشک بر روی پوست سر مورد استفاده قرار دهید و معمولا دو بار در روز (صبح و شب) از آن استفاده کنید. این فوم را به طور مستقیم روی پوست سر اسپری کنید و از اسپری کردن آن به کف دست ها اجتناب کنید، زیرا گرمای کف دست باعث ذوب شدن سریع این کف می شود.
%D8%A8%D8%AA%D8%A7%D9%85%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%88%D9%86 - همه چیز در مورد بتامتازون برای پوست

بتامتازون

بتامتازون موضعی به شکل ژل، کرم و پماد موجود است که برای موارد زیر تجویز می شود:

 • درمان پسوریازیس
 • درمان تحریک های پوستی
 • درمان جوش های پوستی
 • موارد دیگری که به صلاح دید پزشک تجویز می شود.

این دارو باعث کاهش التهاب، خارش و قرمزی می شود و متعلق به گروهی از داروها به نام کورتیکواستروئیدهاست. بتامتازون یک کورتیکواستروئید با قدرت متوسط است.

داروی بتامتازون به شکل کف نیز موجود است و با عنوان کف بتامتازون والریت (Betamethasone Valerate Foam) در بازار وجود دارد و برای بیماری های پوست سر مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از استفاده از این محصول راهنمای دارویی را با دقت مطالعه کنید. این دارو فقط برای استعمال خارجی است. آن را طبق دستور پزشک بر روی پوست سر مورد استفاده قرار دهید و معمولا دو بار در روز (صبح و شب) از آن استفاده کنید. این فوم را به طور مستقیم روی پوست سر اسپری کنید و از اسپری کردن آن به کف دست ها اجتناب کنید، زیرا گرمای کف دست باعث ذوب شدن سریع این کف می شود.

با استفاده از انگشتان خود کف را به بخش آسیب دیده به آرامی ماساژ دهید تا اینکه کف به طور کامل جذب شود. این کار را تا زمانی انجام دهید که بخش آسیب دیده به طور کامل درمان شود. از وارد شدن این دارو به چشم ها، بینی و دهان خود جلوگیری کنید.

Picto 1516154956603 - همه چیز در مورد بتامتازون برای پوست

%D8%A8%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%88%D9%86 300x150 - همه چیز در مورد بتامتازون برای پوست

قبل از شروع استفاده از بیتامتازون چه مواردی را با پزشک خود در میان بگذارم؟

اگر به بتامتازون یا هر دارو و یا غذای حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید. حساسیت خود را به طور کامل برای پزشک توضیح دهید، شدت آن و علائمی را که در زمان بروز حساسیت مشاهده می کنید، به پزشک اطلاع دهید.

اگر در محل استفاده از دارو پوست شما نازک شده حتما با پزشک خود در میان بگذارید. به علاوه اگر دارو یا مکمل دیگری استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه، مکمل ها، ویتامین ها و داروهای گیاهی) حتما قبل از شروع مصرف بیتامتازون به پزشک اطلاع دهید. لازم است مطمئن شوید این دارو با هیچ یک از داروهای مصرفی دیگر تداخل ندارد.

به علاوه قبل از شروع مصرف دارو سوابق پزشکی و بیماری خود را به پزشک اطلاع دهید، به ویژه اگر دچار هر یک از بیماری های زیر هستید:

 • گردش خون ضعیف
 • سیستم ایمنی ضعیف

اگر دچار هر گونه عفونت پوستی هستید، به هیچ عنوان از بیتامتازون استفاده نکنید، داروهای کورتیکواستروئید عفونت های پوستی را بدتر کرده و درمان آنها را سخت تر می کنند. در دوره مصرف این دارو اگر شرایط پوستی شما بهبود پیدا نکرد و یا بدتر شد، حتما به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

گاهی مصرف داروهای کورتیکواستروئید برای مدت طولانی یا بر روی بخش های وسیع بدن پاسخ دهی به استرس های فیزیکی را برای بدن سخت می کند؛ بنابراین قبل از هر گونه جراحی یا درمان های اورژانسی یا اگر دچار بیماری یا جراحت جدی شدید، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که در حال مصرف داروی بتامتازون هستید یا در چند ماه اخیر از آن استفاده کرده اید.

داروی بتامتازون در موارد خیلی کم و اگر مدت طولانی استفاده شود، باعث کم شدن رشد کودک می شود. تاثیر نهایی آن بر روی بزرگسالان هنوز مشخص نشده است. بنابراین اگر مصرف بتامتازون برای کودک شما لازم است، بهتر است به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا از رشد کودک مطمئن شوید.

%D8%A8%D8%AA%D8%A7%D9%85%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%88%D9%86 1 300x150 - همه چیز در مورد بتامتازون برای پوست

چند نگته مهم دیگر:

 • بتامتازون را طولانی تر از زمان تعیین شده مصرف نکنید.
 • اگر دارو را برای بخش های بزرگی از بدن استفاده می کنید، احتیاط بیشتری داشته باشید و زیر نظر پزشک این کار را انجام دهید.
 • برای برطرف کردن قرمزی و سوختگی ناشی از پوشک در کودکان از بیتامتازون استفاده نکنید.
 • این دارو را برای کودکان با احتیاط بیشتری مورد استفاده قرار دهید.
 • اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. لازم است در مورد خطرات و مزایای استفاده از بتامتازون در دوران بارداری اطلاعات کافی داشته باشید.
 • اگر در حال شیردهی به نوزاد هستید، حتما قبل از استفاده از بتامتازون با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین شکل مصرف داروی بتامتازون چگونه است؟

دارو را درست طبق دستور پزشک مصرف کنید و اطلاعات دارویی مربوط به آن را مطالعه کنید. به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید، حتی اگر علائم شما بهبود پیدا کرده است.
 • پماد، ژل و کرم بتامتازون را از چشم، دهان و بینی خود دور نگهدارید. این دارو فقط برای استفاده بر روی پوست است و مصرف آن بر روی بخش های دیگر ممکن است باعث سوختگی شود.
 • قبل و بعد از مصرف این دارو دست های خود را به خوبی بشویید. اگر از این دارو بر روی دست های خود استفاده کرده اید، پس از مصرف نشویید.
 • بخشی که قرار است دارو را روی آن استفاده کنید، قبل از استفاده کاملا تمیز کنید.
 • یک لایه نازک از دارو را روی پوست آسیب دیده قرار دهید و به آرامی مالش دهید.
 • پس از استفاده بخش آسیب دیده را نپوشانید، مگر اینکه پزشک دستور داده باشد.

اگر یک وعده دارویی را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن دارو را مورد استفاده قرار دهید. اگر نزدیک به وعده بعدی است، بهتر است دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دو وعده را همزمان با هم مصرف نکنید.

%D8%A8%D8%AA%D8%A7%D9%85%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%88%D9%865 300x200 - همه چیز در مورد بتامتازون برای پوست

عوارض جانبی بتامتازون

گرچه به ندرت این مشکل بروز می کند، اما برخی افراد در زمان مصرف یک دارو ممکن است دچار عوارض خطرناک و حتی گاهی کشنده شوند. اگر از بتامتازون استفاده می کنید و هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • علائم یک واکنش حساسیتی، مانند جوش های پوستی، کهیر، خارش، قرمزی، التهاب، تاول یا پوسته پوسته شدن با تب یا بدون تب، خس خس کردن، سفت شدن قفسه سینه یا گلو، مشکل تنفسی یا تکلم، التهاب دهان، صورت، لب ها، گلو یا زبان.
 • علائم غده آدرنالین ضعیف که عبارتند از: بروز مشکلات معده به شکل بد یا بالا آوردن، خواب آلودگی یا بیهوش شدن، ضعف عضلانی، خستگی، تغییرات خلقی، گرسنه نشدن یا از دست دادن وزن.
 • علائم بیماری کوشینگ (Cushing’s disease) که عبارتند از افزایش وزن در قسمت بالاتنه یا شکم، تورم و سفید شدن چهره، سردرد شدید یا بهبود آهسته.
 • علائم بالا رفتن قند خون، مانند گیجی، احساس خواب آلودگی، تشنگی و گرسنگی بیشتر، تکرر ادرار، گر گرفتن، تنفس سریع و یا تنفسی که بوی میوه دارد.
 • تغییرات پوستی (برآمودگی پوست، بهبود آهسته و رشد مو)
 • تحریک پوست
 • نازک شدن پوست

عوارض دیگر این دارو که خطرناک نیستند، اما ممکن است آزاردهنده باشند، عبارتند از:

 • سوزن سوزن شدن
 • خارش
 • خشکی پوست
 • سوزش

منبع 1

منبع 2

نگارنده:سمیه محمدی

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

جشنواره بیشترین تخفیف و بهترین کیفیت لیزر موهای زائد در سراسر کشور

جشنواره های همیشگی لیزر موهای زائد در سراسر کشور را با دستگاههای پیشرفته الکساندرایت/ان-دی-یاگ (نسل جدید) با انواع دستگاههای آپوجی پلاس، لوترونیک، کندلا ، دایود های پیشرفته و… و استفاده از جدیدترین تکنولوژی آمریکایی نسل جدید (2018) پرسرعت و بدون درد و دارای مجوز رسمی سازمان FDA آمریکا در مراکز تخصصی پوست و لیزر در سراسر کشور در این سایت ببینید

لیست قیمت های لیزر و شماره های تماس

برای افرادی که خدمات لیزر را استفاده می کنند پکیج های تخفیف سایر خدمات مطب جوانسازی،پاکسازی پوست،بوتاکس،تزریق ژل و… در نظر گرفته شده!

بهترین را انتخاب کنید

بتامتازون موضعی به شکل ژل، کرم و پماد موجود است که برای موارد زیر تجویز می شود: درمان پسوریازیس درمان تحریک های پوستی درمان جوش های پوستی موارد دیگری که به صلاح دید پزشک تجویز می شود. این دارو باعث کاهش التهاب، خارش و قرمزی می شود و متعلق به گروهی از داروها به نام کورتیکواستروئیدهاست. بتامتازون یک کورتیکواستروئید با قدرت متوسط است. داروی بتامتازون به شکل کف نیز موجود است و با عنوان کف بتامتازون والریت (Betamethasone Valerate Foam) در بازار وجود دارد و برای بیماری های پوست سر مورد استفاده قرار می گیرد.…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره دهید

User Rating: 4.1 ( 3 votes)
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه
برترین مراکز لیزر را بیابید
بستن
شهر مورد نظر خود را برای دیدن لیست برترین مراکز لیزر موهای زائد انتخاب کنید.