خانه / بثورات ناحیه تناسلی / همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آن

همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آن

همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آنReviewed by درمان زگیل تناسلی on Apr 4Rating: 3.5همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آنزگیل تناسلی یک بیماری منتقله از راه جنسی است که تحت تاثیر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. به طور کلی زگیل تناسلی صورتی رنگ و خارج از سطح پوست است. زگیل تناسلی معمولا علائم محدودی دارد، اما گاهی اوقات دردناک می باشد. به طور معمول زگیل تناسلی یک تا هشت ماه پس از قرار گرفتن در معرض آلودگی ظاهر می شود. زگیل های تناسلی قابل تشخیص ترین علائم عفونت HPV را دارا هستند.
درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک بیماری منتقله از راه جنسی است که تحت تاثیر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. به طور کلی زگیل تناسلی صورتی رنگ و خارج از سطح پوست است. زگیل تناسلی معمولا علائم محدودی دارد، اما گاهی اوقات دردناک می باشد. به طور معمول زگیل تناسلی یک تا هشت ماه پس از قرار گرفتن در معرض آلودگی ظاهر می شود. زگیل های تناسلی قابل تشخیص ترین علائم عفونت HPV را دارا هستند.

به طور کلی، زگیل های تناسلی هیچ نشانه خاصی ندارند، اما ممکن است دردناک، خارش دار و ناخوشایند باشند. خوشبختانه، درمان های متعددی وجود دارد که می تواند بسیار کمک کننده باشند. برای زگیل های تناسلی خارجی این درمان ها عبارتند از:

 • کرم ها، ژل ها و پماد ها
 • کرایوتراپی (انجماد زگیل ها)
 • عمل جراحی
 • محلول های اسیدی

روش درمان ارائه شده توسط پزشک به مواردی از جمله تعداد، محل ظهور و بزرگی زگیل تناسلی و ترجیح شخص شما بستگی دارد.

 

کرم ها، ژل ها و پماد ها

موارد مصرف کرم

موارد مصرف کرم

گزینه های مختلف برای ژل ها، کرم ها و پماد ها عبارتند از کرم ایمکویمود، ژل پودوفیلوکس و پماد سینکاتچینز.

لیزر موهای زائد

ایمکویمود، کرمی است که جهت افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. کرم ایمکویمود 5٪ را باید در هنگام خواب، 3 بار در هفته و به مدت 16 هفته استفاده نمایید. کرم ایمکویمود 3.75٪ را باید هر شب استفاده کنید. از هر دوزی که استفاده می کنید، باید ناحیه درمان را 6 تا 10 ساعت پس از استفاده از کرم با آب و صابون شستشو دهید. همچنین لازم است مادامی که ایمکویمود روی پوست شما است از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید؛ زیرا می تواند مقاومت کاندوم ها و دیافراگم ها را تضعیف کند.

ژل های پودوفیلوکس و پودوفیلین رزین جهت از بین بردن زگیل تناسلی ساخته شده اند. پس از آن که این ژل ها را بر روی زگیل تناسلی استفاده کردید، باید ناحیه را قبل از تماس با لباس، خشک کنید. پودوفیلوکس برای درمان زگیل تناسلی در دهانه رحم، واژن یا کانال مقعد توصیه نمی شود. این ژل همچنین برای مناطق بزرگ تر نیز مناسب نمی باشد. چنانچه مقدار زیادی از این ژل را استفاده می کنید یا اجازه خشک شدن آن را در هوا نمی دهید، ممکن است ژل به نواحی دیگر مالیده شود و منجر به بروز عوارض جانبی گردد. به دلیل وجود این خطر، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) دیگر این درمان را توصیه نمی کند.

پماد سینکاتچینز از عصاره چای سبز تهیه شده است. پماد سینکاتچینز  15٪ جهت درمان زگیل تناسلی را باید 3 بار در روز و به مدت 16 هفته مصرف کنید. در این مدت، مادامی که پماد روی پوست شما است باید از برقراری تماس های جنسی اجتناب کنید.

چنانچه زگیل تناسلی در یک ناحیه مرطوب یا در ناحیه ای است که با پوست ادغام می شود، بهترین کار این است که کرم یا پماد را به طور مستقیم بر روی زگیل ها قرار دهید.

چنانچه باردار هستید، باید از مصرف این داروها اجتناب کنید.

 

کرایوتراپی (سرمادرمانی)

cryotherapy liquid nitrogen 267x300 - همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آن

کرایوتراپی

پزشک تان همچنین می تواند زگیل تناسلی را با استفاده از نیتروژن مایع و یک اپلیکاتور پنبه ای یا دستگاه خاصی به نام کرایو پروب، فریز کنید. این سرما به مدت 10 الی 20 ثانیه اعمال می شود. اگر زگیل های تناسلی متعددی دارید، یا چنانچه بزرگ هستند، پزشک تان ممکن است ابتدا ناحیه مورد نظر را به صورت موضعی بی حسی کند.

 

عمل جراحی

بهترین و موثرترین درمان ضایعات پوستی به روش کرایوسرجری زگیل

کرایوسرجری زگیل (تناسلی، دست و غیره)

عمل جراحی می تواند شما را در یک جلسه مراجعه از شر زگیل تناسلی خلاص کند. پزشک پس از اعمال بیهوشی موضعی می تواند زگیل های شما را با روش های مختلفی حذف کند. این روش ها شامل موارد زیر است:

 • آن ها را با قیچی برش دهد
 • آن ها را با یک تیغه تیز بردارد
 • برای حذف آن ها از لیزر استفاده کند (لیزر کورتاژ)
 • آن ها را با استفاده از الکتروکوتر (فرایندی که در آن از یک پروب الکتریکی کم ولتاژ استفاده می شود) بسوزاند

در اغلب موارد، پس از جراحی به بخیه نیاز نخواهید داشت.

 

محلول های اسیدی

پزشک همچنین می تواند جهت درمان زگیل تناسلی از محلول های اسیدی تری کلرواستیک یا بیکلرواستیک استفاده کند. این محلول ها را باید یک بار در هفته، به مقدار اندک بر روی زگیل ها اعمال کنید و اجازه دهید خشک شود. این محلول های اسیدی، بهترین نتیجه را بر روی زگیل های کوچک و مرطوب حاصل می کنند و می توانند در زگیل های واژن و مقعد نیز مورد استفاده قرار گیرند.

 

درمان زگیل های داخلی

اگر زگیل تناسلی در داخل واژن یا دهانه رحم تان تشکیل شده باشد، درمان های توصیه شده به شرح ذیل می باشد:

 • کرایوتراپی یا نیتروژن مایع
 • جراحی برداشتن
 • محلول های اسیدی

چنانچه زگیل در مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از کلیه به مثانه شما منتقل می کند) وجود داشته باشد، بهترین گزینه های درمان برای تان کریوتراپی یا جراحی خواهد بود.

 

پیامدهای زگیل تناسلی چه هستند؟

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

بروز پیامدهای جانبی نادر است. اما در صورت بروز، می تواند تغییر رنگ پوست یا ایجاد اسکار را شامل شود، به ویژه اگر زمان کافی جهت حصول بهبودی بین درمان ها را نداشته باشید.

در موارد بسیار نادر، همچنان درد مزمن شدید پا برجاست. اگر زگیل هایی در ناحیه مقعد دارید، ممکن است داشتن حرکت روده ای برای تان بسیار دردناک و غیر قابل تحمل باشد. همچنین ممکن است به وضعیتی به نام فیستول مقعد مبتلا شوید که درمان آن نیاز به جراحی دارد.

 

اگر زگیل تناسلی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

زگیل های تناسلی ممکن است از بین بروند یا همچنان باقی بمانند. چنانچه این ضایعات درمان نشوند، به مرور می توانند بزرگ تر و بیشتر شوند.

 

7 مورد از بهترین درمان های خانگی برای زگیل تناسلی

اگر زگیل تناسلی دارید، باید بدانید که تنها نیستید. زگیل تناسلی، وضعیت بسیار شایعی است. بر اساس مجله پوست و زیبایی شناسی بالینی، هر ساله یک میلیون مورد جدید زگیل تناسلی در ایالات متحده تشخیص داده می شوند و بسیاری از موارد نیز تشخیص داده نمی شوند.

در اکثر موارد، زگیل تناسلی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. بیش از 120 نوع HPV وجود دارد، اما انواع 6 و 11 ویروس هایی هستند که سبب تشکیل زگیل تناسلی می شوند. این دو نوع HPV معمولا منجر به ابتلا به سرطان دهانه رحم نشده و تنها به زگیل تناسلی منجر می شوند.

ممکن است لازم باشد جهت درمان زگیل تناسلی خود به پزشک مراجعه کنید. گاهی نیز ممکن است تصمیم داشته باشید زگیل تناسلی خود را در منزل درمان کنید. در ادامه، هفت درمان خانگی که ممکن است به درمان زگیل تناسلی تان کمک کند، اشاره شده است:

 

 1. روغن درخت چای

teatreeoilspray - همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آن

روغن درخت چای

در کنار سایر مزایای سلامتی، روغن های ضروری جهت استفاده در عوامل ضد قارچ نیز مورد مطالعه قرار گرفته اند. روغن درخت چای، یکی از این روغن های ضروری است که در برابر قارچ و سایر ارگانیسم ها، از جمله شپش سر، بسیار سودمند است. مایو کلینیک، روغن چای درخت را به عنوان یک درمان که ممکن است در برابر زگیل تناسلی نیز مفید باشد، معرفی کرده است. شما می توانید یک قطره روغن درخت چای رقیق شده (مخلوط یک قطره روغن با یک یا دو قطره روغن حامل مانند روغن نارگیل) را به طور مستقیم بر روی زگیل تناسلی خود بچکانبد.

برخی از افراد ممکن است به روغن درخت چای حساسیت داشته باشند، بنابراین، ابتدا مقدار کمی از روغن درخت چای رقیق شده را روی دست تان آزمایش کنید. اگر بعد از 24 ساعت هیچ واکنشی وجود نداشت، می توانید با خیالی آسوده از آن استفاده کنید.

روغن درخت چای می تواند منجر به تحریک و ایجاد سوزش یا التهاب شود. همین امر منجر به کاهش اندازه زگیل می گردد. روغن درخت چای را به صورت خوراکی و یا از طریق واژن استعمال نکنید. لازم است این روغن را به مدت چندین هفته استفاده کنید. چنانچه روغن درخت چای بیش از حد برای تان تحریک کننده است، مصرف آن را متوقف سازید.

 

 1. چای سبز

670px Get Naturally Beautiful Skin Step 5 - همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آن

چای سبز

اثر بخشی چای سبز بر روی زگیل های تناسلی اثبات شده است. چای سبز در ترکیب یک پماد به نام سینکاتچینز (Veregen) متمرکز شده است که به صورت تجویزی در دسترس قرار دارد.

شما همچنین می توانید عصاره چای سبز را بدون نیاز به نسخه از عطاری ها خریداری کنید و آن را با یک یا دو قطره روغن نارگیل مخلوط کرده و بر روی زگیل ها بچکانید.

 

 1. سیر

garlic powder 250x250 - همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آن

سیر

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از عصاره سیر می تواند به از بین بردن زگیل تناسلی کمک کند. شما می توانید عصاره سیر را تهیه کرده و آن را به طور مستقیم بر روی زگیل ها اعمال کنید. همچنین می توانید تکه ای گاز پانسمان را در مخلوط سیر و روغن خیس کنید. سپس آن را بر روی زگیل ها قرار دهید.

 

 1. سرکه سیب

2 15 - همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آن

سرکه سیب

سرکه سیب، درمان خانگی مناسبی برای زگیل تناسلی به شمار می رود. این ماده مشابه داروهای تجویزی عمل می کند که از مواد تشکیل دهنده اسیدی برای از بین بردن ویروس ها استفاده می کنند.

شما می توانید یک تکه پنبه، یک گوش پاک کن یا گاز پانسمان را به سرکه سیب آغشته کنید و آن را بر روی زگیل ها بمالید.

 

 1. سبزیجات

10 - همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آن

سبزیجات سبز برگ

به طور کل، سبزیجات برای سلامتی شما مفید هستند. سعی کنید سبزیجات ترد مانند موارد زیر را مصرف کنید:

 • کلم برگ
 • کلم بروکلی
 • کلم بروکسل
 • گل كلم
 • کلم کالی

این سبزیجات خانواده کلم، همگی حاوی ایندول-3-کاربینول (I3C) هستند که می توانند در رفع زگیل تناسلی بسیار موثر باشند. توصیه می کنیم هر روز 4 تا 5 بار از این سبزیجات میل کنید.

 

 1. فولات و ویتامین B-12

مولتی ویتامین

ویتامین ها

ارتباط تنگاتنگی بین فولات و کمبود ویتامین B-12 و افزایش خطر ابتلا به HPV وجود دارد. مصرف مولتی ویتامین یا فولات و مکمل های B-12 می تواند به بدن شما کمک کند تا از تشکیل عفونت HPV جلوگیری کند و زگیل تناسلی را بر طرف نماید.

 

 1. رژیم غذایی و سبک زندگی

%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85 %D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C2 - همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آن

رژیم غذایی

ابتلا به زگیل تناسلی فشار زیادی را بر روی بدن شما متحمل می کند. در چنین وضعیتی، برای بدن دشوار است که با سایر مشکلات سلامتی در کنار از بین بردن زگیل تناسلی مقابله کند. جهت کمک به بهبود سریع تر زخم ها و ضایعات توسط بدن تان، باید هر گونه عامل استرس زا مانند کشیدن سیگار یا رژیم غذایی متشکل از غذاهای فرآوری شده یا ناسالم را حذف کنید.

مواد غذایی که می توانید در رژیم غذایی خود قرار دهید، عبارتند از:

 • مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان (بلوبری، گیلاس، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، اسکواش)
 • سبزیجات سبز برگ تیره، مانند اسفناج و کلم کالی
 • غلات کامل
 • بادام
 • لوبیا
 • گوشت کم چربی

این مواد غذایی می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند و احتمال وقوع و عود مجدد HPV را کاهش دهند.

مواد غذایی که باید از مصرف آن ها اجتناب کنید نیز عبارتند از:

 • هر گونه آلرژن های غذایی ممکن (لبنیات، سویا، ذرت، مواد افزودنی)
 • مواد غذایی تصفیه شده مانند نان سفید و ماکارونی
 • گوشت قرمز
 • مواد غذایی فرآوری شده با چربی ترانس
 • کافئین و سایر محرک ها

 

خطرات و هشدارها

مهم است به یاد داشته باشید که خلاص شدن از زگیل تناسلی خارجی به این معنا نیست که شما دیگر این عفونت را ندارید. اگر چه نادر است، اما HPV می تواند منجر به ایجاد زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم شود. شما ممکن است بیش از یک نوع HPV داشته باشید. مهم این است که برای درمان زگیل های تان تحت نظارت پزشک باشد؛ حتی اگر آن ها را در خانه درمان کرده باشید.

ویروسی که می تواند زگیل های تناسلی ایجاد کند، به مدت طولانی نیز می تواند در بدن شما به حالت تعلیق درآید. بنابراین چنانچه زگیل های تان را درمان کرده و از شر آن ها خلاص شده اید، باید بدانید که ممکن است مجددا به آن مبتلا شوید.

 

درمان های سنتی

چگونه زگیل های تناسلی به طور سنتی درمان می شوند؟

بر اساس تحقیقات مجله پوست و زیبایی شناسی بالینی، هیچ درمان استانداردی برای زگیل تناسلی وجود ندارد که پزشکان با آن موافق باشند. پزشکان مختلف ممکن است از درمان های متفاوتی برای زگیل تناسلی استفاده کنند که به نوع زگیل یا مدت زمانی که زگیل داشته اید، بستگی دارد. درمان ها از مصرف داروها تا “انجماد” زگیل ها و برداشتن یا حذف آن با لیزر متفاوت است.

 

سخن پایانی

%D8%B2%DA%AF%DB%8C%D9%84 - همه چیز درباره زگیل تناسلی و 7 مورد از بهترین درمان های خانگی آن

زگیل تناسلی

شما می توانید درمان زگیل تناسلی را در خانه انجام دهید. اما مراجعه به یک پزشک جهت بررسی و درمان عفونت های منتقله از راه جنسی که ممکن است موجب زگیل شود را نیز باید در فهرست امور خود قرار دهید. چنانچه عفونت های منتقله از راه جنسی سبب ایجاد زگیل های تان شود، ممکن است به درمان های اضافی برای درمان بیماری و پیشگیری از انتقال عفونت به شرکای جنسی نیاز داشته باشید.

امیدواریم که این مطلب توانسته باشد ابهامات شما را در خصوص زگیل تناسلی و روش های درمان آن رفع کرده باشد.

شاد و سلامت باشید…

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

برخی منابع خارجی جهت مطالعه بیشتر:

لینک اول لینک دوم لینک سوم

 

مطالب مرتبط

تبخال تناسلی در زنان چگونه نمایان می شود؟... تبخال تناسلی در زنان تبخال تناسلی در زنان چگونه نمایان می شود؟ تبخال تناسلی یک بیماری مقاربت جنسی است که از طریق ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می ...
جوش ها و بثورات ناحیه تناسلی – علل و درمان... جوش ها و بثورات ناحیه تناسلی - علل و درمان جوش ها و بثورات ناحیه  تناسلی نشان دهنده مشکلات پوستی است که به دلیل علل زمینه ای  در رابطه با سلامت ما ...
تبخال یا هرپس تناسلی و هشدارهایی که باید جدی گرفته... تبخال تناسلی تبخال تناسلی(هرپس تناسلی) و هشدارهایی که باید جدی گرفته شود! تبخال تناسلی، یک بیماری عمومی و شایع است که می تواند افرادی را که از نظر ...
خدمات تهران اسکین: روش های درمان ضایعات پوستی (قسم...   درمان ضایعات پوستی (کرایوسرجری-کورتاژ-میکروگراف-فرکشنال-RF) روش های درمان ضایعات پوستی: مقدمه سلام دوستان خوبم. در ادامه فهرست خدمات...
زگیل تناسلی، روش های درمان و پیشگیری... زگیل تناسلی، روش های درمان و پیشگیری زگیل های تناسلی زائده های نرمی هستند که بر روی دستگاه تناسلی بوجود می آیند .  زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع...
اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

جشنواره بیشترین تخفیف و بهترین کیفیت لیزر موهای زائد در سراسر کشور

جشنواره های همیشگی لیزر موهای زائد در سراسر کشور را با دستگاههای پیشرفته الکساندرایت/ان-دی-یاگ (نسل جدید) با انواع دستگاههای آپوجی پلاس، لوترونیک، کندلا ، دایود های پیشرفته و… و استفاده از جدیدترین تکنولوژی آمریکایی نسل جدید (2018) پرسرعت و بدون درد و دارای مجوز رسمی سازمان FDA آمریکا در مراکز تخصصی پوست و لیزر در سراسر کشور در این سایت ببینید

لیست قیمت های لیزر و شماره های تماس

برای افرادی که خدمات لیزر را استفاده می کنند پکیج های تخفیف سایر خدمات مطب جوانسازی،پاکسازی پوست،بوتاکس،تزریق ژل و… در نظر گرفته شده!

بهترین را انتخاب کنید

زگیل تناسلی یک بیماری منتقله از راه جنسی است که تحت تاثیر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. به طور کلی زگیل تناسلی صورتی رنگ و خارج از سطح پوست است. زگیل تناسلی معمولا علائم محدودی دارد، اما گاهی اوقات دردناک می باشد. به طور معمول زگیل تناسلی یک تا هشت ماه پس از قرار گرفتن در معرض آلودگی ظاهر می شود. زگیل های تناسلی قابل تشخیص ترین علائم عفونت HPV را دارا هستند. به طور کلی، زگیل های تناسلی هیچ نشانه خاصی ندارند، اما ممکن است دردناک، خارش دار…

مشاهده بازنگری

اگر مورد پسند بود، ستاره دهید.

User Rating: 4.8 ( 1 votes)
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه
برترین مراکز لیزر را بیابید
بستن
شهر مورد نظر خود را برای دیدن لیست برترین مراکز لیزر موهای زائد انتخاب کنید.