خانه / بیماری های پوست / تاثیر مشکلات تیروئید بر روی پوست!

تاثیر مشکلات تیروئید بر روی پوست!

تاثیر مشکلات تیروئید بر روی پوست!Reviewed by مریم اکبری زاده on Aug 12Rating:

تیروئید و پوست

اختلالات غده تیروئید با عدم تعادل هورمون تیروئید در خون مشخص می شوند. هورمون تیروئید نقش مهمی در سوخت و ساز بدن دارد، از جمله شروع رشد پوست در پستانداران، شروع و تداوم رشد مو، تعیین ضخامت پوست و ترشح چربی پوست.

زمانی که مقدار هورمون تیروئید به اندازه کافی در بدن موجود باشد، به فرد مورد نظر euthyroid گفته می شود. زمانی که میزان این هورمون افزایش پیدا می کند یا کمتر از میزان طبیعی است، که به دلیل کم کاری یا پرکاری غده تیروئید بروز می کند، ممکن است منجر به بروز انواع تغییرات پوستی شود. این تغییرات پوستی به نوع بیماری تیروئید بستگی دارند.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید اولیه اغلب بر اثر بیماری های خود ایمنی بروز می کند که منجر به نارسایی غده تیروئید می شوند. این تاثیر ممکن است بر اثر گردش ناکافی سطح هورمون تیروئید یا مقاومت سلول های هدف به عملکرد غده تیروئید بروز کنند. علائم این عارضه عبارتند از:

 • میگزدم (Myxedema): این مشکل بر اثر افزایش سطح موکوپلی ساکاریدها (کندریتین سولفات و اسید هالورونیک) بروز می کند. موارد نام برد در پوست، و اغلب اطراف فولیکول های مو و عروق خونی، تجمع پیدا می کنند. موکوپلی ساکاریدها علاوه بر اینکه کلاژن را از بستر خود جدا می کنند، بلکه باعث تولید کلاژن های ناسالم نیز می شوند.
 • پوست نازک، رنگ پریده و چروک: رنگ پریدگی پوست ناشی از محتوای غیرطبیعی mucopolysaccharide و آب در پوست است.
 • خشکی شدید پوست: این مشکل بر اثر کاهش ترشح غدد اکرین بروز می کند. در موارد شدید فرایند عرق کردن با مشکل مواجه می شود. این امر باعث می شود کف دست ها و پاها خشک و ضخیم شوند. این شرایط کراتودرم (keratoderma) نامیده می شود.
 • کاروتنمیا (Carotenemia): در این شرایط کف دست ها و کف پاها بر اثر افزایش سطح کاروتن پوستی زرد و رنگ پریده می شوند.
 • خشکی، شکنندگی و کاهش میزان رشد موهای سطح بدن: خشکی و شکنندگی موها تا حدی مربوط به کاهش چربی بدن می شود.
 • ریزش موی ابرو و مژه (Madarosis): در این شرایط بخش هایی از موهای ابرو و مژه می ریزند.
 • شکننده شدن و نازک شدن ناخن ها که رشد آنها نیز کند می شود.
 • کاهش سرعت بهبود زخم ها. به دلیل کاهش سطح هورمون تیروئید بهبود زخم ها به کندی انجام می شود.
 • کاهش میزان عرق کردن بدن
 • خشکی پوست (Xerosis): در 57 تا 59 درصد بیماران در بافت پوست تغییر ایجاد می شود و آبرسانی به پوست به خوبی انجام نمی شود. این امر باعث می شود پوست خشک و پوسته پوسته شود.

پرکاری تیروئید

علائم دقیق مربوط به پرکاری تیروئید نیاز به بررسی بیشتر دارد، اما برخی علائم مربوط به آن عبارتند از:

 • پوست صاف، نازک، نرم، مرطوب و گرم: لایه بیرونی پوست نازک شده و به اندازه کافی به این لایه آبرسانی می شود. افزایش جریان خون در بدن موجب گرم شدن پوست می شود که اغلب با قرمزی صورت، آرنج ها و کف دست ها همراه است.
 • نازک شدن و نرم شدن موها: این حالت با ریزش مو رخ می دهد.
 • جدا شدن ناخن ها از بستر خود.
 • تلانژکتازی (Telangiectasia): در این عارضه عروق مویرگی به صورت خطی قابل مشاهده هستند که در نتیجه شکستن مویرگ ها رخ می دهد.
 • هیپرهیدروز (Hyperhydrosis): این مشکل منجر به تعریق زیاد می شود که به ویژه در کف دست ها و کف پاها قابل مشاهده است.
 • ضخیم شدن موضعی لایه بیرونی پوست.
 • بروز لکه های قرمز قهوه ای در مناطقی مانند ساق پا و پاشنه پا
 • رشد زودرس موهای سفید، همراه با کاهش رنگدانه های مو که ممکن است به عنوان علائم اولیه ظاهر شود.
 • تجمع رنگدانه ها به صورت عمومی یا موضعی رخ می دهد. این عارضه به دلیل آزادسازی هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک از غده هیپوفیز بروز می کند.

تمام موارد با مصرف منظم داروها و مراجعه به موقع به پزشک قابل کنترل خواهند بود.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

 

 

فرصت سرمایه گذاری پوست و زیبایی برای همه سرمایه داران (اینجا کلیک کنید)

فرصت سرمایه گذاری پوست و زیبایی برای همه سرمایه داران (اینجا کلیک کنید)

مجموعه فوق تخصصی تهران اسکین  در صدد است تا بار دیگر تعدادی سرمایه گذار علاقه مند جهت خرید تجهیزات پزشکی استاندارد و پرکاربرد در ایران جذب نماید. ما ابتدا از کاربرد های عملی و فراوان دستگاهها و بازدهی بالای آن ها در جای جای ایران اطمینان حاصل می کنیم.

از مشاوران مالی و بازاریابان حرفه ای برای حفظ سرمایه سرمایه گذار و چند برابر سازی آن بهره می گیریم. قرارداد سالانه خرید شامل نصب، خدمات پس از فروش، آموزش عملی کار با دستگاه، نگهداری و به روز رسانی دستگاه ها با فروشنده را می بندیم. تهران اسکین جنبه های مالی، اعتبار فروشنگان و محصولات، تناسب آن ها با محیط و بیماران، مشکلات احتمالی دستگاه ها، درصد رضایت پزشکان و استقبال بیماران از تجهیزات را مرتب بررسی می کند.

سوال سرمایه گذار از مجموعه تهران اسکین: چرا تهران اسکین را برای سرمایه گذاری انتخاب کنم؟ پاسخ: تعداد تجهیزات پزشکی، مدلهای دستگاه ها، و کشورها و شرکت های سازنده آنقدر زیاد و متنوع است که خریدار بدون یک منبع اطلاعاتی بسیار پیشرفته در انتخاب آن ها حسابی سردرگم می شود.

آنچه ما داریم اطلاعات موثق و آگاهی از پشت صحنه موارد زیر است که با تجربه گران تیم های فوق تخصصصی پزشکی-درمانی-پژوهشی-بازاریابی در طی چندین سال به دست آورده ایم:

◄آگاهی از مزایا و معایب هر یک دستگاهها، کاربردهای هر یک، تناسب یا عدم تناسب هر دستگاه با شرایط فیزیکی و محیطی اشخاص

◄آگاهی از معتبر بودن یا نبودن شرکت ها و فروشندگان جهت اطمینان از خدمات پس از فروش

◄ ارتباط دایمی و قوی با مهندسان پزشکی خارج از کشور و پزشکانی که کار با دستگاهها را تجربه کرده اند

◄ آگاهی از بازار پزشکی و چون و چند استقبال مردم از دستگاه به خصوصی

◄آگاهی از کاربردهای درمانی و نتایج استفاده از تمامی تجهیزات با توجه به صدها و صدها پژوهش علمی- تجربی

◄ اطلاع از قیمت ها، کیفیت دستگاه، بازدهی آن، روش نگهداری آن و اعتبار ضمانت نامه

◄ حرفه ای بودن در خرید دستگاه ها با قیمت مقرون به صرفه و راندمان بالا

◄ در نظر گرفتن سود برگشتی برای سرمایه گذار با توجه به استفاده از تجهیزات به خصوص در بلند مدت در سرتاسر ایران

◄ موفقیت های قبلی در زمینه حفظ سرمایه سرمایه گذاران و چند برابر سازی آن منظور ما از خرید تجهیزات پزشکی-درمانی کدام تجهیزات است؟ پرکاربردترین تجهیزات پزشکی در دنیای امروز، دستگاه های جوانسازی-زیبایی و مراقبت از پوست و مو شامل انواع لیزرها، انواع پلاسما، انواع IPL و غیره. دستگاه های لیپوساکشن و پیکرتراشی دستگاه های لیپوترنسفر، بادی کانتورینگ و پیوند چربی دستگاه های تشخیصی و آنالیز پوست و مو دستگاه های مکنده دود دستگاه های تناسب اندام لیزرهای زنان لیزرهای درمان ضایعات عروقی تنوع گسترده تجهیزات پزشکی فوق و استفاده روز افزون از آن ها توسط جمع بی شماری از پزشکان و بیماران به موفقیت هر چه بیشتر تیم های سرمایه گذار انجامیده است.

 

تهران اسکین مرتب اطلاعات و دانش همه جانبه درباره تجهیزات پزشکی را در پایگاه داده خود جمع آوری، طبقه بندی و تحلیل و مقایسه می کند. ارتباط دایمی ما با شرکت ها و فروشندگان معتبر تجهیزات پزشکی فرصت های زیادی را برای سرمایه گذاری های مختلف فراهم آورده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر ،تماس بگیرید : 77189615-77189675

09027610748 خانم  بیات – خانم جعفری (این خط دارای تلگرام نیز میباشد.)

اختلالات غده تیروئید با عدم تعادل هورمون تیروئید در خون مشخص می شوند. هورمون تیروئید نقش مهمی در سوخت و ساز بدن دارد، از جمله شروع رشد پوست در پستانداران، شروع و تداوم رشد مو، تعیین ضخامت پوست و ترشح چربی پوست. زمانی که مقدار هورمون تیروئید به اندازه کافی در بدن موجود باشد، به فرد مورد نظر euthyroid گفته می شود. زمانی که میزان این هورمون افزایش پیدا می کند یا کمتر از میزان طبیعی است، که به دلیل کم کاری یا پرکاری غده تیروئید بروز می کند، ممکن است منجر به…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره بدهید.

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

درباره مریم اکبری زاده

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه
برترین مراکز لیزر را بیابید
بستن
شهر مورد نظر خود را برای دیدن لیست برترین مراکز لیزر موهای زائد انتخاب کنید.